ua en ru

ЄБРР переглянув прогноз зростання ВВП України в 2012 р. з 2,5% до 1%

Автор: RBC.UA
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) знизив прогноз зростання ВВП України в 2012 р. з 2,5% до 1%. Номінальний ВВП, згідно з прогнозами, складе 185 млрд дол.

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) знизив прогноз зростання ВВП України в 2012 р. з 2,5% до 1%. Номінальний ВВП, згідно з прогнозами, складе 185 млрд дол. Про це говориться в повідомленні банку.

"Процес відновлення економіки сповільнився... згідно з останніми даними, обсяги виробництва в сільському господарстві і будівництві також знижуються. Протягом більшої частини поточного року зниження зовнішнього попиту в деякій мірі компенсувалося значним зростанням внутрішнього споживання, обумовленого швидким зростанням зарплат у держсекторі і соціальних витрат", - заявив ЄБРР.

Експерти відзначають, що повернення до високих докризових темпів зростання малоймовірне без глибоких структурних реформ.

"Фінансовий сектор відновлюється після кризи, і якийсь час буде неспроможний стимулювати попит, так як більшість банків воліють скорочувати баланс до майбутніх вливань капіталу. Здатність держсектора забезпечити контрцикличний рух буде обмежено високими сукупними потребами у фінансуванні. Очікується, що темпи зростання в 2012-2013 рр. будуть далі невисокими, на рівні приблизно 3%, тому що потенціал, що залишився після кризи, вже використаний, умови у зовнішньому середовищі залишаються складними, а банківське кредитне фінансування обмежене, - говориться в повідомленні. - У більш довгостроковій перспективі можливість прискорення зростання здебільшого залежатиме від зовнішнього попиту, а також від здатності керівництва країни забезпечити надійну стабілізацію фінансової системи, проводити контрцикличну макроекономічну політику на основі плаваючого обмінного курсу, а також залучати значні обсяги внутрішніх і зовнішніх інвестицій".

ЄБРР також прогнозує на 2012 р. дефіцит бюджету в розмірі 5,3% ВВП, поточного рахунку - 7% ВВП. Зовнішній борг України, за даними банку, складе 73% ВВП, валові резерви - 22% ВВП.

Читайте також: ЄБРР вважає "оптимістичним" прогноз зростання ВВП України в 2012 р. на 2,5%.

Також експерти вважають, що в Україні існує високий ризик девальвації обмінного курсу. "Існує високий ризик девальвації обмінного курсу, що може негативно вплинути на фінансовий сектор", - відзначають експерти.

Вони підкреслюють, що макроекономічна становище України залишається нестійкою, так як нещодавні прояви нестабільності в світі і Європі, а також зниження обсягу запозичень і боргового навантаження банками ЄС негативно вплинули на економіку України.

"У державному і приватному секторах є значні потреби в зовнішньому фінансуванні. Дефіцит державного бюджету збільшується в міру того, як влада нарощує соціальні витрати перед запланованими на жовтень парламентськими виборами. Програма МВФ як і раніше, не виконується, оскільки уряд не хоче піднімати ціни на газ для населення і підприємств перед виборами", - відзначає ЄБРР.

Читайте також: Курс долара в 2013 р. буде стабільним, - Азаров.

Зазначимо, нещодавно про можливість знецінення гривні на 10% до кінця року заявило рейтингове агентство Fitch. Схожої думки дотримуються і аналітики HSBC.

Також напередодні Fitch спрогнозувало, що зростання ВВП України цього року складе 0,5%, у номінальному вираженні ВВП складе 167,2 млрд дол. Раніше Fitch Ratings суттєво погіршило прогноз зростання української економіки в 2012-2013 роках.

Водночас міжнародне рейтингове агентство Moody's прогнозує, що реальне зростання ВВП України, швидше за все, сповільниться до 2,5% -3% у 2012 р. з 5,2% в 2011 р., в той час як слабкі перспективи зростання світової економіки на поточний рік будуть придушувати попит на експорт сировинних товарів України, таких як сталь та інші метали.

Як раніше повідомляв перший віце-прем'єр-міністр Валерій Хорошковський заявив, що зростання ВВП України за підсумками 2012 р. складе 1%.

У свою чергу прем'єр-міністр України Микола Азаров прогнозує, що зниження росту ВВП України за 9 міс. 2012 пов'язано з високою порівняльною базою 2011 р. Глава уряду пояснив, що висока порівняльна база минулого року, коли країна отримала рекордний урожай, є причиною більш низьких показників поточного року.

Вітчизняні експерти вважають, що зростання реального ВВП України в III кварталі 2012 р. буде незначним або нульовим. У тому числі прогнозується деяке прискорення темпу інфляції, оскільки очікується низький рівень врожайності, в порівнянні з минулим роком.