ua en ru

Chevron вірить у підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу

Автор: RBC.UA
Американська компанія Chevron оптимістично оцінює перспективу підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу, але вважає, що переговори не можуть продовжуватися вічно.

Американська компанія Chevron оптимістично оцінює перспективу підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу, але вважає, що переговори не можуть продовжуватися вічно. Про це сказав регіональний представник Chevron Пітер Кларк в інтерв'ю Reuters

"Якщо переговори не приводять до угоди через рік, півтора або два роки - не знаю за який час - одна або інша сторона втрачає терпіння і говорить: здається, у нас не вийде домовитися, давайте не витрачатимемо час", - зазначив Кларк.

Нагадаємо, Chevron стала переможцем конкурсу на розвідку і освоєння Олеського родовища на заході України. Проте компанія поки не може подолати один з потрібних законодавством підготовчих етапів - отримати згоду рад Львівської та Івано-Франківської областей, на території яких знаходиться Олеське родовище і де проект зіткнувся з жорсткою критикою місцевих політиків і захисників навколишнього середовища.

Читайте також: Україна і Shell підписали в Давосі угоду про видобуток сланцевого газу (фото)

Підписання угоди про розділ продукції дозволило б Chevron почати розвідувальне буріння на родовищі, щоб оцінити потенційні запаси і ризики для навколишнього середовища.

За словами Кларка, він і найняті фахівці Chevron провели зустрічі з жителями, щоб розвіяти страхи з приводу шкідливої дії видобутку сланцевого газу на природу, розповісти про розвиток інфраструктури і створення сотень нових робочих місць при реалізації проекту.
"Ми хочемо, щоб населення західної України підтримувало цей проект, інакше для нас буде практично неможливо працювати там", - сказав Кларк. На питання, чи буде підписано угоду до кінця року, він відповів: "Я не знаю". "У якийсь момент мій бос, його бос, всі, включаючи голову і акціонерів, скажуть: якщо немає прогресу, повертаємося додому, годі витрачати гроші на те, що нічим не закінчиться", - сказав Кларк.

Читайте також: Кабмін зняв тимчасові обмеження на підписання договору з Chevron по розробці Олеської площі

Одночасно він відзначив, що є багато ризиків у цьому проекті. "Перший і найочевидніший - чи достатньо там газу, щоб видобувати його в комерційних об'ємах", - зазначив представник Chevron.

Нагадаємо, 29 січня Кабінет міністрів України вніс зміни в умови конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах Олеської ділянки, виключивши пункт про необхідність підписання угоди протягом 190 календарних днів після оголошення результатів конкурсу. Заначимо, 14 травня 2012 р. корпорація Chevron була оголошена переможцем конкурсу на видобуток вуглеводнів в межах Олеської площі в Львівській та Івано-Франківській областях. Раніше, 23 квітня 2012 року повідомлялося, що на розробку Олеського і Юзівського родовищ сланцевого газу подано п'ять заявок. За розробку Юзовського родовища Shell конкурував з Exxon Mobil і ТНК-ВР, а Олеського - Chevron боровся з Eni.

Читайте також: Chevron хоче видобувати сланцевий газ в Литві

Україна у видобутку сланцевого газу бачить джерело своєї енергетичної незалежності від Росії. Проте вигоди від видобутку сланцевого газу дещо меркнуть на тлі заяв різних експертів у сфері екології про те, що методи такого видобутку загрожують навколишньому середовищу. З цим фактом вимушений був погодитися навіть прем'єр-міністр України Микола Азаров, незважаючи на те, що повністю підтримує перспективи видобутку сланцевого газу в країні через необхідність зниження енергозалежності від Росії. При використанні фрекінгу, який вважається новим екологічно щадним методом видобутку газу, в сланцеві пласти під великим тиском закачується вода, змішана з піском і хімікатами. Супротивники такого методу вважають, що в результаті відбувається не тільки забруднення грунтових вод, але і підвищується ризик землетрусів. Проти методів видобутку сланцевого газу в Україні виступала партія "Свобода", а також партія "Батьківщина", яка навіть зареєструвала в парламенті відповідний законопроект, проте згодом він був відкликаний - необхідність зниження залежності від російського газу виявилася важливішою за екологічні риски навіть в очах українських опозиціонерів.

Chevron Corp. - друга за величиною вертикально інтегрована нафтогазова корпорація в Сполучених Штатах. Займається розвідкою і видобутком вуглеводнів, переробкою нафти, збутом і транспортуванням, а також володіє мережами автозаправних станцій в Америці та інших частинах світу. Штат компанії налічує близько 62 тис. працівників. Акції компанії входять в розрахункову базу індексу Dow Jones.