ua en ru

Болгарія і Польща поки не будуть вступати до єврозони через занадто великий ризик

Автор: RBC.UA
Болгарія і Польща відклали плани вступу до єврозони. На думку країн, у зв'язку із загостренням боргової кризи вступати до валютного союзу зараз занадто ризиковано.

Болгарія і Польща відклали плани вступу до єврозони, повідомляє Deutsche Welle. На думку країн, у зв'язку із загостренням боргової кризи вступати до валютного союзу зараз занадто ризиковано.

"В даний час я не бачу переваг вступу в зону євро, тільки крупні витрати", - заявив міністр фінансів Болгарії Сімеон Дянков. Він вважає, що в умовах кризи такий крок пов'язаний з великим ризиком.

Читайте також: Найбіднішою країною ЄС виявилася Болгарія, найбагатшою - Люксембург

Крім того, не ясно, які правила будуть діяти найближчим часом і який вогляд вони матимуть за кілька років. У зв'язку з цим агентство Reuters зазначає, що Болгарія, хоча і є однією з найбідніших країн ЄС, відрізняється жорсткою фінансовою дисципліною і має невисоку заборгованість.

Скептичного ставлення до вступу в єврозону не приховують і у Варшаві. "Польща приєднається до єврозони тільки після того, як будуть дозволені боргові проблеми", - заявив міністр закордонних справ Радослав Сікорський газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung. Він додав, що у нинішніх складних умовах необхідно відновити довіру людей, зробити Європейський союз більш керованим. "Представляється також важливим підвищити значимість інститутів в Брюсселі, дати їм механізми, що дозволяють зробити те, що необхідно. Якщо ж говорити про єврозоні, то ми приєднаємося до неї тільки тоді, коли зможемо оголосити нашому народу, що вступ буде безпечним", - підкреслив міністр .

Раніше прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявляв, що Польща вірна курсу на входження в єврозону. За словами глави уряду Польщі, увійшовши до Європейського союз в 2004 р., його країна взяла на себе також зобов'язання ввести євро. Однак Туск додав: "Введення єдиної валюти має сенс тільки тоді, коли існує єдиний звід правил, який дотримують всі учасники валютного союзу".

Зазначимо, що останнім часом боргова криза почав відчуватися також у Східній Європі. У цьому році Чехія несподівано скотилася в рецесію і опинилася в компанії традиційно більш слабких Угорщини та Хорватії.

Читайте також: Криза розширюється на схід: Чехія скотилася в рецесію

Вже згадана Польща все також залишається мотором економічного зростання в регіоні. Зростання ВВП за перше півріччя склав тут 3,2%, а за розрахунками Мінекономіки, у Варшаві за підсумками року він буде не менш 3%. Втім, глава Мінфіну Польщі Яцек Ростовські завбачливо нагадує: "Якщо в зоні євро почнуться серйозні потрясіння, то уникнути уповільнення економічного розвитку ми вже не зможемо".

Також зазначимо, що в останньому звіті МВФ про транскордонний вплив п'яти світових економік (єврозони, США, Японії, Великобританії та Китаю) попереджав про серйозні наслідки кризи в єврозоні для світової економіки. Згідно з доповіддю МВФ, проблеми фінансового ринку єврозони першочергово будуть мати негативний вплив на країни Центральної, Східної та Південно Східної Європи.