ua en ru

Битва на українському фондовому ринку: хто правий, хто винен

Автор: RBC.UA
На українському фондовому ринку розгорнулася справжня травля компанії "ММСІС Інвестментс". Але, приймаючи бік нападаючих на неї опонентів, ніхто не замислюється, що їхня вина в проблемах ринку незрівнянно більша.

На українському фондовому ринку розгорнулася справжня травля компанії "ММСІС Інвестментс". Але, приймаючи бік нападаючих на неї опонентів, ніхто не замислюється, що їхня вина в проблемах ринку незрівнянно більша.

Агресивний вихід на український фондовий ринок компанії "ММСІС Інвестментс" спровокував справжній резонанс і галас серед так званої групи "старих" торговців цінних паперів, а також невдоволення з боку Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР), яка ініціювала перевірку компанії, розраховуючи " прибрати "її з ринку.

Хоча діяльність "ММСІС Інвестментс" не дарма викликала таку пильну увагу і дискусії. Широкомасштабна рекламна кампанія, високі показники прибутковості та амбітні плани - все це провокує невдоволення конкурентів, які не мають коштів на просування своїх послуг і терплять збитки, а також підозри держорганів в якихось нечесних діях компанії, оскільки успішних не лише не люблять, але й побоюються.

Читайте також: "Українська біржа" завершила торги незначним зростанням індексу

Але було б зрозуміло, якби цей конфлікт виник в інший час. У сформованих же умовах весь цей галас скоріше можна назвати агонією старого ринку акцій. Бо нічим іншим не можна пояснити, чому представники окремих компаній, що працюють на фондовому ринку, вважають саме "ММСІС Інвестментс" винуватцем усіх бід і нещасть.

Загроза для старожилів

Суть конфлікту, що розгорнувся, набагато глибша, ніж може здатися на перший погляд, а "ММСІС Інвестментс" стала лише певним каталізатором, який зрушив з мертвої точки весь вантаж накопичених на ринку проблем.

Поточна ситуація на ринку українських акцій виглядає, м'яко кажучи, непривабливо. Велика кількість торговців цінними паперами та компаній з управління активами (КУА) не пережили кризу, яка лише посилився тим, що окремі КУА попросту кинули свої інвестиційні фонди напризволяще, і як результат - пайовики втратили свої гроші.

Читайте також: НБУ рекомендував Мінфіну скоротити обсяг операцій на фондовому ринку

Але навіть ті КУА, які залишилися і управляють своїми фондами, не можуть похвалитися успіхами. Прибуткові лише одиниці, які орієнтуються на фонди грошового ринку і облігацій, у той час як всі інші, що роблять ставку на акції, залишаються у великому мінусі.

Невміле управління активами, інвестиційними фондами, помилки в стратегії інвестування, нерозуміння або небажання розуміти реальну ситуацію на українському ринку акцій ведуть до того, що т.зв. "старі" учасники фондового ринку фактично самі ж відлякують приватних інвесторів. Але при цьому як вогню бояться "новачків".

Як результат, за підсумками другого кварталу 2012 р. в управлінні активи відкритих інвестиційних фондів склали всього 180 млн грн, а інтервальних фондів - близько 165 млн. грн. Крапля в морі в порівнянні з сумою банківських депозитів - близько 360 млрд грн. Також для порівняння: у сусідніх країнах Європи (Польщі, Чехії, Угорщині та Словаччині) активи ІСІ становлять майже 10% ВВП.

Читайте також: ДПСУ необхідно переглянути свої позиції щодо порядку збитків за операціями з ЦП, - НБУ

Враховуючи, що саме відкриті та інтервальні інвестиційні фонди орієнтовані на масових приватних інвесторів, по-перше, потрібно для початку хоча б домогтися інтересу цих інвесторів до послуг, які пропонують КУА. По-друге, приписуючи "ММСІС Інвестментс" провину розвалу або знищення українського ринку акцій, недоброзичливці помиляються хоча б у тому, що в Україні фактично немає ринку акцій для приватних інвесторів. Тобто, нічого розвалювати.

Шкода замість допомоги

Безумовно, поява на українському фондовому ринку нового учасника в особі "ММСІС Інвестментс" була зустрінута насторожено. Позначилася висока конкуренція за нечисленних клієнтів і стандартна корпоративна неприязнь до новачків. Конфліктний фон почав наростати, коли компанія, щоб розбудити і розворушити тихе болото під назвою "Український ринок акцій для приватних інвесторів", почала активну рекламну кампанію.

Така зухвалість дійсно стала несподіванкою. Торговці і КУА давно згорнули всю свою рекламну активність, в першу чергу, через відсутність грошей, а також, щоб про них взагалі забули. Адже значно простіше тихо сидіти і не відповідати на докірливу питання інвесторів щодо прибутковості та причини пропажі довірених в управління коштів.

І нічого дивного, що саме предмет реклами і став головним лейтмотивом конфлікту між "ММСІС Інвестментс" і групою учасників ринку. Але замість того, щоб відповісти гідно і дати можливість приватним інвесторам вибрати з пропонованих послуг найкраще, конкуренти почали скаржитися на новачка, подавши скаргу в асоціацію "Українські фондові торговці" (АУФТ).

АУФТ, не розібравшись у суті конфлікту, попросту призупинила членство "ММСІС Інвестментс", звинувативши її в непрозорості та необгрунтованості рекламних реляцій. Хоча компанія, заявляючи про 100% прибутку, лише показала, яких результатів вона змогла домогтися за минулі періоди.

Плюс до всього, АУФТ - ключове об'єднання торговців цінними паперами, яке повинно сприяти розвитку вітчизняного фондового ринку. Але, як би парадоксально не виглядало, призупинення членства "ММСІС Інвестментс" більше схоже на сприяння інтересам "окремих осіб", підкріплене небажанням що-небудь міняти, щоб дати ринку шанс на відродження.

Винний без вини

Низька, на жаль, інвестиційна культура українців найчастіше дозволяє вселити нам якісь "прописні істини", і переконати в тому, що ось цей - шахрай, а он той - кристально чистий і непорочний. Цим і користуються злі язики, намагаючись звинуватити "ММСІС Інвестментс" в нечесних способи заробітку.

Хоча, якщо вникнути в суть її роботи, все досить просто. Компанія для залучення інвесторів використовує відомий метод довірчого управління, який, до слова, поширений на розвинутих ринках країн Західної Європи та США. До того ж, багато українських торговці цінними паперами у свій час також пропонували цю послугу, поки не гримнула криза і брокери не усвідомили, що простіше заробляти на спекулятивних операціях, ніж обслуговувати приватних інвесторів.

Причому, метод отримання для клієнтів "ММСІС Інвестментс" високого прибутку - це зовсім не новина. Приклад простий: аналітики компанії за підсумками моніторингу ринку бачать перспективу в акціях компанії "А" і дають рекомендацію "купувати". Саме рекомендацію, а не зобов'язання. Якщо прогноз аналітиків справджується і акції "А" ростуть у ціні, клієнт в якийсь момент робить заявку на продаж - і отримує прибуток. Аналогічна робота ведеться з будь-якими паперами. І успішний ріст минулих періодів пояснюється тим, що "ММСІС Інвестментс" сфокусована на паперах компаній IT-галузі, яка на даний момент є однією з найперспективніших і прибуткових (обсяги ринку інновацій і високих технологій кожен рік зростають майже вдвічі).

Але, що найголовніше, звинувачення "ММСІС Інвестментс" щодо якихось махінацій з паперами не мають під собою ніяких розумних підстав, оскільки ринок працює за своїми законами. Якщо компанія розвивається, то підвищується і попит на її акції, і, як наслідок, зростає ціна цих паперів на біржі. І ні "ММСІС Інвестментс", ні будь-яка інша компанія не може впливати на котирування. Вона лише аналізує вже наявні дані і робить прогнози на майбутнє, від яких і відштовхується клієнт, приймаючи рішення інвестувати гроші.

До того ж, "ММСІС Інвестментс" - одна з небагатьох компаній, яка навіть у своїх рекламних матеріалах намагається бути чесною з клієнтом. Наприклад, пояснюючи, що з доходу, отриманого інвестором в процесі довірчого управління, і на відміну від багатьох інших торговців цінних паперів, виступає податковим агентом для фізособи, самостійно розраховуючи і утримуючи із суми прибутку необхідну суму податку. В той час, як на ринку добре відомі випадки, коли окремі брокери відверто "натякають" на свою готовність допомогти інвестору обійти податкові вимоги.

Що дійсно дивно, саме про такі методи роботи торговців цінних паперами в сфері довірчого управління не прийнято говорити, а тим більше - засуджувати серед "старих" торговців цінних паперів. Це вважається цілком припустимим, навіть дозволеним. Мовляв, "це наш ринок, у нас все так працюють".

Тому з боку весь конфлікт і антиреклама навколо компанії "ММСІС Інвестментс" виглядають як спроба приховати давно назрілі на ринку проблеми та продовжувати спокійно варитися в "власному соку". І хоча опоненти "ММСІС Інвестментс" намагаються прикритися благими намірами, кажучи, що вони захищають приватних інвесторів від цієї компанії, вони, навпаки, відлякують навіть тих небагатьох, які хотіли б інвестувати гроші в українські акції. Адже склоки і різного роду конфлікти лише породжують негатив серед інвесторів.

Виходить все, як у старій приказці: "Хотіли як краще, а вийшло як завжди". І поки "старі" гравці будуть скаржитися, що ринок акцій в нашій країні не розвивається, і намагатися видавлювати амбітних новачків, від вітчизняного ринку акцій дійсно нічого не залишиться.

Василь Круглов