ua en ru

Баррозу пропонує до 2018 р. створити Міністерство фінансів Європи

Автор: RBC.UA
Глава Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу представив свій поетапний план реформування єврозони. План передбачає створення загальноєвропейського Міністерства фінансів, яке з часом може почати встановлювати власні податки і випускати єврооблігації.

Глава Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу представив свій поетапний план реформування єврозони. План передбачає створення загальноєвропейського Міністерства фінансів, яке з часом може почати встановлювати власні податки і випускати єврооблігації, пише "РБК daily".

"Ми повинні подолати поточну кризу довіри, показавши, що готові рухатися вперед і зміцнювати нашу співпрацю та інтеграцію. Мене турбує, що далеко не у всіх столицях збереглося те відчуття терміновості (необхідних змін), яке було кілька місяців тому", - пояснив Баррозу.

План глави Єврокомісії передбачає вже протягом найближчих півтора років створити в зоні євро спеціальний фонд (на кошти бюджету Євросоюзу), який буде допомагати, в тому числі і фінансово, проводити економічні реформи в країнах, які не можуть впоратися з цим самостійно. Фонд, який отримав назву "інструменту зближення і конкурентоспроможності", буде працювати за формулою, випробуваної на стабфонді EFSF / ESM: щоб отримати допомогу, країнам необхідно буде укласти угоду з Єврокомісією. Відмінність же в тому, що подібні контракти пропонується укласти всім країнам, які порушують європейські нормативи з приводу дефіциту бюджету (3% ВВП) і обсягом держборгу (60% ВВП).

Читайте також: ЄЦБ слід передати наглядові функції над усіма банками зони євро, - Драгі

Надалі Баррозу пропонує створити до 2018 р. на основі цього інструменту "Мінфін в рамках Єврокомісії", який отримає право накладати вето на бюджетні ініціативи підзвітних йому країн і вимагатимемо внесення поправок у національні бюджети. Таких повноважень для Брюсселя щодо проблемних країн раніше домагалася і канцлер Німеччини Ангела Меркель. Крім того, глава Єврокомісії пропонує дати своєму Мінфіну можливість збору власних податків і випуску облігацій зони євро, щоб фінансувати свою діяльність. Загальні облігації раніше підтримувала Франція, однак Німеччина виступила різко проти.

Читайте також: Єврозона знову впала в рецесію

Після 2018 р. Баррозу пропонує створення повномасштабного бюджету єврозони, який підтримував би національні бюджети країн валютного союзу, що зіткнулися з економічними проблемами. Глава Єврокомісії розраховує, що його пропозиції зможуть задовольнити і прихильників жорсткої бюджетної дисципліни, і тих, хто хоче впоратися з поточними проблемами спільними зусиллями.

"Хтось буде вимагати більшої дисципліни, хтось буде вимагати розширення спільної відповідальності. Але головне послання цього плану - нам потрібно і те, і інше", - підкреслив Баррозу.

Читайте також: Економіка єврозони в 2013 р. виросте на 0,1%, - Єврокомісія

Глава Єврокомісії визнав, що реалізація його плану зажадає внесення змін до статутних договори ЄС, які можливі тільки після виборів в Європарламент у травні 2014 Європейські лідери будуть обговорювати останні ініціативи Єврокомісії на саміті 13-14 грудня. Проте експерти вважають, що пропозиції чекає холодний прийом.

Раніше на цьому тижні єврокомісар з фінансового регулювання Мішель Барньє заявив, що міністрам фінансів країн єврозони слід відкинути всі сумніви і проявити "політичну волю" в питанні створення повноцінного банківського союзу, який передбачає передачу наглядових повноважень єдиному регулюючому органу.

"Прийшов час приймати рішення. Політичне рішення (з питання створення повноцінного банківського союзу) необхідно прийняти до кінця грудня 2012 Я знаю, що це можливо", - пояснив Барньє.

Читайте також: Функція банківського нагляду в Європі повинна бути передана ЄЦБ, - глава ESM

Кілька днів тому глава Європейського стабілізаційного механізму (ESM) Клаус Реглінг заявив, що в ході кризи єврозона значною мірою розгубила міжнародний авторитет і тепер керівникам Євросоюзу необхідно довести, що валютний союз непорушний і рухається в напрямку загальної бюджетної та економічної політики.

"Весь інший світ перейнявся таким скептицизмом по відношенню до нашої ідеї валютного союзу, що протистояти цьому ми можемо тільки шляхом інституційних змін. Нам необхідно забезпечити більш міцні основи для єврозони, і для цього, по всій вірогідності, необхідна реформа договору про Євросоюз", - зазначив Реглінг.

Нагадаємо, у червні Євросоюз представив 10-річний план економічних реформ "На шляху до більш ефективного економічного та монетарного союзу" (Towards a Genuine Economic and Monetary Union). На відміну від бюджетного пакту, ініціативи влади ЄС є пропозиціями, а не жорстким набором вимог Брюсселя до держав ЄС. Документ, зокрема, передбачає розширення повноважень єврочиновників з контролю рівня держборгу і бюджету країн зони євро аж до виписування штрафів порушникам.