ua en ru

"Нафтогаз" через технічні неточності не зміг повністю розрахуватися з "Газпромом" за січневий газ

Автор: RBC.UA
НАК "Нафтогаз України" не повністю розрахувалася з ВАТ "Газпром" за імпортований в січні газ через технічні неточності, проте загроза фінансових санкцій за це відсутня. Про це в ході Енергетичного форуму Адама Сміта заявив заступник голови "Нафтогазу України" Вадим Чупрун, передає кореспондент РБК-Україна.

НАК "Нафтогаз України" не повністю розрахувалася з ВАТ "Газпром" за імпортований в січні газ через технічні неточності, проте загроза фінансових санкцій за це відсутня. Про це в ході Енергетичного форуму Адама Сміта заявив заступник голови "Нафтогазу України" Вадим Чупрун (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.

"Санкцій не може бути, тому що це взаємно технічне питання. Ми його уточнюємо з "Газпромом" і тими, хто постачає газ", - сказав Чупрун.

За його словами, мова йде про оплату газу, який було спожито хімічними підприємствами. "Ми трошки недоплатили, хоча, може, вже й залагодили це питання. Там хіміки промисловий газ використовували, в бухгалтерії є якісь неточності, тому поки не з'ясуються ось ці моменти, ми не можемо до кінця заплатити, ми не знаємо точної цифри" , - сказав він.

Читайте також: Україна планує у 2013 р. зменшити закупівлю газу в Росії до 18-20 млрд куб. м, - Чупрун (відео)

Чупрун повідомив, що більша частина коштів за газ вже перерахована і додав, що повна оплата за поставлений у січні газ може бути здійснена до кінця сьогоднішнього дня.

Нагадаємо, що за поставлений торік газ "Нафтогаз" перерахував "Газпрому" понад 10,2 млрд дол. Сумарні обсяги закупівлі російського газу Україною, за попередніми даними, в 2012 р. склали 33 млрд куб. м.

У міністерстві енергетики та вугільної промисловості України відзначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол за 1 тис куб м.

У 2013 р. Україна планує зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд кубометрів. Про це також сьогодні заявив Вадим Чупрун. За його словами, Україна не повинна відчути скорочення закупівель завдяки наявним запасам. Однак, раніше менеджер "Газпром ескпорту" відзначав, що не володіє інформацією про те, які обсяги газу планується відпустити Україні в 2013 р., звернувши увагу на те, що Україна декларує скорочення закупівель російського газу. "Скільки візьмуть - стільки й дамо", - сказав представник монополіста, повторивши вже традиційну для його колег і керівництва заяву про те, що не бачить підстав для перегляду контрактних цін на газ з Україною.

Читайте також: Україна знизила споживання газу у 2012 р. на 7,6%, - до 54,7 млрд куб м

Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. У вересні минулого року стало відомо, що Україна планує в 2013 р. скоротити закупівлю російського газу. У заявці на закупівлю газу фігурував обсяг 24,5 млрд куб. м газу. Пізніше, в листопаді, мова вже зайшла про 18-20 млрд куб. м.

З метою зниження обсягів закуповуваного газу Україна реалізує проекти по збільшенню обсягів внутрішнього видобутку, в тому числі сланцевого газу, по обробці скрапленого газу, а також вивчає можливості імпорту газу з альтернативних джерел. Так, Україна закуповує незначна кількість газу у Німеччині, зокрема у німецькій RWE. Як повідомлялося, Україна уклала з німецькою RWE контракт на постачання 5 млрд куб. м газу. Відзначимо, що в 2012 р. Україна купувала у Німеччині газ по 417 дол за тис. куб. м. У 2013 р. Україна також має намір імпортувати з Угорщини та Словаччини до 7 млрд куб. м газу.

У 2012 р., незважаючи на всі зусилля по скороченню імпорту природного газу, в грошовому обчисленні обсяг імпорту практично не змінився, становив 14 млрд 25,1 млн дол, що на 0,1% менше обсягу у 2011 р.

Основним постачальником газу Україні є Росія і її газовий монополіст "Газпром". В Україні газ закуповують НАК "Нафтогаз України" і Ostchem Дмитра Фірташа.

Читайте також: Україна в 2012 р. закупила 33 млрд куб. м російського газу, - "Газпром"

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.

Читайте також: Україна у 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини і Словаччини до 7 млрд куб. м газу

Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яке поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. в 52 млрд куб. м, Україна повинна була б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.

Як відомо, Україна відмовилася виплачувати "Газпрому" 7 млрд дол штрафних санкцій за недобір газу в розмірі 16,7 млрд куб. м в 2012 р.