ua en ru

"Газпром": Для зниження ціни на газ для України потрібні міжурядові угоди та спільні проекти

Автор: RBC.UA
Ціна на російський газ для України може бути знижена лише на підставі міжурядових домовленостей. Про це сьогодні, 29 червня, повідомив заступник голови "Газпрому"Олександр Медведєв в ході щорічних зборів акціонерів компанії.

Ціна на російський газ для України може бути знижена лише на підставі міжурядових домовленостей. Про це сьогодні, 29 червня, повідомив заступник голови "Газпрому"Олександр Медведєв в ході щорічних зборів акціонерів компанії, передає "5 канал".

При цьому він підкреслив, що на сьогодні підстав для перегляду цін немає, і переговори про перегляд цін "Газпромом" не ведуться.

За словами Олексія Міллера, "Газпром" дає споживачам у Європейському Союзі знижки за рахунок спільних проектів із ними, а з Україною таких спільних проектів немає. Він сказав, що цілий "ланцюжок співпраці" існує з німецькими партнерами, з Україною ж немає ні такої "якісної глибини співпраці", ні спільних "мегапроектів" у галузі видобутку чи в транспортуванні газу.

Найбільш гострим "предметом відкритого обговорення" найближчим часом, за словами голови правління "Газпрому" Олексія Міллера, залишатиметься питання закачування зага в ПГС України. Він нагадав, що "Газпром" надав 2 млрд дол фінансування для закачування газу в ПСГ. Цю суму України визначила сама. При цьому він ще раз підкреслив, що в разі необхідності "Газпром" готовий розглянути питання про надання додаткових обсягів фінансування для закачування газу в ПСГ з метою забезпечення необхідних обсягів транзиту наступної зими.Тільки позавчора, 27 червня, під час робочої поїздки до Києва голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер заявив, що на сьогоднішній день мова ні про перегляд ціни на газ, ні про зниження обсягів поставок не йде.

Що стосується ціни, то Міллер сказав: "Ми не бачимо підстав для перегляду ціни на газ для України. Ціна для України на газ абсолютно нормальна, вона ринкова і вона нижче ніж для багатьох інших країн".

Питання ціни газу не піднімали на переговорах і прем'єри двох країн Микола Азаров та Дмитро Медведєв. Не вийшло про це з Медведєвим поговорити і у Президента Віктора Януковича. "У мене за останній час було теж багато контактів на різних рівнях, і всі вони свідчать про те, що простого економічного майбутнього у нас зараз немає. Нам доведеться приймати рішення, може бути, іноді жорсткі, надзвичайні рішення, для того щоб підтримувати наші економіки ", - сказав Медведєв, на репліку Януковчиа про те, що він хотів би серйозно поговорити про газ.

Також джерело в керівництві "Газпрому" сказало, що навряд чи Україна та Росія погодили заявку на закупівлю в 2013 р. 27 млрд куб. м. газу. Це було відповіддю на заяву міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка про те, що російський холдинг погодив з Україною заявку на закупівлю російського газу на 2013 р. Також за словами Бойко, Україна з наступного року буде закуповувати в Росії, можливо, навіть менше 27 млрд куб. м газу в рік.

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальне формульне зміна ціни. Ціна газу для України в II кварталі 2012 р. складає 425 дол./тис. куб. м проти 416 дол в I кварталі 2012 р. Україна в останні кілька років активно намагається ці контракти переглянути, або хоча б зменшити обсяг закупівель російського газу. Однак, "Газпром" не виключає судових розглядів з України в разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу.

У 2011 р. Україна імпортувала 44 млрд 801 млн 404,2 тис. куб. м. газу, що на 22,43% більше обсягу 2010 р. У вартісному виразі імпорт газу в 2011 р. виріс на 49,5% - до 14 млрд 046 млн 027,6 тис. дол.