ua en ru

"Газпром" має намір звести до нуля транзитне значення України для експорту російського газу

Автор: RBC.UA
Після реалізації всіх запланованих "Газпромом" газотранспортних проектів, значення Україна в транзиті російського газу буде зведено до нуля. Про це після зустрічі з Президентом РФ Дмитром Медведєвим заявив журналістам представник "Газпрому" Сергій Купріянов.

Після реалізації всіх запланованих "Газпромом" газотранспортних проектів, значення Україна в транзиті російського газу буде зведено до нуля. Про це після зустрічі з Президентом РФ Дмитром Медведєвим заявив журналістам представник "Газпрому" Сергій Купріянов.

"Після реалізації всіх запланованих" Газпромом "газотранспортних проектів: "Південний потік" з максимальною продуктивністю, "Північний потік" з додатковими новими нитками, враховуючи вже наявні у власності компанії транспортні потужності в Білорусії і в Чорному морі, транзитне значення України для експорту російського газу дорівнюватиме нулю", - цитує Купріянова Reuters.

Відзначимо, раніше сьогодні керівництво російського газового монополіста назвало Україну винуватцем лютневих недопоставок російського газу в Європу і пригрозило Києву пустити якомога більше газу в обхід України по не побудованому поки дорогому газопроводу "Південний потік". Україна заперечує звинувачення у привласненні транзитного газу.

"З початку 2012 року Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" не відібрала жодного кубометра газу з транзитних обсягів, які транспортувалися ВАТ "Газпром" до країн Європи. Згідно з умовами діючого контракту на поставку природного газу між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", добові обсяги споживання газу Україна не фіксуються, зате визначаються щоквартальні обсяги поставок енергоресурсу", - йдеться в сьогоднішньому повідомленні "Нафтогазу".

Президент РФ Медведєв сказав в середу, що при проектуванні "Південного потоку" його потужність ставилася в залежність від переговорів з України. При цьому він доручив "Газпрому" проектувати "Південний потік" виходячи з максимального обсягу прокачування в 63 млрд куб. м в рік.

Відзначимо, деякі експерти вважали, що Росія може відмовитися від будівництва "Південного потоку", в разі домовленостей з Україною з газового питання, а особливо при отриманні контролю над українською ГТС. Проте до цих пір газовий конфлікт між Києвом і Москвою не вирішений. Раніше в "Газпромі" заявляли, що РФ не планує відмовлятися від "Південного потоку" навіть в разі досягнення домовленостей по газотранспортній системі України.

Зазначимо, Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ вимагає натомість від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь України запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Однак ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.

Раніше Київ запропонував Брюсселю і Москві альтернативний варіант, який має влаштувати всі сторони - "Південний потік" повинен пройти по півдню України. Згідно з оцінкою Віктора Януковича, вартість такого проекту буде в 5 разів нижче, ніж нинішній проект "Південний потік", що оцінюється в 25 млрд євро. Проте в Москві вважають, що вся ідея "Південного потоку" - прибрати ризики транзиту газу через Україну.

Проект "Південний потік" реалізується з метою диверсифікації маршрутів поставок природного газу європейським споживачам і передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Загальна проектна продуктивність морської ділянки "Південного потоку" складе 63 млрд куб. м в рік. Введення в експлуатацію першої нитки газопроводу заплановано на кінець 2015

Нагадаємо, 8 листопада країни-учасниці проекту Nord Stream - Росія, Німеччина, Голландія і Франція ввели в експлуатацію першу нитку газопроводу "Північний потік". Газопровід запрацює з потужністю 1 млн куб. м газу на годину, що дозволить забезпечити прокачку 8,5 млрд куб. м газу в рік.

Також раніше "Газпром" виторгував у Білорусії 100% прав власності на місцеву ГТС в обмін на знижки на газ. "Газпром" пропонує Україні співпрацю по білоруській схемі, тобто шляхом продажу української ГТС Росії в обмін на знижки на газ і/або приєднання України до Митного союзу.