ua en ru

Країни, що розвиваються, в 2012 р. скоротили запаси євро на 8%

Автор: RBC.UA
Країни, що розвиваються, торік активно скорочували обсяги європейської валюти у своїх резервах. Про це свідчать дані Міжнародного валютного фонду. Центральні банки країн, що розвиваються, продали в 2012 р. 45 млрд євро, що призвело до скорочення запасів цієї валюти на 8%. Така статистика вказує на те, що боргова криза в Європі поставив під загрозу шанси євро скласти конкуренцію долару.

Країни, що розвиваються, торік активно скорочували обсяги європейської валюти у своїх резервах. Про це свідчать дані Міжнародного валютного фонду. Центральні банки країн, що розвиваються, продали в 2012 р. 45 млрд євро, що призвело до скорочення запасів цієї валюти на 8%. Така статистика вказує на те, що боргова криза в Європі поставив під загрозу шанси євро скласти конкуренцію долару, повідомляє телеканал "Росія 24" з посиланням на The Financial Times.

Професор економіки Гарвардського університету Джеффрі Френкель відзначає, що євро є "міжнародною валютою номер два", але перспектив, що дозволяють кинути виклик долару, поки не видно.

Читайте також: Котирування фунта в I кварталі знизилися до рівня 2008 р

Вибір валют, в яких країни, що розвиваються, воліють зберігати резерви, відображає їх точку зору про найбільш стабільні, безпечні і ліквідні грошові знаки. Так, в даний час країни, що розвиваються, зберігають у євро тільки 24% своїх резервів. Це найнижчий показник з 2002 р. Для порівняння, піковий рівень 31% був досягнутий не так давно - в 2009 р. Долар же продовжує утримувати позиції: країни, що розвиваються, зберігають в американській валюті 60% своїх резервів.

Країни, що розвиваються, перейшли на інші валюти, такі як австралійський долар. Частка євро в обсязі світових резервів також знизилася.

Євро може відновити свою привабливість, якщо Європа буде рухатися убік фіскального союзу і Єдиного суверенного ринку облігацій. Але до цього моменту може з'явитися кілька валют країн, що розвиваються, які зможуть кинути виклик долару і євро.

Читайте також: ЄЦБ не буде послаблювати євро, - Драгі

Старший науковий співробітник Інституту Петерсона Едвін Труман вважає, що світ рухається до мультивалютної системи, хоча долар поки тримає абсолютне лідерство.

Минулого тижня Бразилія і Китай уклали домовленість про створення валютної своп-лінії. Мова йде про використання національних валют на суму, еквівалентну 30 млрд дол., для взаєморозрахунків в торгівлі між двома країнами. Це виключає необхідність використання доларових резервів, оскільки у випадку потрясінь у міжнародній фінансовій системі можна використовувати іншу валюту. Китай поступово розширює роль юаня у світовій торгівлі.

Зазначимо, Україна в червні минулого року також домовилася з Китаєм про своп-лінію на 15 млрд юанів (2,36 млрд дол.). Влітку Київ і Пекін домовилися про кредит розміром в 3 млрд дол. Кошти будуть спрямовані в український АПК. В останні роки Китай активно посилює динаміку освоєння ринків, що розвиваються.

Читайте також: Китай інвестує в сільське господарство України 3 млрд дол

В Україні долар тримає абсолютне лідерство серед іноземних валют. Наочно це продемонстрували осінні валютні коливання, коли гривня похитнулася, і населення швидкими темпами початок скуповувати долари, щоб убезпечити свої заощадження. Нацбанк також віддає перевагу долару у своїх запасах.