ua en ru

Дефіцит платіжного балансу України в 2012 р. виріс на 70% - до 4,17 млрд дол

Автор: RBC.UA
Зведений платіжний баланс за 2012 р. показав негативне сальдо в 4,174 млрд дол., що на 70% більше, ніж роком раніше (2,5 млрд дол.). Про це говориться в повідомленні Національного банку України (НБУ).

Зведений платіжний баланс за 2012 р. показав негативне сальдо в 4,174 млрд дол., що на 70% більше, ніж роком раніше (2,5 млрд дол.). Про це говориться в повідомленні Національного банку України (НБУ).

Дефіцит зведеного платіжного балансу України в грудні 2012 р. склав 838 млн дол. Таким чином, порівняно зі станом платіжного балансу в грудні 2011 р. (93 млн дол.) дефіцит зріс у 9 разів.

У порівнянні з ситуацією в листопаді 2012 р., платіжний баланс погіршився на 55,5% (у листопаді був зафіксований дефіцит в 539 млн дол.).

Читайте також: В Україні дефіцит зовнішньої торгівлі товарами за 11 міс. 2012 р. виріс до 13,8 млрд дол

Погіршення ситуації в грудні обумовлено збільшенням дефіциту поточного рахунку, а саме за рахунок погіршення товарного балансу. У грудні 2012 р. негативне сальдо балансу товарів склало 2,516 млрд дол. проти 1,546 млрд дол. роком раніше (+62,7%). Причому якщо імпорт практично не змінився (8,185 млрд дол. проти 8,109 млрд дол.), то обсяг експорту скоротився на 13,6%.

Фінансовий рахунок за грудень практично не змінився, показавши позитивне сальдо в 1,111 млрд дол. Практично триразове погіршення балансу за статтею "інший капітал" (до мінус 966 млн дол.) було компенсовано практично таким же поліпшенням профіциту за кредитами і облігаціями (до 869 млн дол.) і портфельних інвестицій (до 156 млн дол.).

Варто відзначити також продовження тенденції зменшення обсягу валюти поза банківською системою - у грудні порівняно з листопадом показник знизився на 55% - до 651 млн дол.

Що стосується річного балансу, то тут ситуація схожа з груднем - збільшення дефіциту зведеного платіжного балансу в 2012 р. обумовлено зростанням дефіциту поточного рахунку (на 40,6% і не таким значним підвищенням профіциту фінансового рахунку (на 32,5%). Втім, з причин зростання дефіциту поточного рахунку ситуація дещо відрізняється - річний експорт товарів практично не змінився, у той час як імпорт виріс на 4,5 млрд дол. (+5,3%).

У структурі фінансового рахунку варто відзначити збільшення в 2,3 рази позитивного сальдо за кредитами і облігаціями - до 6 млрд дол., за рахунок середньо - і довгострокових кредитів (зростання в 13 разів - до 9,3 млрд дол.). При цьому за короткостроковими кредитами пройшло повернення на 3,28 млрд дол. проти залучень на 1,889 млрд дол. в 2011 р. Дефіцит за статтею "інший капітал" збільшився на 34,7% - до 3,3 млрд дол., проте також простежується тенденція зменшення обсягу готівки поза банками (на 23%, до 8,75 млрд дол.).

Нагадаємо, раніше НБУ прогнозував, що дефіцит платіжного балансу України за підсумками 2012 року може скласти 4,5 млрд дол. Тодішній голова НБУ Сергій Арбузов звинувачував українських експортерів у тому, що вони не бажають повертати валютну виручку в країну, внаслідок чого зростає дефіцит платіжного балансу України.

Читайте також: Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в 2012 р. буде на рівні 6,4% ВВП, - МВФ

Варто також зазначити, що 17 листопада набрав чинності закон №5480-VI "ПРО внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок", яким закріплюється право за Національним банком України (НБУ) тимчасово вводити норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті. Законом за НБУ тимчасово (на строк до 6 місяців) закріплено право вводити (з подальшим скасуванням після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку і рівноваги платіжного балансу України) норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті.

На думку авторів законопроекту, це буде сприяти тому, що в період погіршення стану платіжного балансу кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку (за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав).

Читайте також: Девальвація гривні в 2013 р. очікується до рівня 8,7 грн/дол., - Світовий банк

Експерти вважають, що НБУ може знизити дефіцит платіжного балансу за рахунок девальвації гривні. Проте, керівництво країни вирішило твердо підтримувати національну валюту, витрачаючи на це чималі суми ЗВР. Також може допомогти на час вирішити проблему з дефіцитом платіжного балансу черговий транш МВФ. Сьогодні місія фонду почала роботу в Україні.