ua en ru

ООН прийняла стандарти міжнародної торгівлі зброєю

Автор: RBC.UA
Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародний договір про торгівлю зброєю. Даний документ вводить загальні стандарти для операцій з озброєнням - від стрілецької зброї до бойових кораблів.

Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародний договір про торгівлю зброєю. Даний документ вводить загальні стандарти для операцій з озброєнням - від стрілецької зброї до бойових кораблів, передає Reuters.

Резолюція була прийнята переважною більшістю голосів: 154 держави проголосували "за", лише 3 (Іран, КНДР і Сирія) - "проти". 23 держави утрималися від голосування. Договір буде відкритий для підписання 3 липня ц.р.

Ухвалення договору стало результатом більш ніж десятирічних зусиль дипломатів по створенню загальних правил і стандартів для ринку торгівлі зброєю, який, за офіційними даними, складає близько 60 млрд дол.

Читайте також: Продажі зброї у світі скоротилися вперше за останніх 20 років

При цьому договір не регулює операції зі зброєю усередині країни. Його основною метою є припинення поставок зброї терористичним організаціям, антиурядовим силам і формуванням організованої злочинності.

Проект договору вводить нові правила і обмеження на продаж зброї. Вперше він був запропонований для голосування в липні 2012 р., проте процедура ратифікації була відкладена за ініціативою Росії, Китаю і США. Раніше проект договору піддавався засудженню з боку низки виробників зброї і громадських організацій.

Договір про торгівлю зброєю буде відкритий для підписання 3 липня 2013 року. Він набуде чинності через 90 днів після того, як його підпише 50-я країна. Договір покликаний встановити загальні стандарти угод зі звичайними озброєннями у світовій збройової індустрії, щорічний оборот якої складає приблизно 70 млрд дол.

Згідно з документом, сторона, що його ратифікує, повинна уникати постачань озброєнь, якщо ті можуть бути використані для вчинення або сприяння вчиненню серйозних порушень міжнародного гуманітарного права і прав людини. Тобто договір спрямований на те, щоб зброя не потрапила до рук терористів, повстанців і представників організованої злочинності.

Договір забороняє постачання зброї до країни, яка порушила збройне ембарго, винна в актах геноциду, злочинів проти людства або військових злочинів. Крім того, забороняється експорт зброї, якщо вона може бути використана в нападах на громадян або на цивільні об'єкти на зразок шкіл і лікарень.

Читайте також: Україна в 2012 р. вийшла на 4-е місце у світі серед експортерів озброєння, поставивши продукції на 1,33 млрд дол., - СІПРІ

Нагадаємо, Україна в 2012 р. вийшла на 4-е місце в світі серед експортерів озброєння, поставивши продукції на 1,33 млрд дол. В рейтингу експортерів в 2012 році Україна розташувалася після США, Росії і Китаю. При цьому виручка "Укрспецекспорту" за 2012 р. виросла до 1,024 млрд дол., ставши найбільшою за 16 років. Основними споживачами продукції військового і спеціального призначення українського виробництва залишаються країни Азії, куди поставляється 47% всього експорту. Ще 23% обороту доводиться на держави Африки, 21% - СНД, 6% - Европи і 3% - Америки.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, починаючи з 1998 року військові витрати в світі постійного росли. Досягнувши в 2011 році відмітки 1,73 трлн дол., зростання припинилося. Це відбулося тому, що США і їх союзники не почали збільшувати військові бюджети. Разом з тим Росія, Китай, Саудівська Аравія, Південна Корея і Туреччина збільшили військові витрати. За останні десять років оборонний бюджет Китаю виріс на 170%, Саудівської Аравії - на 90%, Росії - на 79%.

Читайте також: Китай увійшов до топ-5 експортерів озброєнь

Відзначимо, обсяги продажів 100 найбільших у світі виробників зброї в 2011 році впали на 5% в порівнянні з 2010 р. Їх загальний обсяг склав 410 млрд дол. Раніше, в період з 2002 по 2009 рр. продажі зброї в світі тільки збільшувалися. Експерти назвали чинники, які призвели до скорочення темпів зростання продажів. Серед них - політика жорсткої економії, що включає зниження військових витрат і відстрочення військових програм.