ua en ru

Косово хоче стати членом НАТО

Автор: RBC.UA
Косово сподівається в майбутньому стати повноцінним членом НАТО. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Косово Петріт Селімі.

Косово сподівається в майбутньому стати повноцінним членом НАТО. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" повідомив заступник міністра закордонних справ Косово Петріт Селімі (на фото).

"Сьогодні потрібно, щоб НАТО у невеликій кількості залишилося в республіці і люди відчували себе захищенішими усередині країни. Крім того, це також попередження для сербських націоналістів, які мріють повернутися до Косово або створити певні проблеми", - сказав Селімі.

За його словами, Косово сподівається приєднатися до програми НАТО "Партнерство заради миру", а в майбутньому - стати повноцінним членом альянсу. Втім, як визнав Селімі, це все ще "віддалена перспектива".

Читайте також: ЄК рекомендувала почати переговори про вступ Сербії в ЄС

"Сербії не подобається роль, яку зіграє Північноатлантичний альянс, але новий уряд на чолі з Івіцою Дачичем попросив його бути гарантом угоди (про нормалізацію відносин), і ми задоволені, оскільки це означає велику безпеку для наших громадян", - відзначив дипломат.

Нагадаємо, 19 квітня 2013 р. Сербія і Косово за посередництва Європейського союзу (ЄС) підписали договір про врегулювання відносин.

Досягнення угоди надзвичайне важливо для Сербії, адже європейська влада обіцяє Бєлграду у разі вирішення косовського питання почати обговорення умов його вступу в ЄС.

Читайте також: Сербія і Косово врегулювали відносини

У зв'язку з цим сторони не раз поверталися до наболілого питання. Так, ще 4 квітня прем'єр-міністр Сербії Івіца Дачич і його косовський колега Хашим Тачі не змогли досягти згоди з питання сербських муніципалітетів на території Косово в ході 14-годинних переговорів в Брюсселі. Сторони так і не могли вирішити, які будуть повноваження, що отримуються сербами в Косово.

А вже 22 квітня після вдалих переговорів Єврокомісія рекомендувала почати переговори про членство Сербії в Європейському союзі.

Читайте також: Сербія відхилила запропонований ЄС план нормалізації відносин з Косово

Бєлград довгий час відмовлявся визнавати Косово як незалежну державу. Але Сербія, очевидно, погодиться визнати контроль Пріштіни над районом північного Косово, де етнічні серби складають більшість. В обмін на це Косово погодиться дати сербам автономію.

Нагадаємо, що Косово, що вийшло зі складу Сербії в 2008 р., державою визнали країни Євросоюзу і США, які брали участь у війні проти Сербії. Росія і Китай - ключові члени Ради Безпеки ООН - засудили таку політику, направлену на силове вирішення етнічних конфліктів, підтримку кримінальних угрупувань косовських албанців і посилення сепаратизму в світі.