ua en ru

Уряд пропонує не приватизовувати "Укркосмос"

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України пропонує включити ДП "Укркосмос" до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації. Про це йдеться в проекті закону № 11466 "Про внесення зміни до закону України" Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації "(щодо підприємства ДП" Укркосмос").

Кабінет міністрів України пропонує включити ДП "Укркосмос" до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації. Про це йдеться в проекті закону № 11466 "Про внесення зміни до закону України" Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації "(щодо підприємства ДП" Укркосмос")", текст якого опублікований на офіційному сайті Верховної Рада України (ВР) .
Пріоритетним напрямком діяльності "Укркосмос" є створення національної супутникової системи зв'язку (НССЗ).

Створення НССЗ з геостаціонарним супутником "Либідь", управління яким здійснюватиметься безпосередньо з території України, усуне залежність від використання аналогічних зарубіжних супутників, сприятиме захисту національних інтересів при здійсненні космічної діяльності, ефективного використання потенціалу національних виробників та забезпечить потреби органів державної влади в отриманні інформації.

По темі: О.Зінченко: Термін окупності проекту із запуску на орбіту українського супутника зв'язку складе 8-8,5 років

З метою забезпечення послугами супутникового зв'язку державних користувачів ресурсу національного супутника зв'язку "Либідь" проводяться роботи по створенню системи супутникового зв'язку сектору безпеки і оборони держави.

Оскільки державне підприємство "Укркосмос" визначено оператором НССЗ і буде здійснювати управління системою, що має стратегічне значення для державних користувачів сектору безпеки і оборони держави, є необхідність збереження державного контролю за діяльністю ДП "Укркосмос" і його включення до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Відзначимо, в серпні ц.р. Рахункова палата повідомила, що Державне космічне агентство України (ДКАУ) та "Укркосмос" не забезпечили ефективного використання коштів позики, отриманої під державні гарантії для створення національної супутникової системи зв'язку, та коштів державного бюджету, спрямованих на її обслуговування.

Читайте також: ДКАУ та "Укркосмос" неефективно використовували кошти для створення національної супутникової системи зв'язку, - Рахункова палата

Як повідомлялось, перший український телекомунікаційний супутник "Либідь" в березні 2012 р. отримав місце на орбіті. Робота "Либіді" в інший орбітальній позиції, виділеній Україні ще в 2000 р. - 38,2° сх. д. - заважала супутникам французької компанії. "Ми вели переговори весь минулий рік і вирішили виводити супутник на орбіту, де вже є супутники Eutelsat", - розповів тоді директор "Укркосмосу" Сергій Капштик.

Роботи по створенню "Либіді" велися з початку 1990-х рр., в проект неодноразово вносилися зміни, а терміни запуску переносилися. Реалізація проекту активізувалася в 2009 р., коли Кабінет міністрів залучив для фінансування будівництва супутника кредит Канадського експортного агентства на суму 254,6 млн дол. під держгарантії. У 2010 р. почалося будівництво "Либіді" спільними зусиллями канадської компанії MacDonald Dettwiler and Associates і російського підприємства "Інформаційні супутникові системи им.Решетнева". За словами Капштыка, зараз будівництво наближається до завершення - зборка супутника в Росії, звідки він буде доставлений на космодром Байконур. Запуск "Либіді" намічений на кінець 2013 р.

Читайте також: Україна та РФ реалізують контракти у космічній галузі на 380 млн дол., - С.Засуха

"Укркосмос" має намір надавати за допомогою "Либіді" традиційні сервіси для супутникових операторів, що працюють в Ku-діапазоні: супутникове телебачення і послуги зв'язку за технологією VSAT, у тому числі й інтернет-доступ. "Ми розвиваємо проект за кредитні гроші, які потрібно повертати, і вже активно шукаємо клієнтів", - говорить Капшук. Голова Державного космічного агентства Юрій Алексєєв в січні висловив надію, що проект окупиться за 7-8 років.

ДП "Укркосмос" було засновано у вересні 1996 р. наказом Національного космічного агентства України. У вересні 2010 р. на посаду генерального директора підприємстві був призначений Сергій Капштик.

Читайте також: В.о. гендиректора "Укркосмоса" призначений С.Капштик

Підприємство займається проведенням єдиної державної технічної політики в галузі супутникових телекомунікаційних технологій;
створенням та експлуатацією Єдиної супутникової системи передачі інформації (ЄССПІ); наданням послуг зв'язку та мовлення, виконанням функцій оператора ЄССПІ і оператора інших систем супутникового зв'язку; забезпеченням передачі та обробки інформації органів державного управління та організацій, діяльність яких пов'язана з інтересами національної безпеки України. Також "Укркосмос" здійснює космічну діяльність на комерційній основі.

"Укркосмос" веде трансляцію програм державних і комерційних телеканалів, здійснює Інтернет - мовлення в режимі "on - line" за допомогою трьох серверів, які розташовані в Лондоні, Нью-Йорку та Києві, забезпечує збір та передачу регіональних телепрограм України, є оператором мобільного супутникового зв'язку Inmarsat.