ua en ru

Кабмін запровадив ліцензування 10,2 млн т імпорту коксівного вугілля у 2013 р

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України на засіданні в середу затвердив рішення про введення квотування імпорту вугілля. Як розповів гендиректор Федерації металургів Сергій Притоманов, "рішення схвалено і найближчим часом з'явиться на сайті Кабміну". Міністр уряду Олена Лукаш і прес-служба Кабміну коментувати цю інформацію відмовилися. Однак про вирішення знають в Міненерговугілля, а також гендиректор асоціації "Укркокс" Анатолій Старовойт, пише "Комерсант-Україна".

Кабінет міністрів України на засіданні в середу затвердив рішення про введення квотування імпорту вугілля. Як розповів генеральний директор Федерації металургів Сергій Притоманов, "рішення схвалено і найближчим часом з'явиться на сайті Кабміну". Міністр уряду Олена Лукаш і прес-служба Кабміну коментувати цю інформацію відмовилися. Однак про вирішення знають в Міненерговугілля, а також генеральний директор асоціації "Укркокс" Анатолій Старовойт, пише "Комерсант-Україна".

Читайте також: Дефіцит коксівного вугілля в Україні у 2012 р. виріс на 6%, до 41,2%, - "Укрпромзовнішекспертиза"

Квота встановлена ​​на рівні 10,2 млн т на 2013 р., з яких 2,5 млн т мають бути використані на установках пиловугільного вдування. "Металургам для стабільної роботи необхідно імпортувати як мінімум 13 млн т вугілля", - зазначає Притоманов. За словами Старовойта, в понеділок представники металургійних компаній мають намір обговорити це питання з віце-прем'єром Юрієм Бойком.

У Міненерговугілля впевнені, що це рішення дає гарантії стабільної роботи державних шахт, які зараз затоварені коксівним вугіллям. "Ми піклуємося про державний інтерес", - сказало джерело в міністерстві. За його даними, на 1 лютого залишки коксівного вугілля на складах шахт складають 412,7 тис. т.

Рішення вигідно не тільки державним шахтам, а й підприємствам, які орендують структури народного депутата Юрія Іванющенка, вважає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Зокрема, у листі, адресованому ЗМІ, генеральний директор ДП "Антрацит" Петро Горобцов підтвердив інформацію про те, що активи підприємства орендуються структурами Юрія Іванющенка і бізнесмена Івана Аврамова. "Сьогодні пан Іванющенко орендує або контролює іншими способами ряд великих державних шахт, які добувають чверть усього коксівного вугілля у країні", - констатує Марунич.

За даними ІК "Ренесанс Капітал", найбільше імпорт коксівного вугілля в минулому році збільшили Алчевський меткомбінат, що входить до "Індустріального союзу Донбасу" (на 69%), Evraz Group (47%), Запорізький коксохімічний завод (33%) і "Арселор Міттал Кривий Ріг "(8%). Велика частина вугілля імпортувалася з Росії, Австралії, Казахстану та США.

Читайте також: Видобуток вугілля в Україні у 2012 р. виріс на 4,8%, до 85,946 млн т, - Міненерговугілля

"Коксохіміки використовують певне співвідношення вугілля різних марок, і якісного вугілля з низькою сірчаністю і зольністю має бути не менше 60-70%. В Україні державні шахти не добувають таке вугілля, тому країна залежить від імпорту", - говорить аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка . Мало того, деякі державні шахти, що потрапили в оренду, йдуть на відверте підроблення, змішуючи з коксівним вугіллям породу, що робить товар зовсім некондиційним, зазначає Старовойт.

Якщо меткомбінатам не дозволять імпортувати хоча б 13 млн т якісного вугілля, то вони можуть просто зупинитися, розповіло джерело в "Індустріальному союзі Донбасу". "Через необхідність купувати українську продукцію нам доведеться для виготовлення 1 т коксу використовувати майже на 80% більше вугілля. Це підвищить собівартість і зробить сталь нерентабельною. Набагато простіше буде просто скоротити виробництво", - сказало джерело в компанії.

Раніше голова наглядової ради "Індустріального союзу Донбасу" Сергій Тарута заявив, що "криза в металургії зараз набагато глибша, ніж у 2008 році". Він зазначив, що собівартість продукції меткомбінатів знаходиться на межі рентабельності після того, як на 50-70% зросла вартість газу та інших енергоносіїв для компанії, а також тарифи на перевалку металопродукції. "Якщо не вжити термінових заходів, то може статися повна зупинка заводів, причому не тільки наших", - говорив він.

Вирішити проблему профіциту вугілля в Кабміні неодноразово обіцяли за рахунок переведення українських ТЕЦ з газу на вугілля, чого досі не зроблено, зазначає Марунич. "Переведення ТЕЦ на вугілля важливе і як спосіб диверсифікації енергоресурсів та підвищення енергоефективності. Однак воно вимагає деяких зусиль і реальної роботи, а уряд у нас звик все вирішувати по-старому - адміністративно-наказовим способом", - зазначив експерт.

Читайте також: Янукович запевнив, що ціна газу для населення і промисловості рости не буде (відео)

Зазначимо, що метою державного регулювання є оперативне запровадження неавтоматичного ліцензування імпорту в Україну (зі встановленням кількісних обмежень) коксівного вугілля і коксу.

Це, як вважають у Міненерговугілля, дозволить у найкоротші терміни послабити соціальну напругу у вугледобувних регіонах і вирішити питання їх екологічної безпеки, забезпечити стійку роботу вугледобувних підприємств і, як наслідок, підвищення загального рівня промислової безпеки.

Крім того, запровадження режиму ліцензування дасть змогу прогнозувати надходження імпорту в Україну коксівного вугілля, а на підставі прогнозу надходження імпорту в Україну коксівного вугілля приймати ефективні рішення щодо планованого видобутку і розподілу вітчизняного коксівного вугілля.