ua en ru

Сьогодні виповнюється три роки з моменту авіакатастрофи під Смоленськом (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Сьогодні виповнюється три роки з часу падіння Ту-154 під Смоленськом. Жертвами авіакатастрофи стали 96 людей, зокрема Президент Польщі Лех Качинський з дружиною.

Сьогодні виповнюється три роки з часу падіння Ту-154 під Смоленськом. Жертвами авіакатастрофи стали 96 людей, зокрема Президент Польщі Лех Качинський з дружиною.

Фотогалерея: Річниця смоленської катастрофи

Головні заходи, приурочені до третьої річниці трагедії, пройдуть у Варшаві. Офіційна державна частина передбачає спільну молитву та покладання вінків до пам'ятника жертвам катастрофи на військовому кладовищі в Повонзках, а також освячення в храмі Божественного провидіння фрагмента пам'ятника, який у найближчі місяці повинен бути встановлений під Смоленськом.

Окремі заходи по традиції організовує польська опозиція на чолі з братом загиблого Президента Ярославом Качиньським. З раннього ранку в столиці республіки буде заблокована для руху транспорту центральна вулиця Краківське передмістя, де розташована резиденція глави держави. Біля президентського палацу для промов, виступів і концертів встановлена сцена і величезні екрани. Увечері очікується хода зі свічками і пікет біля будівлі канцелярії прем'єр-міністра. Як стверджують організатори, в них візьмуть участь кілька тисяч осіб.

Читайте також: Польща висунула перші звинувачення у справі про аварію президентського літака

Вшанувати пам'ять жертв трагедії в Смоленськ відправиться польська урядова делегація, до складу якої увійшли глави міністерств оборони і внутрішніх справ республіки, канцелярії прем'єр-міністра і Бюро національної безпеки. Президент Польщі Броніслав Коморовський залишиться у Варшаві і візьме участь у богослужінні з участю членів сімей загиблих, а глава уряду Дональд Туск відправиться з візитом в Нігерію, рано вранці поклавши квіти на кладовищі.

Польська газета Rzech Pospolita до третьої річниці трагедії під Смоленськом опублікувала дані опитування, згідно з яким майже третина жителів Польщі - 32% - вважають, що Лех Качиньський став жертвою вбивства. Більше 50% вважають авіакатастрофу трагічним збігом обставин, в якому ніхто не винен.

Напередодні військова прокуратура Польщі заявила, що їй знадобиться ще півроку, щоб вивчити обставини цієї катастрофи. Тому розслідування продовжили до 10 жовтня. Раніше польські експерти виявили сліди вибухівки на уламках літака Качиньського. Сліди вибухових речовин, у тому числі тротилу і нітрогліцерину, були знайдені на стільцях і частині крила літака.

Читайте також: На місці краху літака екс-президента Польщі Качиньського знайдені сліди тротилу

Слідчі кажуть, що якби Москва погодилася передати Варшаві уламки літака, це істотно допомогло б справі. Проте Кремль заявляє, що уламки - це речові докази, і вивозити їх за межі Росії заборонено.

Нагадаємо, польський борт №1 розбився 10 квітня 2010 р., у результаті авіакатастрофи загинули 96 людей, що перебували на борту, в тому числі Президент Польщі, його дружина, вісім членів екіпажу, багато високопоставлених представників польської влади і військове керівництво.

В січні 2011 р. Міжнародний авіаційний комітет (МАК) оприлюднив остаточну доповідь про розслідування авіакатастрофи, згідно з якою відповідальність за трагедію була покладена на пілотів, які відмовилися від пропозиції піти на запасний аеродром, незважаючи на несприятливі погодні умови. Непрямою причиною катастрофи була названа недостатньо кваліфікована підготовка борту та екіпажу.

Експерти МАК прийшли до висновку, що пілоти президентського Ту-154 діяли в умовах психологічного тиску з боку високопоставлених пасажирів лайнера, у тому числі головнокомандувача Військово-повітряними силами Польщі Анджея Бласіка, в крові якого було виявлено алкоголь.

Читайте також: У Польщі назвали винних у катастрофі літака Леха Качиньського

Польські фахівці не погодилися з висновками МАК, зазначивши, що керівництво російських диспетчерів змусило останніх давати команди на посадку літака на аеродромі під Смоленськом, незважаючи на погані погодні умови. Варшава також звинувачувала Москву в спробах приховати або підробити документи, які були необхідні для розслідування. В остаточному звіті польської комісії з розслідування причин аварії говориться, що причиною аварії Ту-154 Качинського під Смоленськом стали зниження нижче мінімальної висоти при надмірній швидкості в складних метеорологічних умовах і запізнення виходу на друге коло.