ua en ru

Обвинувачений у замаху на Путіна Осмаєв відмовився в суді від своїх свідчень (відео)

Автор: RBC.UA
Передбачуваний терорист Адам Осмаєв, який звинувачується в організації замаху на Президента Російської Федерації Володимира Путіна, відмовився в суді від усіх свідчень, які давав під час досудового слідства. Заяву Осмаєва перед початком засідання Приморського районного суду Одеси в четвер, 17 січня, роздала журналістам цивільна дружина підозрюваного Аміна Окуєва.

Передбачуваний терорист Адам Осмаєв, який звинувачується в організації замаху на Президента Російської Федерації Володимира Путіна (на фото), відмовився в суді від усіх свідчень, які давав під час досудового слідства. На момент замаху Путін був головою уряду РФ.

Читайте також: "Україна відмовилася розглядати запит про надання політичного притулку Осмаєву", - дружина обвинуваченого

Заяву Осмаєва перед початком засідання Приморського районного суду Одеси в четвер, 17 січня, роздала журналістам цивільна дружина підозрюваного Аміна Окуєва. Крім того, вона поширила заяву Осмаєва на ім'я прокурора Одеської області про те, що в ході слідства проти підозрюваних у замаху на Путіна застосовувалися тортури.

Суд над Осмаєвим проходить у закритому режимі: суддя заборонив журналістам вести відеозйомку засідання. Напередодні Окуєва заявила, що вердикт вже підготовлений і надії на винесення справедливого вироку вже немає.

Зазначимо, що на попередньому засіданні суду, що відбулося наприкінці грудня 2012 р., Осмаєв попросив, щоб його справу розглядала колегія суддів. Суддя Віктор Пислар відповів згодою на цю пропозицію. За його словами, в разі винесення обвинувального вироку Осмаєву загрожує більше 10 років позбавлення волі.

Читайте також: Україна приєдналася до двох європейських угод щодо спрощеної екстрадиції правопорушників

Інформація про відвернений спецслужбами Росії та України замах на Володимира Путіна з'явилася в лютому 2012 р. Осмаєв, затриманий на початку минулого року в Одесі за підозрою в тероризмі, зізнався в підготовці нападу на Президента РФ. 4 січня в одній з одеських квартир, де виконавці вивчали технологію виготовлення вибухових пристроїв, стався вибух. На місці були виявлені двоє обгорілих чоловіків, одного з них - Іллю Пьянзіна - медикам вдалося врятувати.

За даними російських спецслужб, Адам Осмаєв був тісно пов'язаний із главою терористичного підпілля Північного Кавказу Доку Умаровим. Повідомлялося, що виготовлення вибухівки зловмисник освоїв у Лондоні, де навчався на факультеті економіки Букінгемського університету. Як повідомив лідер одеського осередку "Імарату Кавказ", виконавцем теракту повинен був стати Пьянзін, зробивши самопідрив біля кортежу президентських автомобілів.

Також повідомлялося, що підготовка замаху, за даними слідства, велася в Одесі. Передбачувані виконавці злочину Осмаєв і Пьянзін прибули туди, відповідно, з Великої Британії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Разом із третім учасником групи - Русланом Мадаєвим - вони повинні були навчитися збирати бомби з підручних матеріалів і випробувати їх на практиці. Під час виготовлення вибухового пристрою Мадаєв загинув, а його подільників затримала Служба безпеки України.

Читайте також: Виданий Україною один із фігурантів справи про замах на Президента РФ Пьянзін змінив свідчення на користь Осмаєва

Передбачувані терористи спочатку зізналися, що за завданням ватажка чеченських екстремістів Доку Умарова повинні були вирушити до Москви, щоб підготувати замах на Путіна, причому вони збиралися використовувати вибухівку, яка у 2007 р. призначалася для замаху на главу Чечні Рамзана Кадирова.

Умаров, Осмаєв і Пьянзін проходять заочно обвинуваченими у справі про підготовку замаху на життя державного діяча, бандитизм, незаконне виготовлення і оборот зброї і боєприпасів (ст.30, 277, 209, 222 і 223 Кримінального кодексу РФ). Вона була виділена з іншої справи - про підготовку замаху на Кадирова у 2007 р. У її рамках Осмаєв був оголошений у розшук як передбачуваний виконавець злочину.

Пізніше Осмаєв і Пьянзін відмовилися від своїх свідчень, заявивши про здійснення на них тиску. Осмаєв утримується в одеському СІЗО. Адвокати підозрюваного подали скаргу до Європейського суду з прав людини. Поки скарга не буде там розглянута, згідно з українським законодавством, Осмаєв не буде екстрадований до Росії. Зазначимо, що в іншому випадку він пригрозив суддям самогубством.

Громадянин Казахстану Пьянзін, екстрадований до Росії, заперечує свою причетність до злочину. Він звинуватив у підготовці замаху Руслана Мадаєва, загиблого при вибуху в одеській квартирі, а себе назвав свідком.

Читайте також: ГПУ прийняла рішення про екстрадицію до РФ підозрюваного в керівництві злочинною організацією і шахрайстві

Нагадаємо, в середині листопада 2012 р. стало відомо, що з України до Російської Федерації надійшла кримінальна справа стосовно Іллі Пьянзіна, причетного до підготовки замаху на Президента РФ Володимира Путіна. Як повідомила офіційний представник Генпрокуратури РФ Марина Гриднєва, передача Пьянзіна до РФ у серпні 2012 р. стала можливою в результаті проведених переговорів на рівні керівництва Генеральних прокуратур РФ і України.

Зазначимо, що російськими правоохоронними органами Пьянзін звинувачується у скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст.209 (участь у стійкій збройної групі (банді)), ч.3 ст.222 (незаконні зберігання, перевезення і носіння вибухових речовин і вибухових пристроїв, вчинені організованою групою), ч.3 ст.223 (незаконне виготовлення вибухових речовин і вибухових пристроїв, вчинене організованою групою), ч.1 ст.30 і ст.277 (приготування до посягання на життя державного діяча в цілях припинення його державної та іншої політичної діяльності та з помсти за таку діяльність) Кримінального кодексу РФ. Кримінальна справа стосовно Пьянзіна знаходиться у провадженні слідчого управління ФСБ Росії.

Нагадаємо, Ілля Пьянзін був екстрадований з України до Росії наприкінці серпня 2012 р. Додамо, що розслідування кримінальної справи щодо підозрюваних у підготовці замаху на Президента Росії Володимира Путіна було завершено Службою безпеки України наприкінці липня минулого року.