ua en ru

Всі адмінсуди України опинилися на межі припинення діяльності через недофінансування, - прес-служба ВАСУ.

На межі припинення процесуальної діяльності сьогодні опинилися всі адміністративні суди країни через недостатнє фінансування. Про це повідомляє прес-служба Вищого адміністративного суду України (ВАСУ).

Так, у І кварталі 2010 року адміністративним судам передбачено видатки лише на заробітну плату, виплату щомісячного грошового утримання суддям та комунальні послуги. На поштові послуги, послуги зв'язку, придбання канцелярських товарів тощо передбачено 6,8 млн грн - близько 4% від потреби. Однак і ці кошти суди не отримали.

Деякі апеляційні та місцеві адміністративні суди припиняють свою діяльність, тимчасово не призначають справи до розгляду, адже вони не мають коштів на відправлення сторонам у справі повідомлень, телеграм, ухвал суду, сказано в повідомленні прес-служби ВАСУ.

Так, Донецький апеляційний адмінсуд ще в листопаді минулого року через брак коштів був вимушений припинити приймання апеляційних скарг. Наразі суд приймає та розглядає виключно адмінсправи, пов'язані з виборами Президента України.

Як повідомив Голова Дніпропетровського апеляційного адмінсуду Олександр Мартиненко, в очолюваному ним суді від початку року також немає можливості відправляти службову поштову кореспонденцію, а кількамісячна заборгованість суду за оренду приміщення ставить під загрозу розгляд Дніпропетровським адмінсудом судових справ, у тому числі й виборчих.

У Харківському апеляційному адміністративному суді перебуває близько 60 тисяч справ, які потребують своєчасного розгляду та відправлення до судів першої інстанції, але, як повідомили в ХААС, через відсутність коштів на поштові відправлення зробити це неможливо. Крім цього, суд має загальну кредиторську заборгованість у сумі майже 1,5 млн грн.

Подібна ситуація склалася в усіх адміністративних судах країни.

Так, кредиторська заборгованість адмінсудів, що виникла внаслідок системного недофінансування судової гілки влади, становить понад 33 млн грн.

Кошти, обіцяні ще наприкінці минулого року адміністративним судам зі стабілізаційного фонду країни, так і не були виділені.

Нагадаємо, що ситуація із фінансуванням потреб адміністративних судів на здійснення правосуддя є вкрай незадовільною протягом усього часу існування адміністративного судочинства в Україні. За словами голови ВАСУ Олександра Пасенюка, це автоматично спричиняє реальну загрозу вимушеного порушення конституційних прав і свобод громадян України.

Як повідомив О.Пасенюк, сьогодні Вищий адмінсуд надіслав чергове звернення до уряду країни та комітету Верховної Ради України з питань правосуддя про критичний рівень фінансування адміністративних судів, і сподівається на вирішення цього нагального питання якомога скоріше.

Слід зазначити, що лише минулого року керівництво ВАСУ та органи суддівського самоврядування надіслали близько 30 подібних звернень до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, проте становище з фінансуванням так і не змінилося.

Нагадаємо, Вищий адміністративний суд України, відповідно до частини 11 статті 176 Кодексу адміністративного судочинства України, під час виборів Президента України виступатиме як суд першої і останньої інстанції в разі оскарження їх результатів.