ua en ru

Суд Білорусії засудив до розстрілу обвинувачених у вибуху мінського метро (доповнення)

Верховний суд Білорусі засудив обвинувачених у вибуху мінського метро 11 квітня ц.р. Дмитра Коновалова і Владислава Ковальова до страти через розстріл. Такий вирок оголосив перший заступник голови Верховного суду Олександр Федорцов, головуючий на процесі.
На прохання потерпілих вирок оголосили повністю близько чотирьох годин, так як його повний текст становить 114 сторінок.
Коновалов звинувачений більш ніж в 30 епізодах. Головні з них - організація двох вибухів в 2005 р. в центрі Вітебська, також вибухів в Мінську - в 2008 р. біля стели "Мінськ - місто-герой" під час святкування Дня незалежності та на станції метро "Жовтнева" 11 квітня 2011 р. В результаті теракту в метрополітені загинули 15 людей і близько 200 були поранені. Багато людей отримали поранення і під час попередніх терактів, хоча загиблих не було. Крім того, йому поставили в провину ряд хуліганських дій, виготовлення та перевезення вибухових речовин і вибухових пристроїв. Обвинувачений визнав на суді свою провину за епізодами 2008 р. і 2011 р., погодився із звинуваченнями в незаконних діях з вибухівкою. Надалі Коновалов відмовився від виступів і від останнього слова в суді.
В.Ковалеву пред'явили звинувачення більш ніж на 10 пунктів. Зокрема, це співучасть у деяких ранніх хуліганських епізодах і незаконні дії з вибухівкою. Саме серйозне звинувачення - недонесення про скоєні і готуються тяжких злочинах і співучасть у формі пособництва у скоєнні тероризму. Ковальов визнав ранні хуліганські епізоди і факти купівлі тротилу. У своєму останньому слові він закликав суд визнати ранні епізоди адміністративними правопорушеннями. У цьому випадку ці звинувачення повинні були зняти за закінченням строків давності.
Ковальов в ході процесу змінював свідчення, які давав на попереднє розслідування, спростовуючи звинувачення, у тому числі й відносно Коновалова.
Судовий процес почався 15 вересня під головуванням першого заступника голови Верховного суду Білорусі Федорцова.
Держзвинувачення підтримував заступник генпрокурора Олексій Стук. Він запропонував вважати Коновалова і Ковальова "виключно небезпечними для суспільства і держави" і зажадав призначити для обох виняткову міру покарання - страту.
Адвокат Коновалова Дмитро Лепретор просив суд виправдати свого підзахисного за вітебським епізодами, вважаючи докази непереконливими. Захисник не став заперечувати провину підзахисного в здійсненні вибухів 2008 р. і 2011 р. При цьому він просив суд не призначати страти і нагадав, що Конституція Білорусії припускає її тимчасовий характер. Адвокат пропонував показати на прикладі такого гучного і обговорюваного в суспільстві процесу, що Білорусія йде по шляху скасування смертної кари.
Адвокат Ковальова Станіслав Абразей вимагав повністю виправдати свого підзахисного. При цьому він намагався довести невинність у скоєнні теракту 11 квітня ц.р. у мінському метро не тільки Ковальова, але і Коновалова.
Білорусь залишається єдиною країною в Європі, де практикують страту в якості вищої міри покарання. За даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, у 1998-2010 рр. в Білорусії винесено 102 смертних вироки, в т.ч. в 2006 р. - дев'ять, в 2007 р. - один, в 2008 р. - три.