ua en ru

США не хочуть співпрацювати з ГПУ у справі про вбивство Щербаня, - джерело

США не хочуть співпрацювати з ГПУ у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня, повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело.

Ще в 2011 році ГПУ вдалося допитати в США екс-прем'єра Павла Лазаренка. Але прохання про нові допити залишаються без відповіді - Вашингтон не хоче сприяти розслідуванню справ, які вважає політично мотивованими. Джерела видання тим часом стверджують, що свідчення Павла Лазаренка і його колишнього соратника Петра Кириченка, які проживають в США, здатні довести причетність екс-прем'єра Юлії Тимошенко до цього вбивства.

Важливість допиту Кириченко і Лазаренко Кузьмін зазначив у листі Президенту США Бараку Обамі перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін - за його словами, отримана від них інформація допомогла б встановити замовників вбивства Євгена Щербаня. "Але ж Ренат Равелієвіч (Кузьмін) протягом року розповідав, що вина Тимошенко твердо доведена слідством, а тепер з'ясовується, що йому ще потрібно зібрати додаткові докази", - зазначив захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко.

Інформацію про те, що слідчій групі у справі Євгена Щербаня не вистачає доказів, підтверджують і джерела видання, знайомі з матеріалами слідства. Примітно, що співрозмовники газети, констатувавши недолік матеріалів для початку судового процесу, все ж висловили впевненість у винності Тимошенко. "У справі Тимошенко зібрано багато чого, і ми були впевнені в її винуватості, але довести цього в суді не могли. Прямих доказів немає, є тільки непрямі, а їх недостатньо для судового процесу. І я дуже сумніваюся, що через стільки років (вбивство Євгена Щербаня відбулося в 1996 році) Кузьміну вдалося знайти щось нове", - заявило джерело, причетне до роботи попередньої слідчої групи у справі про вбивство депутата.

У числі доказів, крім відомих платіжних доручень за підписом Юлії Тимошенко про перерахування коштів банді Євгена Кушніра, яка розстріляла Євгена Щербаня, є також відомості про її неодноразові зустрічі з членами банди, про їх спільні авіаперельоти і проживання в одному готелі. "Президент (Віктор Янукович) теж щиро впевнений в тому, що Юлія Тимошенко причетна до цього вбивства. І якби ви бачили всі докази, у вас не залишилося б сумнівів у її причетності", - зазначив інший співрозмовник видання.

Тим часом у разі проведення допитів Павла Лазаренка і Петра Кириченка у ГПУ зберігається шанс зібрати достатню доказову базу для судового процесу. Для цього необхідно, щоб допитані визнали свою провину і в обмін на пом'якшення покарання розповіли про роль Тимошенко у скоєнні злочину. Новий Кримінальний процесуальний кодекс надає таку можливість, аж до заміни реального терміну умовним. Хоча в цьому випадку виникне питання про правомірність відходу від покарання головних учасників групи замовників в обмін на їх свідчення проти спільниці, зазначив один зі співрозмовників газети.

Втім, імовірність того, що США задовольнять нові запити щодо Лазаренко і Кириченко, вкрай мала. Згідно з договором про взаємну правову допомогу, Вашингтон може вимагати від Києва вказати в заявці не тільки відомості про розслідувану справу, але навіть "перелік питань, які планується поставити допитуваній особі", що дозволить департаменту юстиції відсікати "небезпечні" прохання ГПУ.

"Ми неодноразово і чітко висловлювали нашу серйозну стурбованість щодо політичної мотивації кримінального переслідування ряду осіб в Україні та справедливості процесів над ними. Прохання про допомогу в кримінальних розслідуваннях і переслідуваннях повинні розглядатися з урахуванням цих проблем, - заявило джерело в посольстві США. - Ми залишаємося вірні політиці співпраці з Україною за багатьма напрямами, що становлять взаємний інтерес для наших країн, в тому числі і в рамках реформи Генеральної прокуратури України. Негайне припинення політично мотивованих переслідувань усуне основну перешкоду, що заважає нам зміцнювати відносини і робити їх ще продуктивніше".

Сформована ситуація грає на руку також Павлу Лазаренку, який після звільнення з в'язниці звернувся до американської влади з проханням про надання тимчасового притулку. У разі відмови Вашингтон буде зобов'язаний депортувати Лазаренка, ризикуючи тим самим надати українській прокуратурі головного свідка у справі, яку в США вважають політично мотивованою.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що публічний скандал, пов'язаний з візитами в США першого заступника генерального прокурора Рената Кузьміна, вибухнув після публікації його листа, адресованого Президенту США Бараку Обамі. Ренат Кузьмін заявив, що американська влада планувала його арешт, а потім анулювала його візу. Першу теза посольство США спростувало, другу - підтвердило, при цьому стало відомо, що причиною відкликання візи стала спроба Кузьміна провести в Каліфорнії допит, не погоджений з Вашингтоном.

Виданню також стали відомі й інші деталі взаємодії правоохоронних органів України та США. Хоча зараз Кузьмін відкрито називає ці відносини недружніми, в недавньому минулому він достатньо продуктивно співпрацював з Вашингтоном. Так, у 2011 році департамент юстиції США схвалив запит України про сприяння у допиті екс-прем'єра Павла Лазаренка, що відбував термін ув'язнення в каліфорнійській в'язниці. Лазаренко також дав свою згоду, і допит відбувся.

Судовий процес над екс-прем'єром Юлією Тимошенко, що завершився у Києві в 2011 році, змінив думку Штатів про можливість продовження співпраці - прохання Києва про повторному допиті Лазаренко, вперше спрямована на початку нинішнього року, залишилася без відповіді. "ГПУ близько 30 разів зверталася до департаменту юстиції з проханням про сприяння в організації допитів Павла Лазаренка, Петра Кириченка (його колишнього соратника) і Миколи Мельниченка (екс-майора Управління держохорони). Департамент юстиції ігнорує звернення української сторони", - йдеться в листі Рената Кузьміна Обамі.

Читайте також: У влади США поки немає "чорного списку" українських чиновників, - Держдеп