ua en ru

Світові запаси нафти і газу в 2011 р. виросли, - ВР

Світові запаси нафти і газу виросли, США випередили Росію з видобутку газу, і споживання вугілля в світі підвищилося в 2011 р. Про це оворится в щорічному статистичному звіті нафтової компанії BP, передає Reuters.

Запаси нафти збільшилися до 1,653 млрд бар. до кінця 2011 р. з 1,526 млрд наприкінці 2010 р., говориться у звіті.
"Один з одвічних питань - чи достатньо енергоресурсів для задоволення наших потреб? Цей звіт однозначно відповідає: "так" - при поточному рівні споживання доведених запасів у світі вистачить на 54 роки при збереженні нинішнього обсягу видобутку", - сказав генеральний директор ВР Боб Дадлі, представляючи звіт.

Зростання доступних запасів пов'язане з тим, що нові технології дозволяють компаніям вести розвідку і видобуток в раніше недоступних районах, а високі світові ціни на нафту роблять вигідним її вилучення з таких джерел, як, наприклад, канадські нафтоносні піски і глибоководні родовища.

Найбільші у світі запаси нафти належать Венесуелі - 297 млрд бар., в основному важкої нафти в поясі Оріноко. На другому місці Саудівська Аравія з 265 млрд бар. і на третьому - Канада, чиї нафтоносні піски містять, за оцінкою ВР, 175 млрд бар.

При цьому основна частина світових запасів знаходиться в руках державних компаній, чиї інвестиції залежать швидше від політичної обстановки, а не від економічної ситуації, попереджає компанія. Таким чином, навіть при підвищенні світового попиту деякі родовища можуть залишитися неосвоєними.

Видобуток газу в світі минулого року виріс на 3,1%, а споживання - на 2,2%, причому в Європі споживання зменшилося на рекордні 9,9%, говориться у звіті.

США збільшили видобуток газу на 7,7% і стали найбільшим у світі виробником, випередивши Росію.

Світові запаси газу, за оцінкою ВР, торік зросли на 11% до 208,4 трлн куб. м, яких у поточному темпі видобутку вистачить майже на 64 роки.

На зріджений природний газ (СПГ) прийшлося 32,3% світової торгівлі газом, а потужності для виробництва ЗПГ збільшилися на 10%.

"Перенаправлення газу з Європи в Азію дозволило замінити ядерну енергію в Японії без шкоди енергетичних потреб інших економік регіону. А поставки вугілля з США плюс доступність газу з нетрадиційних джерел допомогли замінити газ в Європі", - сказав головний економіст ВР Крістоф Рюль.

Споживання вугілля в 2011 р. зросло на 5,4%, в основному за рахунок Китаю та Індії, які шукають більш дешеві енергоносії.

"Споживання вугілля росло найбільш швидкими темпами серед викопних видів палива, що веде до передбачуваних наслідків для викидів вуглекислого газу. На вугілля тепер доводиться 30,3% світового споживання енергоносіїв, це найбільша частка з 1969 р.", - говориться у звіті.

Виробництво електроенергії на атомних електростанціях знизилося на 4,3%, оскільки Японія і Німеччина закрили АЕС після аварії в японській Фукусиме в березні 2011 р.

Використання поновлюваних джерел енергії виросло на 17,7%, у тому числі енергії вітру - на 25,8%, говориться у звіті.

Нагадаємо, раніше Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) зробило прогноз, що США стануть найбільшим виробником газу в світі замість Росії до 2017 р.