ua en ru

ВРУ створила Державне бюро розслідувань

ВРУ створила Державне бюро розслідувань Фото: спікер Ради Володимир Гройсман

За відповідне рішення проголосував 241 нардеп

Верховна Рада України (ВР) схвалила в другому читанні законопроект № 2114 "Про Державне бюро розслідувань". За відповідне рішення проголосував 241 нардеп при 226 мінімально необхідних.

Концептуальними положеннями цього законопроекту є:

1. Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснюють правоохоронну діяльність з метою попередження, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

2. На ДБР покладено повноваження виявляти, розкривати і розслідувати факти тяжких злочинів, пов'язаних з діяльністю злочинних організацій, злочинів, пов'язаних з тероризмом, особливо тяжких насильницьких злочинів, за які Кримінальним кодексом України передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

3. Запобігання злочинам тортур і злочинів, пов'язаних з іншими жорстокими, нелюдськими або принижують гідність, видів поводження і покарання, скоєними працівниками правоохоронних органів, і виявлення таких злочинів з метою забезпечення справедливого правосуддя та недопущення випадків притягнення невинних осіб до кримінальної відповідальності;

4. Розкриття і розслідування злочинів, вчинених слідчими (детективами) Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, органів внутрішніх справ, а також прокурорами;

5. Розкриття та розслідування корупційних та пов'язаних з корупцією злочинів, скоєних співробітниками Національного антикорупційного бюро України та прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Чисельність співробітників складає 1,5 тис. осіб, які є гласними і негласними, штатними і позаштатними співробітниками.

Забороняється незаконне втручання держорганів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об'єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність ДБР.

Будь-які вказівки, пропозиції, вимоги, доручення, спрямовані в ГБР, що стосуються питань досудового розслідування у конкретних кримінальних процесах, є неправомірними і не підлягають виконанню. У разі отримання такої вказівки, вимоги, доручення і т. д. працівник бюро негайно інформує про це у письмовій формі директора ДБР.

Передбачено право працівників ДБР приймати заходи для припинення фізичними та юридичними особами протиправних діянь, які перешкоджають здійсненню повноважень бюро, перевіряти у зв'язку з цим документи, які посвідчують особу. Крім того, у випадках, передбачених законом, на підставі і в порядку, визначених законом "Про Національної поліції", зберігати, носити і застосовувати вогнепальну зброю та спеціальні засоби, а також застосовувати заходи фізичного впливу.

Нагадаємо, Верховна Рада України обмежила повноваження Служби безпеки України щодо розслідування кримінальних проваджень у сфері національної безпеки.