ua en ru

Facebook запустив блокування росіян за слово "хохли"

Facebook запустив блокування росіян за слово "хохли" Фото: Facebook

Російські лінгвісти вважають, що слово "хохол" - не образа, а ось "ніггер" - це лайка

Адміністрація соціальної мережі Facebook заблокувала на тиждень аккаунт письменника Едуарда Багірова за використання виразу "нещасні хохли". Про це йдеться у відповіді Facebook на прохання Федеральної служби РФ з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій роз'яснити ситуацію із блокуванням, пишуть "Известия".

"Слово" хохли "в такій подачі підпадає під використання таких слів, як" ніггер "та інші, і порушує правила спільноти", - повідомляється у відповіді Facebook. Згідно з правилами соцмережі, акаунти блокують, якщо "існує реальна загроза нанесення фізичної шкоди або пряма загроза громадської безпеки".

Раніше, 29 червня, у своєму пості Багіров висловив захоплення тим, що, незважаючи на санкції і все "спроби розмовляти з Росією з позиції сили", рейтинг Президента РФ Володимира Путіна досяг абсолютного максимуму. На його думку, головна відмінність між українцями і росіянами полягає в тому, що в Росії генерал Власов вважається зрадником, в той час як лідери Організації українських націоналістів Степан Бандера і Роман Шухевич в Україні - "національні герої". Таким чином, у своєму пості Багіров порівняв росіян і "нещасних хохлів".

Багіров пояснив, що для нього, як для російського письменника, глибоко зануреного в російську літературу, слово "хохли" негативної інтонації не несе.

"Це братнє звернення. Коли мої друзі хохли називають мене кацапом або москалем, мені і в голову не прийде зчитувати в цьому негативну інтонацію. Для мене, як для письменника, вона відсутня. Це слово з російської мови, і нічого поганого в ньому немає. Тим більше, як не крути, хохли - наші брати. Ми єдиний народ. Я б тут нічого негативного не шукав ", - сказав він.

У Роскомнагляді зазначили, що вони проти використання у ЗМІ лексикону міжнаціональної ворожнечі, але при цьому вважають, що ставлення керівництва соцмережі до використання тих чи інших виразів має бути однаковим до будь-якого народу, а не вибірковим.

"Ми в неофіційному порядку звернулися до Facebook. Нам цікава мотивація деяких рішень соцмережі, пов'язаних із застосуванням правил щодо російських користувачів. Розраховуємо, що застосування правил Facebook буде неупередженим і однаково працювати стосовно будь-якої образливої ​​лексики, що принижує національну гідність будь-якого народу. У тому числі народів і національностей, що проживають на території РФ", - сказав офіційний представник Роскомнадзора Вадим Ампелонскій.

Представники Інституту російської мови ім. Виноградова РАН з позицією Facebook не згодні. Завідувач відділом сучасної російської мови Леонід Крисін пояснив, що слово "хохол" - не образа, а ось "ніггер" вважається лайкою.

"Це таке зневажливе позначення представників української національності. Таких слів досить багато, вони мають різний ступінь грубості. Наприклад," чурки "- це вже образа, а" хохли "- це старе слово. Раніше в російській художній літературі воно зустрічалося досить часто, але зараз відчувається як зневагу. "Ніггер" вважається образою, але скоріше навіть в американській культурі, не в нашій. У них і "негр" - це образа. Якщо порівняти американську культуру і російську, то "ніггер" вважається набагато великою образою, ніж " хохли ", - додав Крисін.

За його словами, по відношенню до росіян є еквівалент слова "хохол" - "кацап" чи "москаль". "Москалі" - більш різке зневага, на межі брутальності. Є багато різних виразів по відношенню до інших націй - "америкоси", "америкоси". Французів називають "лягушатники" - теж зневажливе, але не образливе ", - пояснив представник Інституту російської мови РАН.

Термін "хохол" був вперше зафіксований у словнику "Тріязичний лексикон" Полікарпова в 1704 році. Значення "українець, малорос" для терміну "хохол" також присутній в тлумачному словнику Даля. Словник сучасної російської літературної мови, виданий у 1965 році, стверджує, що "хохол" - "назва українця, спочатку зневажливе, потім жартівливе, фамільярне".

У профільному комітеті Держдуми з інформаційної політики, інформаційних технологій і зв'язку підтримали позицію соцмережі, зазначивши, що "це право приватної компанії". "Усі соціальні мережі комусь належать. Кожен користувач соцмережі погоджується з тими правилами, які там є, і розуміє, що його будуть редагувати. Соціальні мережі залишають за собою таке право. Морально праві вони чи ні - спірне питання", - сказав член комітету Олексій Казаков.

За словами головреда інформагентства "Блискавка" Антона Коробкова-Землянського, подібна проблема існує з усіма сервісами російської підтримки - будь то Facebook, Twitter або Google. "У них або російськомовної підтримки немає, або все залишається на відкуп суб'єктивної думки якихось російських співробітників. Виходить, що якомусь модератору після скарг потрапила публікація популярного і активного російського письменника. Він і прийняв рішення як цензор. Якщо є якась експертиза і вирок суду, де визнано, що "хохол" - це образливо, то інша справ", - сказав він.

Коробков-Землянський не виключає, що блокування аккаунта може бути пов'язана з політичною складовою. "Багіров - довірена особа Президента, активний прокремлівський громадський діяч, що дотримується позиції, як прийнято називати в Інтернеті," ватніческой "або" колорадській ". Важливо, хто розглядав скарги і вирішив, що" хохол "- образа. Не виключено, що в службі підтримки Facebook сидить громадянин України, який вважає, що тут можна помститися", - зазначив головний редактор "Блискавки".

При цьому глава Регіонального громадського центру інтернет-технологій (РОЦИТ) Сергій Гребенніков вважає позицію американського інтернет-сервісу дивною. "Якщо слідувати тому, як вчинив Facebook в даній ситуації, то потрібно заборонити багато художніх творів, анекдотів і байок, де слово" хохол "згадується досить часто. У протистоянні проти Росії Україна, на жаль, намагається задіяти занадто дивні способи інформаційних воєн. У кожного користувача Інтернету є право висловлювати свою позицію і точку зору ", - додав він.

Нагадаємо, у травні Президент України Петро Порошенко написав листа голові соцмережі Facebook Марку Цукербергу, в якому просив відкрити в Україні офіційне представництво Facebook. Цукерберг відповів, що відкривати офіс в Україні Facebook поки не збирається. При цьому він зазначив, що надійшли запитання від українців, в яких містилися підозри, що росіяни "тролі" скаржаться на неугодні їм пости в Facebook, а російські модератори їх банять. Це питання зажадав проведення внутрішнього розслідування, в результаті глава соцмережі прийшов до висновку, що всі дії служби модерації в Дубліні виправдані.

Як повідомлялося, Порошенко сподівається на коректну модерацію українського сегменту Facebook.

Пізніше міністр інформаційної політики Юрій Стець заявив, що Україна домовилася з євроофісом Facebook про більш ретельні та виважені підходи до моніторингу українського сегмента FB.