ua en ru

Юрій Луценко: "Зміни до Конституції в частині децентралізації готові"

Юрій Луценко: "Зміни до Конституції в частині децентралізації готові" Луценко впевнений, що вся зала Ради сьогодні підтримує ідеї децентралізації
Конституційна комісія завершила роботу над змінами до Основного закону в частині децентралізації. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова парламентської фракції "Блоку Петра Порошенка"(БПП) Юрій Луценко.

Конституційна комісія завершила роботу над змінами до Основного закону в частині децентралізації. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова парламентської фракції "Блоку Петра Порошенка"(БПП) Юрій Луценко.

РБК-Україна: На якому етапі робота над змінами до Конституції? До речі, наскільки відомо, Президент Петро Порошенко досі не включив до склад комісії представників фракції Радикальної партії.

Юрій Луценко: Станом на минулий тиждень законопроект по децентралізації по змінам до Конституції був повністю готовий. Єдине питання - про призначення т.зв. префектів. Вони будуть називатись державні урядники і питання про їх призначення винесено за рамки.

Спеціалісти повністю склали документ. Тепер політики мають погодити питання порядку призначень державних урядників і відсутність інших побажань, та прийняти політичне рішення про два голосування в залі Ради, одне про направлення до Конституційного суду, а також про направлення до Венеціанської комісії. Це має відбутися на цій сесії, тобто - у травні-червні.

На етапі розробки законопроекту представникам фракції, вибачте, там взагалі немає про що говорити. Представники Ляшка, БПП чи "Батьківщини" там мають слухати. Це моє глибоке переконання.

РБК-Україна: Питання недоторканості депутатів і суддів виноситься на інший період?

Юрій Луценко: Це окремо. Слона треба їсти частинами. Якщо хочете завалити, то поєднайте проблеми. А, якщо ми хочемо голосування, то не треба поєднувати проблеми.

Може в когось будуть ще якісь питання (по децентралізації, - РБК-Україна), а в мене, наприклад, немає. Повністю сформована громада, район, повністю сформовані їхні повноваження, порядки призначень тощо.

Єдине улюблене питання української політики - хто призначає губернатора-префекта, який тепер називається урядником.

РБК-Україна: І хто його буде призначати згідно майбутньої редакції Конституції?

Юрій Луценко: Це питання для політичного обговорення. Зрозуміло, що це представник виконавчої влади на місцях, тому це може бути прем'єр або Президент за поданням прем'єра. Або Президент, який обирає урядника з числа кадрового резерву, який сьогодні в Кабміні. Є багато варіантів, політики мають остаточно зупинитися.

Фахівці запропонували варіанти, політики мають вибрати. Вони всі робочі, але треба просто прийняти політичне рішення. В інших фракцій можливо, є ще якісь бачення.

Але я слухав фахівців, щось розумію в системі управління, бо пройшов усі щаблі знизу догори. Мені здається, що законопроект в цій частині є готовий до голосування.

РБК-Україна: А коли з цього питання буде збиратися Рада коаліції?

Юрій Луценко: Це найбільше питання, задайте його Олегу Ляшку. Коаліція не збирається більше місяця.

РБК-Україна: А хіба минулого тижня рада коаліції не збиралася щодо призначення Терєнтєва і Білоуса?

Юрій Луценко: Це спікер запрошує голів фракцій, але Рада коаліції не працює з вікопомного дня подачі у відставку Олега Валерійовича, яку він потім скасував, потім знов подав, потім знов скасував, потім знову нібито залишився.

РБК-Україна: Але ж він є сьогодні координатором коаліції?

Юрій Луценко: Так, мені здається, що так, але Рада коаліції, на жаль, паралізована.

РБК-Україна: Скільки голосів можуть набрати в залі парламенту зміни до Конституції в частині децентралізації?

Юрій Луценко: Мінімальна необхідна кількість голосів - 226. Але, з моєї точки зору, весь зал сьогодні підтримує ідеї децентралізації. Ми всі говоримо про децентралізацію - і опозиція, до речі.

РБК-Україна: Ходили навіть розмови про те, що може не бути державних урядників.

Юрій Луценко: Так не може бути, бо тоді країна розсипається, в неї немає вертикалі. Хто координує діяльність МВС, прокуратури, СБУ, МНС в звичайний, а в тим більше - особливий стан? Хто слідкує за законністю прийнятих рішень на рівні громади і регіону? Тому представник має бути. Це і польська, і французька, і яка завгодно модель, це передбачає, але це питання виключно політичне.

РБК-Україна: Я правильно розумію, що зміни до Конституції наберуть чинності з 1 січня 2016 р., а найближчі місцеві вибори відбудуться за старим законодавством?

Юрій Луценко: Є три законопроекти. Але, знову ж таки, Рада коаліції, на жаль, паралізована. Вона не обговорює питання ні індексації, ні тарифоутворення, ні закона про вибори, ні Конституції. Сьогодні будемо намагатися зібратися для того, щоб реанімувати нормальну роботу.

РБК-Україна: Якщо ж Рада коаліції відновить роботу, то за яким законом відбудуться вибори? Яким є бачення в БПП цього процесу?

Юрій Луценко: Треба узгодити. Ми виступаємо за відкриті списки з преференціями. Це означає, що на кожному окрузі партії виставляють свого кандидата і йому, щоб стати депутатом, треба перемогти. Та, виходячи з кількості відсотків, які він набрав, залежить його місце в партійному списку.

РБК-Україна: Тобто ви хочете, щоб вибори відбувалися за новим законом?

Юрій Луценко: Безумовно.

РБК-Україна: Яка у вас позиція щодо виборів у Києві? Вони мають відбутися цього року чи бути перенесені на пізніше?

Юрій Луценко: Тут немає іншого трактування - цього року.

РБК-Україна: Коли почнуть діяти зміни до Конституції в частині децентралізації?

Юрій Луценко: Ми хочемо запустити повноваження місцевого самоврядування до кінця цього року, бажано - до виборів. Ми б хотіли, щоб в ідеалі це було вже для обраних депутатів. В крайньому випадку - через місяць-два після виборів.

РБК-Україна: Хто в такому разі буде кандидатом від БПП на виборах мера Києва? Це буде Кличко чи будуть якісь інші кандидатури?

Юрій Луценко: Коли будуть оголошені вибори, то ви обов'язково дізнаєтесь нашу кандидатуру. Вона, як завжди, буде переможною.

Спілкувалась Тетяна Шпайхер