ua en ru

Сергій Кудрявцев: "Постанова Кабміну про ціну електроенергії для електрометалургійних підприємств прийнято, але не виконується"

Автор: RBC.UA
Виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) Сергій Кудрявцев в інтерв'ю РБК-Україна розповів про те, як і чому блокується постанова Кабміну про зниження цін на електроенергію для феросплавних підприємств, а також про те, що очікує на галузь, якщо ситуація не покращиться.

РБК-Україна: Наскільки важлива для майбутнього феросплавної галузі постанова Кабміну №912 «Деякі питання забезпечення стабілізації роботи електрометалургійних підприємств», в якому йдеться про те, що феросплавні заводи будуть купувати електроенергію за ціною, яка буде на рівні оптової ціни енергоринку без урахування дотацій для компенсації втрат, пов'язаних з постачанням електроенергії за регульованим тарифом?

Сергій Кудрявцев: Це життєво важливе рішення. Якщо підприємства не отримають можливість купувати електроенергію за тією ціною, яка вказана в постанові Кабміну №912, то з 1 листопада можуть вимушено зупинитися Запорізький (ЗЗФ) і Стахановський (СЗФ) феросплавні заводи.

РБК-Україна: Але деякі експерти кажуть, що в ряді країн ціна електроенергії для промислових підприємств нижчі, ніж в Україні.

Сергій Кудрявцев: Що стосується посилань окремих експертів на те, що в інших країнах електроенергія дорожча, ніж в Україні, зазначу - так, такі країни є. Саме їх приводять ці експерти, називаючи Німеччину, Чехію, Великобританію, Туреччину.

Але чомусь скромно замовчують про те, що в Німеччині, Чехії, Великобританії, Туреччині немає феросплавного виробництва. Я вважаю, що його там немає, в тому числі, в силу високої вартості електроенергії. Це - фрагментарна подача заздалегідь препарованої інформації для того, щоб вплинути на точку зору цільової аудиторії.

РБК-Україна: Але якщо ціна електроенергії для феросплавних заводів буде знижена, це має бути компенсоване за чийсь рахунок?

Сергій Кудрявцев: Окремі чиновники дотримуються такої точки зору. Однак, це неглибокий погляд на проблему. Може бути просто поверхневий погляд, а може бути свідомо односторонній. Чомусь прихильники такої позиції не хочуть зрозуміти, що якщо феросплавну підприємство отримає можливість купувати електроенергію за нижчою ціною, то воно купить більший обсяг електроенергії.

Читайте також: Скасування мита на імпорт феросплавів погубить вітчизняну феросплавну промисловість, - експерти

Як і не хочуть зрозуміти того, що якщо феросплавні підприємства не будуть купувати єлектроенергію через її високу ціну, то Енергоринок недоотримає гроші за непридбання 140 млн кВт на місяць, якщо говорити про ЗЗФ і СЗФ за нинішньої завантаженні заводів (а при повній - за не придбані 240 млн кВт на місяць). А недоотримані від феросплавних заводів гроші, якщо заводи зупиняться, чиновникам доведеться десь вишукувати, адже поки феросплавники платять, ці гроші йдуть на закупівлю вугілля для теплових електростанцій.

Перестануть феросплавні заводи купувати електроенергію, не буде у Енергоринку грошей на те, щоб купити вугілля. Не купить Енергоринок вугілля - не вироблять електроенергію теплові електростанції. Руйнується технологічний ланцюжок, що зв'язує декілька ключових галузей економіки.

РБК-Україна: Нормативний документ Кабміну, про який йде мова, працює?

Сергій Кудрявцев: Ситуація специфічна - постанову Кабміну№ 912 прийнято, але в даний момент вона не виконується.

РБК-Україна: Чому?

Сергій Кудрявцев: Тому що йде жорстка протидія з боку чиновників, лояльних до компанії ДТЕК.

РБК-Україна: Ви маєте на увазі чиновників НКРЕ?

Сергій Кудрявцев: Ні. НКРЕ, як структура, що знаходиться у віданні Президента України, зробила все необхідне для виконання постанови Кабміну, про який йде мова.

Поясню. Постанова Кабміну №912 «Деякі питання забезпечення стабілізації роботи електрометалургійних підприємств» прийнята на виконання розпорядження Президента України. Чиновники, які саботують виконання урядового нормативного документа, сидять в раді директорів «Енергоринку», є представниками ДТЕК у керівництві низки обленерго. Ці чиновники також впливають на Мінекономрозвитку і торгівлі.

РБК-Україна: Яким чином вони саботують виконання постанови уряду?

Сергій Кудрявцев: Для виконання постанови Кабміну необхідно дотримання ряду формальних процедур. Саме на зрив цих процедур направлені дії осіб, про яких я говорю.

Для того, щоб не брати участь у роботі керівних органів Енергоринку та обленерго, вони йдуть на лікарняні, у відпустки, їдуть у відрядження, просто не з'являються на засідання вказаних органів, що управляють. Для виконання урядової постанови «Деякі питання забезпечення стабілізації роботи електрометалургійних підприємств» необхідно внесення змін до кілька документів, що стосуються діяльності Енергоринку. Але, з моменту ухвалення урядового документа кворум ради директорів Енергоринку не вдається зібрати вже третій тиждень, у всіх відсутніх як би поважні причини.

РБК-Україна: Як буде далі розвиватися ситуація?

Сергій Кудрявцев: Мій прогноз не дуже оптимістичний. Згадую те, як відбувалося знищення Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК). Це підприємство, як і феросплавні заводи, в силу технології виробництва споживало великий обсяг електроенергії.

ЗАлК виступив з логічним пропозицією - пов'язати ціну електроенергії для підприємства з ціною алюмінію на Лондонській біржі металів. Але ця пропозиція була відкинута. Все закінчилося тим, що ЗАлК повністю зупинився, зараз в його штаті залишилися лише співробітники служби охорони. Більше 5 тис. чоловік були звільнені.

РБК-Україна: І феросплавна галузь повторить долю ЗАлКу?

Сергій Кудрявцев: Хочеться сподіватися, що нехай не з 1 жовтня, як це передбачено постановою Кабміну №912, але хоча б з 1 листопада для феросплавних заводів буде забезпечена відповідна ціна на електроенергію. Ми сподіваємося, що питання буде вирішено позитивно.

Читайте також: Українські феросплавники вимагають обмеження імпорту через перехід метпідприємств на закордонну сировину

23 жовтня відбулася робоча нарада у першого віце-прем'єр-міністра Валерія Хорошковського, на ньому обговорювалися питання підписання Меморандуму між урядом і феросплавними заводами. Дискутувалася необхідність коригування ряду його положень, зокрема, надмірно жорстких вимог до підприємств щодо найму певного кількості співробітників і запуску певної кількості потужностей. Час згаяно, і не з вини заводів. Тобто, в цій частині виконати положення Меморандуму фізично неможливо, необхідно більше часу.

РБК-Україна: У ЗМІ пишуть про те, що варто очікувати зростання зарплат на феросплавних підприємствах.

Сергій Кудрявцев: Середня заробітна плата на феросплавних підприємствах буде збільшена. Відбудеться це тому, що заводи візьмуть на роботу більш високооплачуваних співробітників: горнових, плавильників.

Але візьмуть їх на роботу тільки в тому випадку, якщо ціна на електроенергію буде така, як вказано в постанові Кабміну №912 «Деякі питання забезпечення стабілізації роботи електрометалургійних підприємств». Скажімо на ЗЗФ, де середня заробітна плата становить 3,8-4 тис. грн, у випадку запланованих запуску п'яти печей і переходу з 4-денного робочого тижня на 5-денну, середня зарплата працівників складе 4,5 тис. грн.

Але якщо ціна електроенергії не буде знижена до запропонованих урядовим документом рівнів, ні про яке збільшення зарплати говорити не доводиться - ЗЗФ і СЗФ повністю зупиняться. З усіма витікаючими з цього наслідками.

До речі, одним із цих наслідків буде переосмислення наступного - а чого взагалі стоять розпорядження глави держави, постанови Кабміну, рішення НКРЕ, якщо «чиновники на місцях» можуть їх ігнорувати.

Спілкувалась Ксенія Несвідоміна