ua en ru

Олег Тягнибок: "Тема єдиного кандидата від опозиції на посаду спікера ще не обговорювалась"

Автор: RBC.UA
Результати голосування за ВО "Свобода" - майже 10,5% за партійними списками - стали своєрідною сенсацією цих виборів. Представники партії, за свідченням багатьох мажоритарників, брали найбільш активну участь у відстоюванні результатів виборів на проблемних округах, зокрема - боротьба за 223 округ (Київ, Шевченківський район) між "свободівців" Юрієм Левченко і колишнім главою місцевої РДА Віктором Пилипишиним. Втім, вже можна говорити, що "Свобода" матиме неабиякий вплив на перебіг подій у парламенті і місце спікера для Олега Тягнибока, лідера "Свободи" - не така вже фантастика. У ніч тріумфу тризуба кореспондент РБК-Україна поспілкувався лідером ВО "Свобода" Олегом Тягнибоком про економічні плани об'єднання, перспектив об'єднання опозиційних сил, включаючи "Удар" у більшість, і власного ставлення до Віталія Кличка.

РБК-Україна: Олег Ярославович, про ваші політичні прагнення, у тому числі люстрацію і заборону комуністичної ідеології суспільство знає досить давно. А якими будуть перші кроки економічної політики "Свободи"?

Олег Тягнибок: По-перше, це закон про стратегічні підприємства, заборона приватизації стратегічних об'єктів і повернення у власність держави (об'єктів) незаконно приватизованих.

Другий крок - це пролонгація мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення і новий закон про землю, який як на мене, краще ухвалювати навіть не в парламенті а через загальнонаціональний референдум. Це заборона продажу земель сільськогосподарського призначення, дозвіл надавати таку землю в довгострокову оренду (навіть с правом родинної спадщини), дозвіл приватизації землі під об'єктами нерухомості, дозвіл приватизації присадибних земельних ділянок, дозвіл приватизації земельних паїв, які отримані в результаті розпаювання.

Далі - це денонсація харківських угод і закон про енергетичну безпеку держави, який включатиме диверсифікацію постачання енергоносіїв, який включатиме енергозаощадливі технології і альтернативні джерела енергії, звісно, що збільшення видобутку власної нафти і газу особливо за рахунок розробки шельфу Чорного та Азовського морів.

Щодо законодавчих ініціатив в наших планах: закон про добровільно примусове повернення коштів, власності, майна з офшорних зон, незаконно вивезених з України, і закон про спрощену процедуру реєстрації підприємницької діяльності. Крім того новий приватизаційний кодекс, закон про ліквідацію дефіциту Пенсійного фонду, закон про скасування монополій та олігополій.

Це все першочергові економічні кроки, які, як ми вважаємо, вкрай необхідно ухвалити найближчим часом для нормалізації ситуації в країні, для зменшення прірви між багатими і бідними, та формування середнього класу. Бо "Свобода" - це і є партія середнього класу.

РБК-Україна: Ви ці кроки погоджували з вашими партнерами по об'єднаній опозиції?

Олег Тягнибок: Більшість цих кроків погоджено і в нашій угоді половина, щонайменше з тих позицій, зафіксована в угоді між "Свободою" і "Батьківщиною".

РБК-Україна: Що значить повернення з офшорних зон, який механізм?

Олег Тягнибок: Механізм простий. Ми пропонуємо після ухвалення закону три місяці для так званих горе-підприємців, які порушили в свій час закон і вивезли кошти в офшорні зони. Що, згідно чинного українського законодавства, заборонено.

Ми знаємо, що тільки протягом останніх двох років з України було вивезено 53 млрд дол. Якщо ці підприємці виявлять бажання співпрацювати з українською державою і вирішать добровільно повернути ті кошти в країну, ми половину тих коштів залишимо на їх рахунках за умови, що вони ті гроші будуть використовувати для економічної діяльності тут, в Україні, а іншу половину будемо вилучати до державного бюджету. І це фактично буде плата за те, що проти тих горе-підприємців не відкривають кримінальних справ.

Якщо вони не погодяться це зробити, то ми будемо застосовувати примусовий механізм повернення тих коштів. Державна податкова адміністрація, Національна комісія з цінних паперів володіють певною інформацією про наявність власності і майна цих підприємців на території України. Все це буде конфісковане і виставлене на продаж, оскільки все-таки існує 41 ст. Конституції про недоторканість приватної власності з метою збереження і не порушення цієї статті, продавши це майно, ми повернемо власникам майна його початкову вартість, яку вони заплатили за нього коли купували чи придбали. Різниця буде перерахована в державний бюджет.

Читайте також: Результати виборів-2012: Опрацьовано 100% бюлетенів, ПР набирає 30,00%, "Батьківщина" - 25,54% голосів.

РБК-Україна: Ваші ініціативи зачіпають напряму інтереси тих, кого в Україні називають олігархами.

Олег Тягнибок: Звичайно. Я вже казав про ухвалення закону про заборону або ліквідацію монополій і олігополій в Україні, адже сьогоднішні олігархи вони фактично є монополісти в окремих галузях.

Особливо, що стосується енергогенеруючих та енергорозподільчих компаній. 25% загальнонаціональної власності в одній галузі або регіональної - це все, що має в них залишитись. Решту ми запропонуємо їм продати. Не захочуть - механізм вилучення повернення коштів і розподіл між бюджетом і початковою вартістю цього майна буде використано такий же (як і у випадку з офшорними зонами).

РБК-Україна: Вважаєте, це реально?

Олег Тягнибок: А чого ж нереально? Чому в Грузії це було реально, а у нас нереально? Треба мати для цього політичну волю. "Свобода" має таку волю.

РБК-Україна: А як це вплине на інвестиційний клімат?

Олег Тягнибок: А який у нас зараз інвестиційний клімат?! Ви знаєте, що в нас основний інвестор - Кіпр. Вибачте, коли в Волинській області 95% іноземних інвестицій з Кіпру, то вони що, за "лохів" нас тримають?!

Вони крадуть гроші, вони вивозять на Кіпр, вони їх легітимізують, а потом повертають як іноземні інвестиції. А потім ще від держави вимагають, щоб ми їм створювали пільгові умови в частині оподаткування. Ні, закриється ця лавочка. Можуть не сумніватися.

Читайте також: Всі "гарячі точки" на виборах-2012: Герега vs Іллєнко, Пилипишин vs Левченко, Лисов vs Терьохін та інші.

РБК-Україна: Ви думали вже, як Євросоюз може поставитися до таких ваших кроків?

Олег Тягнибок: Для Євросоюзу важливо, чи буде збережено право приватної власності. Ми таке право збережемо. Людина придбала об'єкт за 100 тис. а ми його вилучили. Зараз звичайно ми продамо за 1 млн - 900 тис. піде в державний бюджет, але 100 тис. ми їй повернемо. І право приватної власності буде збережено.

РБК-Україна: Як Ви розцінюєте свої шанси на посаду спікера? Чи бачите Ви собі конкурентів у Об'єднаній опозиції?

Олег Тягнибок: Ми не виключаємо, що будемо претендувати на цю посаду. Але зараз ще зарано про це говорити, треба ще кілька днів подивитися, який буде розклад.

РБК-Україна: Але, все ж таки, чи є конкуренти серед Об'єднаної опозиції, хто може, крім Вас, претендувати на цю посаду?

Олег Тягнибок: Ми не обговорювали це.

РБК-Україна: Які ваші найближчі кроки?

Олег Тягнибок: Зберегти результати виборів - це для нас найголовніше.

РБК-Україна: Як ви це плануєте робити?

Олег Тягнибок: Зараз це роблять 20 тис. наших партійців на різних рівнях.

РБК-Україна: У Вас є відчуття, що вас "не прорахували"? Дали "зелене світло", щоб ви взяли прохідний бар'єр, але ніхто не очікував, що "Свобода" візьме в два рази більше? І тепер в декого справжній шок.

Олег Тягнибок: Для нас це не є шок. Ми розраховували на такий результат. Той, хто фіксував мої виступи поротягом останнього часу, знає, що на всіх зустрічах я говорив, що у нас буде 12% .

РБК-Україна: На чому базувалась така впевненість?

Олег Тягнибок: На даних правдивої соціології, динаміки розвитку, а також політичного досвіду.

Читайте також: "Батьківщина" і "Свобода" підписали договір про створення коаліції в новому парламенті

РБК-Україна: А хто більше отримав від союзу з "Батьківщиною" - ви чи вони?

Олег Тягнибок: Думаю, тут взаємно отримали позитив - що "Свобода", що "Батьківщина".

РБК-Україна: Фактично виходить, якщо об'єднуєтесь з Кличко, тоді буде об'єднана опозиція?

Олег Тягнибок: По-перше, я не знаю які наміри у Кличка. Я можу фантазувати тут 100 раз і казати: так, було б дуже добре об'єднатися з Кличком...

Я вже говорив, у Кличка стає депутатом такий собі Михаїл Фабрін, який на минулих місцевих виборах балотувався від партії "Русское Единство" - це партія російських шовіністів і московських націоналістів. Ну і !? Я не можу прогнозувати дії Кличка. Якщо там російські націоналісти, якщо там купа українофобів, я не можу прогнозувати, що він буде робити в парламенті.

РБК-Україна: Цитую слова Кличка: "Існує багато речей, які пропонувала "Свобода" і з якими можна погодитися, але з радикально "правими" їх заявами погодитися складно".

Олег Тягнибок: Я дуже лояльно ставлюсь до Кличка. Втім, при всій повазі до Віталія, як спортсмена, все-таки необхідно трохи більше досвіду набратися в політиці, щоб робити подібні заяви. Коли Кличко робить подібні заяви, не читаючи попередньо нашої програми... Я ж задав риторичне запитання: що він має на увазі!?

Так само, як він казав про антикорупційну люстрацію - це смішно. Це значить, що він підручник з політології не читав, бо боротьба з корупцією - це є одно, люстрація - це інше.

Я з ним не спілкувався, я не знаю що в нього в голові, що він собі уявляє, які в нього дії будуть завтра в парламенті. З Кличком веде переговори Яценюк. Він вів їх і раніше.

Спілкувався Олексій Біловол

Другу частину інтерв'ю читайте 13 листопада.