ua en ru

Єгор Бенкендорф: "Мені необхіден 1 млрд грн, щоб остаточно завершити процес переходу від УТ-1 до “Першого Національного””

Автор: RBC.UA
Свій другий рік на посаді президента - генерального директора Національної телерадіокомпанії України (НТКУ) Єгор Бенкендорф зустрічає з новими радикальними ідеями про модернізацію каналу та наполеонівськими планами освітлення Євро-2012 та літньої Олімпіади в Лондоні. В інтерв'ю РБК-України Єгор Бенкендорф розповів про фінансові перспективи НТКУ, промо і стратегії показу Євро-2012 і ОІ-2012, перспективи розвитку «Євроньюз-Україна» і майбутньої модернізації «Першого Національного».

РБК-Україна: Головною подією зими, безумовно, став київський саміт Україна-ЄС. У зв'язку з цим питання: як Ви оцінюєте старт і перші місяці «Євроньюз-Україна», відкриття якого було направлено на поліпшення іміджу України в ЄС?
Єгор Бенкендорф: Наша країна продовжує рухатися в європейському напрямку, що довів як зимовий саміт. І, безумовно, відкриття Євроньюз - один із кроків у цьому напрямку.
Причому, на генасамблеї EBU (European Broadcasting Union - Європейський мовний союз) відзначили, як позитивний факт, що ми стали членом Euronews. Ми члени EBU та члени URTI (International radio and television union - Міжнародний союз радіо і ТБ), і в усіх напрямках ми досить-таки активні. Моя суб'єктивна думка, що для Україна Euronews - це важливий іміджевий момент.
Багато років цього не вдавалося зробити. Запуск вважаю заслугою Валіда Арфуша та міжнародної редакції в особі Вікторії Романової. Шкода, що не зробили це 10 років тому, тому що з кожним роком вартість ліцензії зростає. І в 2012 р. вартість ліцензії обійшлася б вже на 20% дорожче, а це для нас суттєві гроші.
РБК-Україна: Яке резюме перших трьох місяців? Які плани стосовно «Євроньюз-Україна» в наступному році?
Єгор Бенкендорф: Позитивно, що українська версія Euronews запустилася, що тепер Ви можете послухати на українській мові Euronews в Німеччині, Франції - це іміджева складова. Плюс враховуйте, що починаючи з 24 серпня, коли, власне кажучи, і була запущена українська версія Euronews, про події в Україні може дізнатися аудиторія, яка складається з 300 млн домогосподарств у 151 країні світу.
А з планів - наступного року ми хочемо відкрити корпункти «Євроньюз-Україна» по всій країні.
РБК-Україна: Де саме планується відкриття цих корпунктів?
Єгор Бенкендорф: Це буде робити Euronews, НТКУ не втручається в його інформаційну політику, це фізично неможливо. Відносно корпунктів, хочеться, щоб вони були у всіх містах-мільйонниках.
РБК-Україна: У скільки може обійтися один корпункт в середньому?
Єгор Бенкендорф: У рік, якщо всю країну покрити корпунктами, по-моєму, це б обійшлося в 15 млн грн.
РБК-Україна: У 2012 р. «Першому Національному» доведеться освітлення відразу трьох найважливіших подій: Євро-2012, Олімпіади в Лондоні і парламентських виборів. Чи прораховували Ви приблизні фінансові плани, дохідну і витратну частини, розклад, особливо - враховуючи особливість формування сітки мовлення?
Єгор Бенкендорф: На місяць Євро-2012 буде віддано практично весь час на його освітлення. Не так, звичайно, як на висвітлення Олімпіади, але будуть ті 50% субліцензії, які у нас є. Ми заощадили, скажімо, бюджетні гроші: 50% субліцензії пішло ТРК «Україна», що закрило практично більше половини загальних витрат.
РБК-Україна: Як вийшло, що матчі збірної України були віддані на трансляцію ТРК «Україна», яка має менше покриття, ніж «Перший Національний»? Якщо це неправда, то з чим пов'язана поява інформація в ЗМІ, де була оприлюднена ця інформація?
Єгор Бенкендорф: Наскільки відомо, покриття території країни сигналом каналу «Україна» становить близько 92%. Це хороший показник для загальнонаціонального каналу. У «Першого Національного» цей показник - 95%.
РБК-Україна: Загальна вартість ліцензії Євро-2012 - це комерційна таємниця?
Єгор Бенкендорф: УЄФА не розголошує цю інформацію. Можу лише сказати, що це велика сума. Багато провідних комерційних каналів навіть не брали участь в переговорах.
РБК-Україна: Ви досягли поставленої мети? Які цілі Ви ставили, виходячи на тендер?
Єгор Бенкендорф: Я вважаю, що заощадив для бюджету гроші - це раз. Ідеально було б для мене, щоб показував якийсь канал, який ніхто не дивиться, і щоб він дав мені 100% грошей, а краще 200%. Але це неможливі умови.
РБК-Україна: До речі, Ви прораховували, скільки заробите на рекламі?
Єгор Бенкендорф: Ми на рекламі заробимо набагато менше грошей, ніж вартість прав на трансляцію. Думаю, будь-який комерційний канал при своїй потужності не відбив би ці гроші. Максимум 20% від загальної вартості ліцензії - це ідеальний прогноз. Причому в Польщі теж не зможуть відбити гроші.
РБК-Україна: Промо Євро-2012 - як планується підігрівати інтерес глядача? Скільки будете добирати людей під промо-кампанію?
Єгор Бенкендорф: Людей добирати будемо, але небагато. Що стосується промо, то в даному випадку теж можна придумати якісь «фішки». Промо робиться від тих можливостей і грошей, які є. Як костюм або годинник. Скільки має коштувати якісний годинник? Якісні годинник може бути за 20 грн - і він прекрасно працюватиме, будеш бити його об стінку - не розіб'ється, і можна пірнати з ним під воду.
В якості приклада візьміть «Африканські пристрасті». Ми витратили багато грошей?! Ні. Ідея взагалі оформилася в конкретний проект буквально за три тижні до початку. Але ми досить-таки добре заробили на рекламі за рахунок «фішок». Причому ми на рівних пройшли і в плані інтернет-реклами, і в плані рейтингових показників.
РБК-Україна: Під лондонську Олімпіаду ви готуєте безпрецедентний показ. Якщо не помиляюся, 200 годин трансляцій, і практично три тижні буде віддано під ОІ-2012?
Єгор Бенкендорф: За Олімпіадою вже більше ясності. Тут я не боюся конкуренції, тому що субліцензій не буде, а ліцензія - тільки у нас. Якщо Олімпіаду показати в такому непідготовленому вигляді, то вона пройде як раніше на УТ-1 - посередньо. Але хочеться, щоб воно пройшло не як на УТ-1, а як на «Першому Національному» - на найвищому рівні.
Перше - ми заздалегідь почнемо промоутування, з лютого. Тобто, ми домовилися, що робимо міжпрограмки (міжпрограмні простір), які у нас є. Скажімо, з Євро-2012 є багато обмежень - ціла біблія. А щодо Олімпіади таких обмежень немає. Всі ліцензійні права у нас.
РБК-України: Мова йде від 30-секундні ролики?
Єгор Бенкендорф: Крім роликів будуть заставки, відбивки, перебивки. Візуально це дасть впізнаваність спорстменов. Це розжарить очікуваність, дасть впізнаваність видів спорту, у спортсменів з'явитися більший стимул внаслідок того, що їх впізнаваність виросте. Ця робота підвищить інтерес громадян і в підсумку призведе до ще більшої підтримки наших спортсменів людьми тут, в Україні.
РБК-Україна: Про яку частоті повторень цих заставок йде мова?
Єгор Бенкендорф: В середньому близько 40 заставок на день. Спочатку заставки, потім ролики до Олімпіади, потім програма «Світ спорту», висвітлення в новинах, сайт. Цікаво, що в цей же період будуть включення з різних міст, будуть включення з місця подій. Не шматками, як зазвичай, а повноцінно
РБК-Україна: На нещодавній прес-конференції Шустер говорив про те, що готується, якесь окреме ток-шоу.
Єгор Бенкендорф: Спортивна програма. Думаю, що з кінця лютого. Періодичність виходу - раз на тиждень або два рази на місяць. Мова не йде про ток-шоу в повному сенсі цього слова. Я б сказав, що це буде класична новинна програма зі студією.
РБК-Україна: Кого Ви маєте намір туди запрошувати? Яким буде формат? Хто буде її вести?
Єгор Бенкендорф: Переговори вестимуться за цією програмою тільки з 20-х чисел січня. Зараз Микита Хорозов і Савік збирають фахівців, які можуть коментувати. За багатьма видами спорту немає молоді, яка може їх коментувати. Загалом, вся інформація збирається, обробляється.
РБК-Україна: Коли закриється питання з 7 млн грн, яких не вистачає для оплати ліцензії для трансляції ОІ-2012?
Єгор Бенкендорф: 7 млн грн, які значаться в попередньому бюджеті, у нас не виділені. Це ліцензійний платіж. Відправлені листи, в тому числі - голові НОК Сергію Бубці.
РБК-Україна: Все ж таки хотілося б докладніше дізнатися про передбачувані доходи, зокрема, від рекламних надходжень. Свого часу Ви говорили, що в одному з блоків вартість рекламної хвилини становила не менше 2 тис. грн, що дозволило б залучати не менше 7 млн грн на рік.
Єгор Бенкендорф: Коли я прийшов на канал, ми збирали 7 млн грн. Сподіваюся, наступного року ми зберемо не менше 30 млн грн - тільки від реклами. І, думаю, тоді кошторис одного циклу з 16 передач «Х-Фактора» буде дорівнювати рекламному бюджету «Першого Національного».
РБК-Україна: У плані рейтингів і рекламних показників ви досягли цілей, поставлених на 2011 р.?
Єгор Бенкендорф: Те чого хотів - не досяг. Я ставив за мету закінчити рік з цифрою 4. Але не все можна зробити без грошей. Припустимо, виходячи з тих можливостей, які у нас були, ми стрибнули вище голови. Канал став кращим, з'явилися хороші програми, соціальні проекти, які почали дивитися.
У проекту «Віра. Надія. Любов »частка становить 2.95. Якщо завтра-післязавтра підпишемо договір, то буде можливість разом з «великими» каналами продаватися в плані реклами.
Та й взагалі, за всіма напрямками ростемо. Яскравий приклад - Інтернет. На сайт «Першого Національного» заходять в 50-100 тис. раз більше. На сьогоднішній день дивимося - п'ята позиція. За 30 днів - 1 млн 825 користувачів, з них унікальних - 661 тис. 700. Раніше сайт за п'ять років стільки не збирав, скільки зараз за місяць. На сайті є всі новини, з сурдоперекладом, програми з сурдоперекладом. Причому можна повноцінно дивитися сайт на iphone, ipad, отримувати онлайн-трансляцію з сайту.
РБК-Україна: На скільки Ви маєте намір наростити цю аудиторію в першій половині 2012 р.?
Єгор Бенкендорф: Хочеться, щоб сайт займав перше місце, щоб хоча б 200 тис. відвідувачів на день заходило. Тобто, 6 млн на місяць.
Інтернет наразі прибутку не приносить, але сам себе окупає. Він робиться внутрішніми силами, на ентузіазмі. І, на жаль, поки немає ресурсів простимулювати це гарне починання.
РБК-Україна: Які ще напрями є успішними?
Єгор Бенкендорф: Наприклад, був суд з Марією Примаченко, коли без її дозволу використовували лева в декораціях на дитячому Євробаченні. Був позов на велику суму за авторські права. Вдалося зустрітися, переговорити і підписати мирний меморандум, щоб НТКУ не платила ці гроші і, більш того, надалі могла використовувати ці малюнки. Ми не посварилися, а помирилися.
Таких судів було близько 200 за рік і дев'ять місяців. Завдяки рішенню ряду спірних питань та укладення мирових угод, НТКУ вдалося заощадити для держбюджету понад 500 млн грн.
Завдяки перемозі в одному з подібних судових засідань вдалося ліквідувати наслідки договору, який був укладений попереднім керівництвом НТКУ, і який передбачав передачу ефірного часу «Першого Національного» в управління приватній компанії, що дозволило НТКУ збільшити ефірний час «Першого Національного» на три години в прайм-тайм.
Також покращили контент: якість сигналу, картинки. Збільшили кількість програм з сурдоперекладом. Зробили частковий ремонт даху.
Ви зрозумійте, в чому полягає питання. Якщо ми беремо комерційний канал, то він, як правило, транслює на міста-мільйонники. Маленькі населені пункти великим комерційним каналам не потрібні. А ми повинні закривати ефіром всю країну.
Чому?! Тому що одна із стратегічних завдання НТКУ - це максимальне оповіщення всього населення. Ось чому повсюдно встановлювалися ті самі радіоточки. Але на даний момент держава забезпечує лише 70% для виконання даного завдання. Це називається держзамовлення, а що залишилися 30% оплачує канал за рахунок своїх доходів. І ці 30% становлять для нас 20 млн грн.
Виходить, що ми, по суті, всі гроші, які заробляємо на рекламі, а в минулих роках ми за три роки заробляли стільки ж, скільки зараз за рік, йшли на ці самі 30%. Тому й виникали щороку борги і т.д. Звідки було брати гроші на закупівлю продукту, премії, додаткового виробництва? У результаті, доводиться виїжджати на таланті.
РБК-Україна: Можете конкретизувати досягнення року, що минає?
Єгор Бенкендорф: Крім згаданого, було підписано ряд договорів з національними мовниками Китаю, Греції, Німеччини, Ірану, Азербайджану, Грузії. Пролонгували з France international і підписаний договір з АRTE France.
Програми виробництва НТКУ були представлені на міжнародних конкурсах в Швейцарії, США, Канаді, Туреччині, країнах СНД. У тому числі, НТКУ отримала від німецької компанії NDR три декодера і два індекодера для модернізації технічного комплексу, а на початку 2012 р. отримує WDR пересувні супутникові станції SNG.
Плюс НТКУ завершила всі підготовчі роботи для запуску міжнародної версії «Першого Національного». Через деякий час на основі супутникового зв'язку «Перший Національний» транслюватиметься на території країн Європи, Близького Сходу, Середньої Азії та Північної Африки.
І ще. У рамках редакції новин НТКУ створено спеціальний підрозділ для адаптації, перекладу і поширення вибраних сюжетів серед іноземних телеканалів. Сюжети «Першого Національного» поширюються по системі обміну новин, яка діє в рамках EBU. Щотижня НТКУ передає в Систему обміну новин 8-10 сюжетів.
РБК-Україна: Борги погашаєте?
Єгор Бенкендорф: Боргів у нас залишилося на сьогоднішній день, по-моєму, 14 млн грн з 88. Так, завдяки співпраці з Кабміном, тільки за 2011 р. НТКУ вдалося виконати зобов'язання минулих наступних періодів перед EBU на суму 30,2 млн грн.
Крім оплати послуг з трансляції телепрограм у повному обсязі (53,8 млн грн), НТКУ ліквідувала заборгованість, яка виникла перед підприємствами зв'язку в 2007-2009 рр. на суму 10,8 млн грн. Завдяки власним надходженням з частковою продажем прав на трансляцію Євро-2012, НТКУ зменшила навантаження на видаткову частину держбюджету більше, ніж на 82 млн грн. Це вдалося погасити за рахунок тих грошей, які ми змогли заробити.
Сподіваюся, днями підпишемо рекламний договір. І будемо більше заробляти, буде легше існувати.
РБК-Україна: Як Ви оцінюєте рівень довіри у населення щодо «Першого Національного»? Не секрет, що його в певних колах називають рупором влади.
Єгор Бенкендорф: Довіра поступово повертається. Знаєте, на одному із засідань по громадському телебаченню була висловлена слушна думка, з якою я солідарний: якщо канал влади однаково критикують і влада, і опозиція, значить, канал йде в правильному руслі. Хто ще два роки тому міг уявити на «Першому Національному» Савіка Шустера?!
РБК-Україна: Так, але у суспільства склалося певне відчуття, що Савік після переходу на «Перший Національний» став більш умиротвореним.
Єгор Бенкендорф: Якщо дві сторони незадоволені, значить, є правильна журналістська позиція і освітлення.
РБК-Україна: Чого в 2012 р. чекати глядачеві «Першого Національного»?
Єгор Бенкендорф: По-перше, буде якісне освітлення Євро-2012 та Олімпіади. З інших спортивних заходів: фігурне катання, хокей і т.д. Ті програми, які зараз добре йдуть - «Шустер», «Віра. Надія. Любов», «Караоке для дорослих», Книга UA. Буде новий соціальний проект по вівторках.
РБК-Україна: А у Ваших особистих планах?
Єгор Бенкендорф: Увійти на постійній основі в топ-6 українських телеканалів за основними показам телеперегляду. І, згідно з результатами 2012 р., збільшити середній показник частки телеперегляду до 5-6% (аудиторія 18 +).
РБК-Україна: Але для якісного висвітлення необхідні ресурси, у тому числі - фінансові. Скільки вам необхідно грошей, щоб Ви могли виконати свої основні задумки на посту президента НТКУ?
Єгор Бенкендорф: Потрібен 1 млрд грн. Я розумію, що стільки не дадуть. Але треба чітко усвідомлювати, що зношеність матеріально-технічної бази становить 85% - каналізація, труби, ліфт.
По-гарному, потрібно побудувати поряд новий економічній п'ятиповерховий будинок, гіперсучасний, енергозберігаючий. Цей проект я зараз проробляю. Канал в існуючому вигляді - махина у 22 поверхи, 12 га землі і т.д. - приречений на постійне дотування і на вмирання. Якщо у вас машина на 100 км з'їдає 200 літрів бензину, то ти на ній довго не поїздиш, якою б шофер не був. Я вважаю, що для НТКУ вистачить 3 га.
А будувати концертний хол перед входом? Це безумство, на мій погляд. Це все одно, що до мертвого тіла прирощувати руку.
Потрібно будувати гіперсучасну будівлю, де не потрібна буде окрема котельня, яке буде споживати менше електроенергії, менше води, не потрібно буде залучати стільки сантехніків, бо не буде необхідності, як зараз, обслуговувати 36 тис. вентилів.
Не потрібно буде стільки обслуговуючого персоналу, охоронців. І на одному поверсі цього будинку можна розмістити стільки ж офісів, скільки на трьох нинішнього.
По хорошому, я б узяв гроші у держави на цю будівлю під заставу решти 10 га. І нехай держава на цих гектарах будує все, що хоче.

Спілкувався Олексій Біловол