ua en ru

Едуард Ставицький: “У ситуації з Фороською площею ми відверто перегодували інвесторів”

Автор: RBC.UA
На яких умовах віддані українські родовища зарубіжним інвесторам і скільки бюджет отримає до кінця року, в інтерв'ю РБК-Україна розповів міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький.

РБК-Україна: Міжнародна група компаній (ГК) на чолі з ExxonMobilе виграла у ЛУКОЙЛа тендер на розробку Скіфської родовища, хоча, за наявною у нас інформацією, ЛУКОЙЛ пропонував більш вигідні фінансові умови. Чому переміг міжнародний консорціум?

Едуард Ставицький: ExxonMobilе в ГК володіє 40% акцій, оператор Shell - 35%, OMV - 15%, НАК «Надра України» - 10%. Відносно умов - ваша інформація не відповідає дійсності. Насправді, ГК запропонувала кращі умови - і по фінансовій частині, і з питань розподілу прибутку, і по багатьом іншим параметрам. Ці умови визначено по внутрішньому документу Комісії. Деталі угоди ми не можемо розголошувати, поки йде процес підписання умови про розподіл прибутку (УРП).

РБК-Україна: Пересічному громадянину, не знайомому з нюансами проведення конкурсу, незрозуміла роль участі в консорціумі міжнародних інвесторів НАК «Надра України», тим більше в розмірі 10%.

Едуард Ставицький: А в чому питання? Це була спільна заявка.

Читайте також: Ставицький: "Розробляти Скіфську ділянку буде консорціум на чолі з ExxonMobil"

РБК-Україна: Для чого вона потрібна? У чому суть її участі?

Едуард Ставицький: «Надра України» - це національна компанія, де частка держави - 100%. НАК досить серйозно останнім часом працює з провідними світовими компаніями. Тому я нічого дивного тут не знаходжу, там дуже серйозний менеджмент, особливо - по зовнішньоекономічних зв'язках.

Причому, «Надра України» вже бере участь у спільних проектах з найбільшими світовими компаніями. Є проекти по Олеській і Юзівській площах, Скіфській площі, є проект на Західній Україні з італійською компанією ENI. Менеджмент «Надр» працює як на посилення національної компанії, так і на зовнішньоекономічні відносини з урахуванням залучення інвестицій.

«Надра України» створювалася як компанія, яка буде максимально залучати інвестиції ззовні. Це записано в її статуті. І настав час, через 10 років, прийти до реального залучення інвестицій.

РБК-Україна: Конкурс завершено. Подальші етапи?

Едуард Ставицький: Протягом 90 днів ми повинні отримати всі драфти договорів, швидко їх розглянути і підписати. Потім почати працювати згідно з програмою робіт, яка була представлена в конкурсній документації.

РБК-Україна: Яка зараз також не може бути оприлюднена?

Едуард Ставицький: Абсолютно вірно. Це юридична казуїстика, це світова практика. Єдине, що можу сказати - програма досить інтенсивна і вихід на буріння відбудеться в досить стислі терміни.

Ми надаємо детально опрацьовану геологічну інформацію. У нас були в розпорядженні зйомки, які робилися на основі договорів з компанією «WesternGeco».

Один з основних критеріїв майбутньої інтенсивної роботи - те, що на частині цього ж шельфу, що належить Румунії, ExxonMobilе і OMV добилися значних успіхів. По першій свердловині вони підтвердили запаси близько 100 млрд куб. м газу. І вони надали в Україні таку програму, виходячи зі свого досвіду саме на шельфі.

РБК-Україна: Що входить у функції оператора?

Едуард Ставицький: Повне ведення. Вони будуть узгоджувати всі питання і тримати комунікацію з нами.

РБК-Україна: Яка роль «Надр України»?

Едуард Ставицький: Партнера, в параметрах участі в ГК. Це успіх для України. Відзначу, що на пострадянському просторі раніше тільки Росія могла похвалитися спільними заявками.

РБК-Україна: Чому раніше подібні конкурси не проводилися?

Едуард Ставицький: Якщо сказати коротко: тому що Віктор Янукович став Президентом у 2010 р. До цього моменту не вистачало бажання вищого керівництва країни для залучення інвестицій в Україну. У Віктора Федоровича це бажання є, згідно з чим ми і спрямовані.

РБК-Україна: Що сталося тоді з Фороською площею? Чому не було жодної заявки?

Едуард Ставицький: Ми перегодували інвестора, тому він не був готовий йти відразу на дві площі. Хоча ведуться інтенсивні переговори і, напевно, через місяць ми повернемося до цього питання. Якщо взяти світову практику, то подібні питання виношуються рік-півтора.

А у нас вельми серйозна інтенсивність, тому західні компанії не встигли за нами зверстати свої бюджети на цей рік. Ви ж бачите, вперше буде виплачений такий бонус. 325 млн дол. - прямого платежу до скарбниці.

Читайте також: Розробка Скіфської нафтогазової площі несе в собі високі ризики, - експерт

Плюс, ви знаєте, компанія Shell, яка перемогла по Юзівській площі, теж запропонувала бонус. Там обсяг теж обчислюється сотнями мільйонів доларів. Тому вимагати від компаній швидкого прийняття рішень, напевно, було б занадто оптимістично. Тим більше, що план, поставлений на цей рік, ми виконуємо. Хоча у мене є бажання в цьому році розібратися з питанням Фороської площі - з точки зору залучення інвестицій, забезпечення енергонезалежності України та зростання ВВП.

РБК-Україна: До поточного моменту розмови про видобуток українського сланцевого газу, після перемоги Shell на Юзівській площі, затихли.

Едуард Ставицький: США довели можливість видобутку вуглеводнів в умовах щільного колектору. Колектор - це пористість, яка дозволяє судити про те, чи можна витягти газ.

В СРСР традиційний метод вважався вище 9% пористості. Американці та інші світові лідери-компанії дійшли до видобутку пластів пористістю в 2-2,1%. Це можуть бути щільний піщаник, сланець, щільний аргілліт. Або те, що називаємо видобуток нетрадиційним способом, - з щільного колектору залягання пластів вуглеводнів.

РБК-Україна: Скільки ще тендерів планується провести до кінця року?

Едуард Ставицький: Все залежить від настрою компаній. З раніше анонсованого - Слобожанська ділянка (Харківська і частково Полтавська області). Нова ділянка - Повелецька площа (Дніпропетровська, Полтавська, Київська області).

В іншому, мова йде про Придніпровську западину, наше традиційне родовище, де, за підсумками вивчення спільного разом з Державною службою геології та надр України, а також компанії ExxonMobilе, визначається зараз можливість видобутку природного газу.

У травні цього року відбувся візит Президента України Віктора Януковича в Чикаго, США, на Саміт НАТО з афганського питання. Після цього Саміту у нього були зустрічі з президентом компанії ExxonMobilе і першим віце-президентом компанії Chevron.

З ExxonMobilе було підписано меморандум про передачу і взаємообмін геологічною інформацією. Ми чітко виконуємо цей меморандум, і американці до вересня - початок жовтня нададуть результати свого аналізу за даною геологічної інформації.

Їх фахівці і зараз постійно працюють тут, йде відбір геологічного матеріалу, який буде проінтерпретовано. У Полтаві на базі Полтава РГТ створений наш науковий центр, який ми презентували в лютому цього року. Ми побудували, я вважаю, досить серйозний і потужний центр, який вивчає питання по нетрадиційної видобутку.

Наші фахівці проходять зараз навчання в Х'юстоні, де компаніями ExxonMobilе і Chevron надається можливість для обміну інформацією - проходять тренінги та повний курс ознайомлення з новітніми технологіями. Також італійська компанія ENI надала можливість у своїх лабораторіях під Міланом проводити тренінги для роботи з нашими фахівцями.

Тобто, я дивлюся оптимістично в майбутнє. Потенціал України далеко не розкритий по видобутку вуглеводнів. Це думка провідних фахівців в геології і видобутку світових компаній. Тому, сподіваюся, що оптимістичні прогнози підтвердяться. Якщо буде виконано так, як говорять в геології, на 35-40%, це вже буде великий позитив для нашої країни.

Читайте також: Буріння на Юліївському нафтогазоконденсатному родовищі Shell почне у вересні

Закінчення інтерв'ю читайте тут

Спілкувався Олексій Біловол