ua en ru

Олександр Шепелєв: "Виборча кампанія на моєму окрузі перетворилася на фарс"

Автор: RBC.UA
Народний депутат України Олександр Шепелєв в інтерв'ю РБК-Україна розповів про причини відмови від участі у виборчій гонці за декілька днів до виборів, про банк "Родовід" і багато чого іншого.

РБК-Україна: Чому Ви вирішили відмовитися від боротьби за місце в парламенті?

Олександр Шепелєв: Я подав заяву про зняття своєї кандидатури і звернув виборчу кампанію. Я людина правила і принципів. Мандат заради мандата мені не потрібний. Бруд і використання заборонених методів на цих виборах - це не для мене.

Виборча кампанія на моєму 13-ому окрузі перетворилася на фарс. Йде боротьба кількості виборців, що підкуповують, і кількості вилитої грязі. Ані до першого, ані до другого я не хочу мати відношення. Влада, яка повинні була б забезпечити чесну і прозору виборчу кампанію, ніяк не реагує на масові порушення, що стали нормою в моєму окрузі. Для демократичних методів ведення кампанії місця не залишилося.

РБК-Україна: Що Ви маєте на увазі?

Олександр Шепелєв: Я спостерігаю, як "великий і красивий опозиціонер" на автобусах возить в моєму окрузі гроші по селах для підкупу виборців, і водить на зустрічі з виборцями магів і екстрасенсів. Про це багато писали ЗМІ.

РБК-Україна: На користь кого Ви агітуватимете своїх виборців?

Олександр Шепелєв: Ні на чию. Влада і опозиція насправді настільки тісно переплелися на окрузі, що їх порою важко відрізняти. Я із здивуванням взнав, що кандидат від опозиції користується адмінресурсом, а кандидат від влади - технічний кандидат опозиціонера.

РБК-Україна: І що Ви плануєте робити далі?

Олександр Шепелєв: Як депутат двох скликань я вже не зможу залишатися в стороні від політики. У мене є досить досвіду для того, щоб впливати на соціально-політичну ситуацію. Мене завжди цікавили соціально-економічні питання і реалізація міжнародних проектів.

РБК-Україна: Ви досі були захищені депутатською недоторканістю. Не боїтеся, що після виборів, коли її більше не буде, в правоохоронних органів до вас виникнуть питання і буде знов відкрито кримінальну справу проти вас?

Олександр Шепелєв: Депутатський мандат не дає стовідсоткової гарантії недоторканості. Якщо в органів дійсно є питання, її можуть зняти, умовно, за 5 хвилин. Прийшли в зал, проголосували і зняли.

РБК-Україна: Наскільки я розумію, за всю історію незалежності було всього декілька таких випадків, хоча питань до депутатів було значно більше.

Олександр Шепелєв: Так. Але якби за три роки, поки мусуються чутки про мою причетність до будь-яких дій, з мене дійсно хотіли б зняти недоторканість, то повірте мені, давно прийшли б і зробили це.

РБК-Україна: Ви думаєте, саме тому три місяці тому було закрито кримінальну справу проти Вас?

Олександр Шепелєв: Пан Деревянко зробив свою заяву 7 місяців тому. За цей період можна було б провести будь-які слідчі дії. Якби справа дійсно була, то мене хоч хтось запросив би на бесіду.

РБК-Україна: Чому ж в слуханні справи про розкрадання рефінансування в "Родовід Банку" в червні керівник "АК Інжиніринг" Володимир Артюх назвав Вас організатором виведення коштів з банку?

Олександр Шепелєв: Я не знаю, чому Артюх вибрав таку позицію. Поясніть, будь ласка, як, не працюючи ні дня в цьому банку, я міг їм управляти?

РБК-Україна: Мова не про управління банком, а про організацію його оренди будівлі, що належить Вам, і проведення в ньому ремонту за завищеними цінами.

Олександр Шепелєв: Ну, при чому тут я? Моя сім'я здала в оренду будівлю. Артюх робив в ній реконструкцію і брав участь на всіх нарадах банку з цього питання. Є відеозаписи з камер спостереження про всі роботи, що проводяться в приміщенні.

РБК-Україна: Чому тоді слідство стверджує, що в 2009 р. роботи не проводилися?

Олександр Шепелєв: Не знаю. Записи у них теж є. При цьому сам Артюх мені розповідав, що саме слідчий просив його надати ті свідчення проти мене, які прозвучали в суді.

РБК-Україна: Правда, що Артюх пов'язаний з Борисом Колесніковим?

Олександр Шепелєв: Запитаєте у нього. Я знаю, що Артюх - хороша людина, будівельник і професіонал своєї справи. Він багато побудував для мене і багатьох моїх знайомих.

Але коли людину садять в камеру, ніхто не знає, як він поведеться. Він приходив до мене і говорив: мені говорять дати такі свідчення брехливі, що мені робити? Говорю: роби, що підказує совість. Він пішов і відмовився від свідчень. Його знову викликали після чого, він знову дав такі свідчення, від яких потім знову відмовився. Його заарештували на 7 діб і знову по колу.

Після цього я дізнаюсь, що слідчий став кращим юристом року. Тобто, за фальсифікації дають винагороди?

РБК-Україна: Правда, що будинок, в якому Ви живете, раніше належав власникові "Козирної карти" Андрію Задорожному?

Олександр Шепелєв: Ніколи. Це був будинок якогось посла Білорусі або консула. Я купив його в 2003 р. Будинок Задорожного більш, ніж в 300 м звідси.

РБК-Україна: І Ваш зв'язок з Павлом Борулько і видачею його банкам рефінансування теж?

Олександр Шепелєв: Напевно, чимось я сподобався Деревянко, що він мене вирішив пов'язати зі всіма справами. Ну яке я міг мати відношення до Борулько? Він сам спокійно заходив до керівництва НБУ. І рішення про видачу рефінансування приймалося завжди всім правлінням НБУ.

РБК-Україна: Є версія, що в рішенні не екстрагувати Борулько до України Ваша заслуга.

Олександр Шепелєв: Я що, Президент Білорусі? Я не маю подібних повноважень і знайомств.

РБК-Україна: Якщо пан Деревянко розповсюдив про вас наклепницькі дані, чому Ви не подали позов про захист честі і гідності?

Олександр Шепелєв: По-перше, як показує практика, позови про захист честі і гідності в Україні не ефективні, і витрачати в судах декілька років життя не має сенсу. Ч. 3 ст. 364 Кримінального кодексу передбачає кримінальну відповідальність за зловживання службовим становищем співробітника правоохоронного органу. За скоєння такого злочину передбачено позбавлення волі на термін від 5 до 10 років.

Розголошуючи дані досудового слідства, поширюючи недостовірну інформацію і називаючи людину злочинцем без вирішення суду, Іван Деревянко якраз скоює посадовий злочин. Про це я і написав заяву в Генпрокуратуру. Я впевнений, що після ретельної перевірки прокуратура відновить мої порушені права і притягне недобросовісних слідчих до кримінальної відповідальності.

РБК-Україна: Як Ви вважаєте, коли і чим, нарешті, закінчиться розслідування про розкрадання коштів "Родовід Банку"?

Олександр Шепелєв: А це справу хтось розслідує? Три роки не розслідуються справи. Є лише Щербина, який узяв на себе незрозуміло що. З таким же успіхом він міг взяти на себе і проблему банку "Україна" або, наприклад, підпал Рейхстагу або вбивство Аврама Лінкольна.

Були лише заяви про те, що мільярди вкрадені. А чому їх ніхто не шукає? Там є кого запрошувати у кримінальній справі, але цього не роблять. Чому не перевіряють компанії, які гроші отримали, але не повернули?

Невже так важко відстежити дорогу безготівкових грошей? Чому не можна перевірити позичальників, які подали заяви про банкротство замість повернення грошей в банк? Невже так складно перевірити, що гроші у таких псевдобанкротів були виведені на фіктивні компанії і переведені в готівку, а борги створені пов'язаними юридичними особами за надуманими приводами? Де це все?

За що сидить Щербина? Коли його Уманський з Багіровим туди призначили, він побачив крадіжку застави, підозрюю, що не однієї. Я потім вивчав цю ситуацію і намагався відновити події. Тоді Щербина викликав банківських юристів і з'ясував де застави. Виявляється, юристи "забули" подати вчасно позови, терміни вже пропущені, фірми-боржники банкротують, а банк в процесі банкрутства як кредитор не бере участь і банку, відповідно, нічого не світить.

Щербина наймає інших професійних юристів, порушуються кримінальні справи, відновлюються терміни, через суд заарештовують майно, забирають застави у зв'язку з відсутністю грошей у боржників. Юристи зробили складну роботу: у банку була діра, а вони її закрили і отримали обумовлений відсоток за свої послуги. І за це сидить Щербина.

А не логічніше було б залучати тих, хто гроші взяв, але не повернув? Або тих, хто не подав або не вчасно подав позови про стягнення боргів, хто "проморгав" застави, пропустив терміни в банкрутстві, або тих, хто дозволив перезаставити застави далі, що робило їх стягнення практично неможливим? Отже, як завжди у нас буває, залучають не тих, хто вкрав і сприяв крадіжці, а тих, хто цю крадіжку виявив і присік. І закінчення буде класичним: покарають невинних і нагородять непричетних.

РБК-Україна: Яким чином частини цієї ж землі виявилися заставою під рефінансування в банків Борулько і "Клірингового дому"?

Олександр Шепелєв: Поняття не маю. Пов'язувати зі мною Борулько абсурдно. До речі він ще до мене був засновником банку "Донеччина", який належить Арбузову.

РБК-Україна: До речі, "ЄБРФ ви вже повністю перевели на Єгоренко?

Олександр Шепелєв: Там ще невелика частина в моєї сім'ї залишилася. За контрактом Єгоренко повинен розрахуватися перед ними, після чого отримає решту акцій.

РБК-Україна: У Вашій будівлі на пер. Рильського продовжує жити Юрій Іванющенко?

Олександр Шепелєв: Так.

РБК-Україна: Ви судитеся з ним?

Олександр Шепелєв: Ми судилися не з ним, а з "Родовід Банком", який у нас орендував його, але не платив за оренду. Всі юридичні процеси з банком закінчилися. Тепер ми почали переговорний процес з шанованим депутатом. Може він хоче укласти з нами оренду, може хоче купити будівлю, я не знаю, ми чекаємо пропозицій.

РБК-Україна: За скільки Ви хотіли б продати цю будівлю?

Олександр Шепелєв: Я не хотів би його продавати, оскільки багато вклав душі в його споруду. Але питання треба якось вирішити. Може воно так подобається орендареві, що нам потрібно прийти до угоди.

Розмовляв Олександр Нетомін