ua en ru

Вадим Руденко: План-мінімум - відставка Гонтарєвої, завдання-максимум - судовий вирок

Вадим Руденко: План-мінімум - відставка Гонтарєвої, завдання-максимум - судовий вирок В. Руденко
Голова секретаріату міжфракційного об'єднання в Раді "Депутатський контроль" Вадим Руденко розповів в інтерв'ю РБК-Україна, що однією з гучних справ МДО є боротьба з антидержавною діяльністю голови Національного банку Валерії Гонтарєвої. І єдиним позитивним результатом цього протистояння можна вважати її відставку, розслідування кримінальних справ, суд і вирок.

Голова секретаріату міжфракційного об'єднання в Раді "Депутатський контроль" Вадим Руденко розповів в інтерв'ю РБК-Україна, що однією з гучних справ МДО є боротьба з антидержавною діяльністю голови Національного банку Валерії Гонтарєвої. І єдиним позитивним результатом цього протистояння можна вважати її відставку, розслідування кримінальних справ, суд і вирок.

РБК-Україна: Коли народні депутати "Депутатського об'єднання" почали піднімати питання про неправомірність дій керівництва НБУ?

Вадим Руденко: Думаю, "Депутатський контроль був першим, хто почав публічно озвучувати кричущі проблеми в банківській сфері країни. Вже два місяці об'єднання проводить системну роботу з виявлення антинародної політики керівництва НБУ.

Народні депутати Максим Поляков, Віктор Романюк, Геннадій Кривошея провели до десятка брифінгів і прес-конференцій, на яких заявляли, що дії керівництва Нацбанку вкрай непрофесійні, ведуть до обвалу гривні і краху всієї фінансової системи країни.

РБК-Україна: В чому конкретно ви бачите непрофесіоналізм керівництва НБУ?

Вадим Руденко: Перш за все, Гонтарєва зробила кожного українця в чотири рази біднішим. Більш того, вона не просто обвалила курс гривні, а і повністю знищила банківську та фінансову систему країни. Зокрема, "Депутатський контроль" бачить значну роль НБУ у валютних спекуляціях з боку банків при купівлі-продажу на міжбанку.

За нашими даними, банківські установи купують валюту у НБУ для клієнтів за курсом нижче реального ринкового. А за рахунок комісій за банківськими операціями його штучно завищують до ринкового і за відкати продають валюту тіньовим обмінним пунктам.

Таким чином, разбазарюється золотовалютний резерв України. А це означає, що якщо сьогодні керівництво НБУ не припинить валютні спекуляції, завтра ми можемо втратити важелі управління державою.

До того ж, досі залишається відкритим питання, куди були орієнтовані гроші з рефінансування і яким було їхнє цільове призначення?

Незрозуміло, якими критеріями керувався Нацбанк, коли приймав рішення, яким банкам давати рефінансування, а яким - ні.

Виходячи з цього, ми бачимо, що керівництво НБУ застосовує практику подвійних стандартів. З одного боку, більшість банків доведена до стану банкрутства, відсутня реальна програма підтримки ліквідності банків. З іншого боку - спостерігається тісна співпраця та підтримка з наближеними до керівництва НБУ банками.

РБК-Україна: Ви займалися питанням ліквідації банків на предмет наявності неправомірних рішень з боку НБУ?

Вадим Руденко: Так, сьогоднішня політика НБУ щодо введення тимчасових адміністрацій дійсно незрозуміла і непрозора. Як показує практика, введення тимчасової адміністрації означає фактичний початок процедури ліквідації банку, адже після цього акціонери банку вже не мають можливості впливати на нормалізацію роботи фінустанови.

А що робити, якщо тимчасова адміністрація введена з порушенням чинного законодавства або через недбалість? А якщо такі дії зроблені упереджено?

До того ж, "банкопад", який організовує Гонтарєва, докорінно підірвав довіру вкладників. Зараз ми маємо майже в 40 банках тимчасові адміністрації з 30% відтоком вкладів. Хоча і ці цифри занижені, оскільки частина фінансових установ намагається справлятися з проблемами самостійно - вводить ліміти або взагалі не виплачує кошти.

РБК-Україна: Сьогодні всі критикують керівництво Нацбанку. А що, окрім критики, було зроблено "Депутатським контролем", щоб ситуація на фінансовому ринку стабілізувалася?

Вадим Руденко: Перш за все, необхідно негайно повернути довіру українців до банківської системи країни. А зробити це можливо, і в тому числі, після зміни керівництва НБУ і розслідування їх злочинів. Для цього ми подали чотири депутатські звернення в СБУ з відкриття кримінального провадження проти Гонтарєвої за державну зраду та службову недбалість, за розбазарювання золотовалютного резерву, кришування конвертаційних центрів і банків "Сім'ї" Януковича.

І, головне, ми зареєстрували постанову №2020 по звільненню Гонтарєвої і вже маємо 113 підписів народних депутатів. І щиро сподіваємося, що парламентарям і Президенту вистачить політичної волі, щоб прийняти кадрове рішення щодо керівництва НБУ, якого чекає вся Україна.

РБК-Україна: Валерія Гонтарєва відзвітувала в парламенті щодо економічної ситуації в країні. Чого "Депутатський контроль" очікував від цього візиту?

Вадим Руденко: Член МДО "Депутатський контроль" Максим Поляков разом з народними депутатами Євгеном Дейдеєм, Іриною Сусловою, Денисом Дзендзерским під час звіту про економічну ситуацію в Україні запропонували главі НБУ Валерії Гонтарєвій написати заяву про відставку і дали чистий аркуш паперу для документального оформлення явки з повинною.

Таким чином, вони запропонували їй привітати мільйони українських жінок з 8 березня. І як справжні джентльмени, вручили їй букет тюльпанів напередодні свята. Правда, букет був швидше символічним, адже багато жінок при нинішній фінансовій системі можуть залишитися без нього, оскільки з шаленими цінами на квіти не кожен може собі дозволити таку розкіш.

У той же час, цікавим є факт, що у дискусію між нардепами і Гонтарєвою втрутився син Президента Олексій Порошенко, який став за її спиною і виступив на захист своєї хрещеної. Як думаєте, чи означає це, що Петро Порошенко підтримує політику Гонтарєвої по знищенню гривні?

І ще хотілося б зауважити, що сьогодні у парламентаріїв був унікальний шанс поставити жирну крапку в питанні з нинішнім керівництвом НБУ. Адже спікер Верховної Ради Володимир Гройсман запросив Гонтареву, щоб народні депутати змогли задати їй питання щодо катастрофічної ситуації, яка склалася на фінансовому ринку.

І якщо б вона не змогла відповісти на них, що було б найімовірнішим, у депутатів би з'явився чудовий привід відправити її у відставку. Але популістська діяльність лідера Радикальної партії Олега Ляшка не дозволила це зробити. Що це - невміння контролювати емоції в стані тотальної нетерпимості до злочинних дій керівництва НБУ або провокація з метою відстрочити відставку - покаже час.

РБК-Україна: Що потрібно зробити, щоб змінити фінансову ситуацію в Україні на краще?

Вадим Руденко: "Депутатський контроль" глибоко переконаний, що ключове, що потрібно зробити для того, щоб розірвати пута валютної залежності на шиї кожного українця - відправити у відставку людину, яка системно займається вбивством банківської системи країни.

При цьому, хотів би відзначити, що просто відставка Гонтарєвої нас не влаштує, це програма мінімум. Наше завдання максимум - контроль розслідування кримінальних справ, суд і вирок. Впевнений, що за доведення народу до зубожіння, що було зроблено і робиться, в тому числі, руками, необхідно відповісти.

І новий керівник, який прийде на пост головного фінансового органу країни, повинен побачити, що попередній за свої злочини сидить. Щоб не повадно було! Відтепер кожен посадовець в Україні повинен пам'ятати - ви всі під Депутатським контролем".

Ну, а після цього, потрібно негайно припинити вводити тимчасові адміністрації у великі і середні банки, а навпаки всіляко підтримувати їх, щоб повернути довіру людей до банківської системи.

Також не слід забувати, що в Україні в обігу перебуває близько 100 млрд готівкової валюти. Виникає питання: а чи нам потрібні кредити МВФ? Можливо, пріоритетом було б докладати зусиль, щоб українці давали свою валюту державі в борг? А мотивувати їх могло б, наприклад, підвищення гарантованої суми за вкладами у валюті.

А ще можна "пограти" з податками і зробити, щоб депозити у валюті не обкладалися податками, а депозити в гривні обкладалися. Можливо, це сподобається не всім, але зате гарантовано підвищить довіру українців до банків і дозволить вигідно тримати депозити у валюті.