ua en ru

Олег Березюк: "Коаліція працює на три з мінусом, але краще за уряд"

Олег Березюк: "Коаліція працює на три з мінусом, але краще за уряд" О. Березюк
В переформатуванні Кабміну Арсенія Яценюка зараз немає сенсу, і це питання не обговорюється в парламентській коаліції, вважає голова фракції в ВР "Самопоміч" Олег Березюк. На його думку, проблеми, які стоять зараз перед реформатами - не лише в прийнятті рішень, необхідних для України, але й в відновленні міністерств, як інституцій.

В переформатуванні Кабміну Арсенія Яценюка зараз немає сенсу, і це питання не обговорюється в парламентській коаліції, вважає голова фракції в ВР "Самопоміч" Олег Березюк. На його думку, проблеми, які стоять зараз перед реформатами - не лише в прийнятті рішень, необхідних для України, але й в відновленні міністерств, як інституцій.

"Ми розчаровані і зневірені рівнем управління, який є в державі. Він не став таким вчора, він таким був десятки років, і ми побачили це впритул", - сказав в інтерв'ю РБК-Україна Олег Березюк.

РБК-Україна: Під час однієї з прес-конференцій ви заявили, що через ситуацію в парламенті ваша фракція готова була поводитися так, як їй не притаманно поводитись. Чи не станеться так, що не "Самопоміч" змінить парламент, а парламент змінить "Самопоміч"?

Олег Березюк: Ця небезпека є не тільки в парламенті. Життя створює обставини, які змінюють людей. Тільки сильні духом і вільні люди разом можуть залишитись собою і вміти співпрацювати з іншими. В логіці ідеології партії "Самопоміч" є три важливих принципи: це бути собою, співпрацювати з іншими і допомагати тим, хто цього потребує. В єдності цих трьох принципів є сила.

РБК-Україна: Чи вдається вашій парламентській фракції залишатись собою?

Олег Березюк: Ми дуже стараємось, це непросто. Люди втомлені від непростої роботи, яку вони ніколи не робили - ніхто з нас ніколи не читав закони, а це непроста справа. Більш того, нести відповідальність. Ми багато в чому розчаровані і зневірені.

РБК-Україна: Яке ваше найбільше розчарування?

Олег Березюк: Ми розчаровані і зневірені рівнем управління, який є в державі. Він не став таким вчора, він таким був десятки років і ми побачили це впритул.

Але ми керуємось таким принципом: треба приходити сюди і робити, а для цього треба справді бути вільним, тобто незалежним від якихось там ресурсів і систем, і треба бути вольовим. І, коли ми йшли в парламент, розуміли, що будемо мати серйозний опір системи.

РБК-Україна: Яке було мінімальне завдання на першу сесію Верховної Ради?

Олег Березюк: Першу мету, яку ми собі ставили - сформувати стійку команду людей, яка вміє разом працювати. Ми разом не працювали в такій кількості людей. Ми досягли своєї мети. Партія навчилася думати разом, приймаючи управлінські рішення.

Другу мету, яку ми собі ставили - створити нову форму коаліційної роботи. Це дуже серйозно, бо це інструмент роботи.

Що ж стосується законодавства, то ми ставили перед собою два найважливіші питання. Перше - це питання оборони, виділення коштів з бюджету, ми це зробили. Вони планували закласти 50 млрд грн, але прийнято 90 млрд грн. Це непроста річ, тому що вони розуміють, що тепер вони мають їх якісно використовувати.

Друге важливе питання - це питання бюджетної децентралізації, тому що бюджетна децентралізація до сьогоднішнього дня отримує опір. На сьогодні міста України отримали бюджет на 25, 30, 40% більше ніж у попередні роки.

РБК-Україна: Але, при цьому є інший курс долара, і це стосується також бюджету на оборону.

Олег Березюк: Так, але, якби ми це не прийняли, то би й того не було. Більш того, містам дано інструмент власного заробітку, але вони мають взяти на себе відповідальність.

РБК-Україна: Що має бути зроблено під час цієї другої сесії Верховної Ради, щоб ви назвали її успішною? Який законодавчий мінімум має бути прийнято?

Олег Березюк: Прийняття закону про ринок газу - це критично важлива річ. Відтак, продовження децентралізації, це є децентралізація архітектурно-будівельного контролю для того, щоб міста могли керувати своєю землею і своїми об'єктами будівництва. Це надзвичайно важлива річ.

Наступне - це закон про комунальні послуги, щоб міста могли бути вільними, пропонуючи людям комунальні послуги, за які вони будуть збирати гроші. Тобто, наша мета зробити можливість громадам на місцях бути сильними і тоді буде сильною держава.

Що стосується військових справ, то ми не розуміємо, чому до сьогоднішнього дня не призначений віце-прем'єр з питань оборонного комплексу. Чому, згідно до коаліційної угоди, не створено координаційну раду з питань озброєння? Це дуже серйозний орган, який би мав показувати і робити.

Наступне - це Конституція. Вона є насправді найголовнішою. Ми не розуміємо, чому справа так повільно йде. Створений гібридний конституційний орган, ми на це погодилися, а роботи ще немає. Тому ми маємо змінити Конституцію і прийняти закон про вибори в місцеві органи влади.

РБК-Україна: Ви говорите про те, що не розумієте, чому немає призначення віце-прем'єра з питань оборонного комплексу. Водночас Юрій Луценко говорив, що кадрові рішення готуються. Андрій Тетерук говорив, що протягом тижня будуть якісь погодження.

Олег Березюк: Вони вже готуються три місяці. Я вважаю, що його (віце-прем'єра, - РБК-Україна) не призначають тільки тому, щоб не було конкретного відповідального за неробство.

РБК-Україна: Йдеться власне про віце-прем'єра з питань оборонного комплексу? Раніше говорилося про першого віце-прем'єра. Хто ним може стати?

Олег Березюк: Так, перший віце-прем'єр з питань оборонного комплексу.

РБК-Україна: Фракції подають свої різні пропозиції?

Олег Березюк: Ми не подаємо. В нас є дві величезних фракції.

РБК-Україна: Тобто, цю посаду поділять між ними, так я розумію?

Олег Березюк: Та Господь з ними. Але хай буде людина, яка займеться цією справою, а то вони керують всім, гроші використовують, зброю купують, але нема відповідального, хто це робить.

РБК-Україна: Як би Ви оцінили роботу коаліції. Вона виправдала Ваші надії?

Олег Березюк: Три з мінусом. Коаліція важка, часами дуже непродуктивна, непрогнозована, але вона є. Я відчуваю відповідальність за її збереження, відчуваю, хоча є сили, які хочуть її знищити. Поки що, три з двома мінусами.

РБК-Україна: Вже "з двома мінусами". Чи ще трохи поговоримо і ви скажете, що "два"?

Олег Березюк: "Два" - це було б нечесно.

РБК-Україна: А як ви оцінюєте ситуацію, яка склалася навколо прийняття законопроекту №2273 (про "Укрнафту", - РБК-Україна)?

Олег Березюк: Це опір системи, опір олігархічно-державної системи.

РБК-Україна: Як це питання може бути вирішено? Виходить, що коаліція не справилася з завданням?

Олег Березюк: Чому не справилася? Справляється! Коефіцієнт корисної дії у суспільстві ніколи не буває одиниця. Якщо коефіцієнт корисної дії у суспільно-популяційних процесах є 0,5, то це дуже багато.

РБК-Україна: Нещодавно було 100 днів з моменту початку роботи уряду. Як одна з коаліційних фракцій, як ви оцінюєте роботу коаліційного уряду?

Олег Березюк: На три з двома мінусами.

РБК-Україна: Тобто так само, як роботу коаліції. І хто працює гірше?

Олег Березюк: Коаліція працює краще.

РБК-Україна: А де уряд не допрацьовує?

Олег Березюк: Уряд не має однієї важливої речі. Тут навіть не його вина. Багато міністрів є дуже якісними управлінцями. Дивишся на них - і шкода їх. Вони є грамотними людьми, але не мають інструментів управління. Бо міністр - не міністерство. Міністерство - система управління, а вони всі знищені за останніх чотири роки.

Наприклад, зайдіть в Міноборони, і ви побачите, що в нас немає міністерства. Зайдіть в Міністерство економіки, там зараз з'явилося декілька десятків нормальних людей, але в нас немає і цього міністерства. Тому міністри апріорі зараз не можуть бути успішними. Бо, з одного боку, вони мають зараз приймати важливі речі для країни, а з іншого - будувати інституцію.

РБК-Україна: Що необхідно для підсилення роботу цього уряду? Чи достатньо переформатування, як пропонує Ляшко?

Олег Березюк: Я не маю бачення переформатування уряду. Найслабшу позицію сьогодні має міністр паливно-енергетичного комплексу, але це страшна система координат. Ми їх всіх кликали до себе на фракцію, говорили. Тут, якщо б знайшлася сильніша людина по досвіду і по особистісних моментах, то цьому міністру можна було б допомогти, але загалом...

РБК-Україна: Тобто ви не будете пропонувати переформатування уряду?

Олег Березюк: Я не бачу сенсу в цьому. Заміна заради заміни? Я не бачу в цьому сенсу.

РБК-Україна: Чи є такі розмови в коаліції?

Олег Березюк: В коаліції нема таких розмов. Я не чув.

Спілкувалась Тетяна Шпайхер