ua en ru

Геннадій Корбан: "Люди Григоришина контролюють НКРЕ"

Геннадій Корбан: "Люди Григоришина контролюють НКРЕ" Екс-заступник голови ДніпрОДА підтвердив, що Порошенко іноді проводить зустрічі з Коломойським

Геннадій Корбан - колишній віце-губернатор Дніпропетровської області, людина з найближчого оточення Ігоря Коломойського. Він колись називав себе "головним рейдером України". Але сьогодні, за його словами, готовий поділитися цією славою з Ігорем Кононенком - першим заступником голови фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП) у Верховній Раді, якого з весни ц. р. "сватають" першим віце-прем'єром в Кабмін.

В інтерв'ю РБК-Україна Геннадій Корбан (сьогодні - кандидат в народні депутати по 205-му округу) розповів про зв'язки Ігоря Кононенка з українсько-російським олігархом Костянтином Григоришиним і планах голови парламентського комітету з ПЕК Миколи Мартиненка ("Народний фронт") щодо енергетичних активів і ГЗК.

Також Корбан розповів, кого новостворена партія УКРОП має намір підтримувати на виборах мера Києва, і у яких ще містах соратники Ігоря Коломойського мають намір взяти владу в свої руки.

Крім того, Геннадій Корбан спростував чутки про те, що Ігорю Коломойському під час його візиту в США пропонували продати "ПриватБанк". І підтвердив інформацію про те, що зараз між Ігорем Коломойським і Сергієм Льовочкіним немає конфронтації.

"Ні війни. Ні миру", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Геннадій Корбан про відносини Льовочкіна і Коломойського.

РБК-Україна: На 22 липня призначені збори акціонерів "Укрнафти". Ваш прогноз: чи знімуть акціонери Пітера Ванхеке з посади голови правління компанії?

Геннадій Корбан: Я останнім часом випав з цієї теми. Думаю, якісь зміни в менеджменті будуть. Але, наскільки я пам'ятаю, це має відбуватися на конкурсній основі.

РБК-Україна: Але ви ж знаєте, що, згідно з постановою Кабміну, НАК "Нафтогаз України" отримав монопольне право призначати менеджмент своїх дочірніх підприємств. Частково воно стосується і "Укрнафти"?

Геннадій Корбан: "Укрнафта" - це акціонерна кампанія, і там діє акціонерна угода. Є мажоритарний акціонер - держава, є кумулятивний акціонер, чиї інтереси представляє Ігор Коломойський.

Безумовно, в нормальному світі такий великий пакет вважається досить вагомим для того, щоб заблокувати будь-які рішення. Крім того, є акціонерна угода, і я вважаю, що НАК має в неї зазирнути, тому що це може загрожувати НАКу юридичними наслідками.

РБК-Україна: Якими саме наслідками?

Геннадій Корбан: Потрібно дивитися акціонерну угоду. Там визначена підсудність. Я в неї не заглядав.

РБК-Україна: Я не вірю, що менше ніж за місяць до зборів акціонерів команда "Нафтогазу" не озвучила кандидатуру, яку вважає прийнятною для себе.

Геннадій Корбан: Там щось було, бо були якісь збіговиська в НАКу наглядової ради. Але кого вони будуть пропонувати - не знаю.

РБК-Україна: Раніше в інтерв'ю ви говорили, що нардеп від "Народного фронту" Микола Мартиненко зараз контролює Іршанський і Вільногірський ГЗК, які уряд забрав з оренди у Дмитра Фірташа. Вони зараз офіційно входять в державну "Об'єднану гірничо-хімічну корпорацію" (ОГХК). Туди ж уряд передав держпакет акцій ЗТМК. На підставі чого ви робите висновок, що зараз цю корпорацію контролює Мартиненко?

Геннадій Корбан: На компанію призначений Руслан Журило. Ця людина до призначення в ОГХК була основним менеджером на Східному ГЗК, який знаходиться в Жовтих водах і працює з "Енергоатомом" в щільній зв'язці, ту частину, яку контролює Мартиненко. Він взяв менеджера і перемістив на цю кампанію.

РБК-Україна: У Мартиненка довга історія стосунків і з прем'єром Арсенієм Яценюком і з Президентом Петром Порошенком. З ким він зараз, по-вашому?

Геннадій Корбан: В якихось речах Мартиненко з Президентом, в якихось - з прем'єром.

РБК-Україна: В яких галузях зараз ще є інтереси у Мартиненка?

Геннадій Корбан: Він зараз поліз в енергетику, у ті компанії, де є держчастка. Наприклад, в "Запоріжжяобленерго". Там була спроба змінити директора.

Причому, якимось чином там брав участь батальйон "Дніпро-1". Якщо подивитися роздруківки телефонних розмов Юрія Берези, який є командиром цього батальйону і одночасно нардепом від "Народного фронту", там видно, що в день захоплення у нього колосальна кількість з'єднань з Мартиненком.

РБК-Україна: Наскільки я пам'ятаю, Береза спочатку був у вашій команді.

Геннадій Корбан: Був, але виявився негідником, і тепер він не з нами. Ми припинили з ним всі контакти.

РБК-Україна: Ще один бізнесмен, який зараз регулярно фігурує в ділових новинах - Костянтин Григоришин. Наскільки його вплив змінилося з тих пір, як Петро Порошенко став Президентом?

Геннадій Корбан: Його люди зараз, по суті, контролюють НКРЕ.

РБК-Україна: Але НКРЕ зараз очолює Дмитро Вовк - людина особисто Президента. Як же Григоришин контролює комісію?

Геннадій Корбан: Я знаю склад НКРЕ. Більшість її членів орієнтуються на Григоришина.

РБК-Україна: Президент заявив про курс на деолігархізацію. По суті, він зараз воює з групою "Приват" і Ринатом Ахметовим. У свою чергу, прем'єр Яценюк воює з групою RosUkrEnеrgo Дмитра Фірташа. Паралельно свої позиції підсилюють ті ж Григоришин і Мартиненко. Можна говорити про те, що деолігархізація, по суті, звелася до війни мільйонерів проти мільярдерів?

Геннадій Корбан: Звичайно. Тільки ви забули в цьому списку Ігоря Кононенко. Він же зараз контролює "Центренерго" і схему поставок вугілля для цієї держкомпанії.

Крім того, він має безпосередні взаємини з паном Єремєєвим (Ігор Єремєєв, голова депутатської групи "Воля народу", має відношення до групи "Континіум", - РБК-Україна). Як мінімум, той йому звітує про свої "нафтові справи".

РБК-Україна: Як Кононенко взаємодіє з Григоришиним, і як між ними розподілені сфери впливу?

Геннадій Корбан: По-перше, у Григоришина є ряд обленерго, які він контролює, в тому числі, спільно з групою "Приват". Зараз, наскільки я знаю, серед їх менеджменту бувають непорозуміння.

Які саме у Григоришина відносини з Кононенком - я точно не знаю. Вони досить щільно пов'язані по постачанню вугілля, наприклад, для "Центренерго".

РБК-Україна: Ви знаєте історію відносин Порошенка і Григоришина?

Геннадій Корбан: Ця історія дуже давня. Згадаємо 2005 рік, тоді Григоришин втягнув Петра Олексійовича (Порошенко, - РБК-Україна) в ситуацію, пов'язану з Нікопольським заводом феросплавів, що закінчилася великим скандалом.

Григоришин в той момент лобіював інтереси Віктора Пінчука і намагався втягнути у цей конфлікт представників великого російського бізнесу. Зокрема, Вексельберга.

РБК-Україна: Чи має зараз Григоришин якісь політичні "зав'язки" в Росії?

Геннадій Корбан: Я думаю, що ні. Але це моє припущення.

РБК-Україна: В нинішній ситуації група "Приват" і група RosUkrEnergo виглядають ситуативними союзниками в конфлікті з владою. Ми чудово пам'ятаємо історію медіа-війни між "1+1" та "Інтером" в минулому році, але з зими цього року між каналами затишшя. Які зараз стосунки між командами Коломойського і Фірташа-Льовочкіна?

Геннадій Корбан: Ні війни. Ні миру.

РБК-Україна: А через що все-таки почалася медіа-війна минулого року і як вона закінчилася?

Геннадій Корбан: Ця війна має ідеологічний характер. У нас ніколи особливо не перетиналися бізнес-інтереси. Вони працювали в іншій сфері.

Колись давно був перетин в області "Укнафти", але він був вирішений при Януковичу. Після цього перетинів не було.

Мова йшла просто про конкуренцію проукраїнського і проросійського телеканалів.

РБК-Україна: Зараз є контакти, наприклад, між Коломойським і Льовочкіним?

Геннадій Корбан: Людський контакт завжди був. Але це не означає, що ми стоїмо на одній ідеологічній платформі. Є конкуренція, є різний світогляд, але людський контакт є.

РБК-Україна: Група RosUkrEnergo в "Опозиційному блоці" партнери Ріната Ахметова. Це щільний союз?

Геннадій Корбан: Ні. Я вважаю, що це тимчасовий союз. У них дуже різний менталітет.

РБК-Україна: А чим вони відрізняються принципово?

Геннадій Корбан: Ахметов - це більш закритий клан з чітко сформульованими інтересами в економіці та енергетиці. Сфера інтересів Льовочкіна - все ж більше в області медіа і політики. Але, по суті, вони не конкуренти.

РБК-Україна: Ну, як, "Динамо" (Київ) - конкурент "Шахтаря".

Геннадій Корбан: Ви маєте на увазі, що один час Фірташ допомагав "Динамо" (Київ)?

РБК-Україна: Я маю на увазі, що, за чутками, Фірташу і Льовочкіну належить частина акцій "Динамо" (Київ), які їм віддали брати Суркіси, коли при Вікторі Януковичі на клуб зазіхнув Юрій Іванющенко.

Геннадій Корбан: Ні. Зараз клуб належить Суркісам. Були такі пропозиції, обговорення, але угода не відбулася - наскільки мені відомо.

РБК-Україна: На майбутніх місцевих виборах Фірташ буде робити ставку на "Опозиційний блок" або ще на якісь політсили?

Геннадій Корбан: Є така інформація, що вони намагаються об'єднати частину "Трудової партії", СПУ і ще ряд партій, щоб створити якийсь гібридний проект - у вигляді блоку лівих сил. Не знаю, наскільки у них це вийде.

РБК-Україна: Коли ваша команда керувала Дніпропетровською ОДА, ви жорстко конфліктували з Олександром Вілкулом. Наскільки можна говорити про те, що він людина Ахметова, адже під час його роботи в уряді він щільно працював з "Сім'єю"?

Геннадій Корбан: Ні. Я впевнений, що Вілкул - людина Ахметова. Він тісно пов'язаний по бізнесу з Рінатом Леонідовичем.

РБК-Україна: Як саме?

Геннадій Корбан: По-перше, він очолював ряд ГЗК у Кривому розі, які належать Ахметову.

По-друге, він досі курирує всі ГЗК, які знаходяться в Кривому Розі. Його компанії займаються досить великим аутсорсингом ГЗК Ахметова - починаючи від питань медицини і закінчуючи постачанням підшипників.

РБК-Україна: Чи можна говорити, що після відходу команди Коломойського з Дніпропетровської ОДА команди Порошенка та Вілкула в Дніпропетровську об'єдналися і працюють проти вас?

Геннадій Корбан: Можна, але з деякими застереженнями. У якомусь роді ми є конкурентами для тих і для інших, у всякому разі - у Дніпропетровській області. Коли у людей сходяться інтереси, вони знаходять якісь загальні платформи.

Я точно знаю, що один з представників команди президента Андрій Павелко близько дружить з Александом Вілкулом. Думаю, що на місцевих виборах відбудеться обмін кандидатами та округами, як це було під час останньої парламентської кампанії.

РБК-Україна: Минулого тижня Президент звільнив Валентина Наливайченка з посади голови СБУ. Т.в.о. спецслужби призначений Василь Грицак. У той же час, його заступником став Вадим Маліков, який очолював Севастопольське відділення МВС під час захоплення Криму. Як ви оцінюєте останні кадрові призначення в СБУ?

Геннадій Корбан: З Грицаком я працював особисто. Не можу сказати нічого поганого про нього. Це професійна людина. Дуже спокійна, дуже витримана. Він чимало часу провів у зоні АТО.

Єдине, що ця людина повністю "заточена" під Президента.

РБК-Україна: До цього в СБУ Грицак відповідав за боротьбу з контрабандою. Наскільки ефективно він цим займався?

Геннадій Корбан: Ви знаєте, що боротьба з контрабандою породжує ще більший потік контрабанди. Я не можу стверджувати, що він "кришував" ці речі. Тому що в цьому задіяна велика кількість людей. Але з цим завданням він однозначно не впорався.

РБК-Україна: Зараз команда Президента наполягає на повній економічній блокаді окупованих територій. Як ви ставитеся до цієї ідеї?

Геннадій Корбан: Я їх не зрозумію. Нехай вони вже визначаться, чого вони хочуть. Тому що коли ми в свій час намагалися припинити потоки контрабанди через Дніпропетровську область, то з боку центральної влади була протидія.

РБК-Україна: Хто конкретно наполягав на цьому?

Геннадій Корбан: Це були різні люди. Не хочу називати ці імена. Зараз вони говорять про блокаду.

Мені здається, що це розруха в головах. То вони блокують, то не блокують. Потрібно один раз визначитися - і не кидатися.

РБК-Україна: Умовна група "УКРОП" в парламенті не голосувала за відставку Наливайченка. Хоча ще в березні він звинувачував ваших партнерів, в тому числі, нардепа Андрія Денисенка у причетності до вбивства співробітника спецслужби. Чим викликана така лояльність до Наливайченка?

Геннадій Корбан: Ми чудово усвідомлювали, що коли Наливайченко робив свої досить скандальні заяви, він явно озвучував чиюсь волю.

РБК-Україна: Президента, якому він безпосередньо підпорядковувався...

Геннадій Корбан: Вважаю, що він озвучував не те, що він думав.

РБК-Україна: Він може зараз бути членом вашої команди?

Геннадій Корбан: Не знаю. Навряд чи. У нас поки немає спільної ідеологічної платформи з Наливайченком, але у нас є спільні друзі.

Поки ніякі переговори не ведуться з цього приводу. Але, як людина, яка пройшла Майдан, він може зблизитися з нами.

З іншого боку, у нього є зв'язки з Фірташем і Льовочкіним, тому він повинен визначитися для себе.

РБК-Україна: Перед звільненням з Дніпропетровської ОДА Коломойський звинувачував Кононенка у спробі захоплення "Укртранснафти". Яка у вас з ним історія відносин і чому ви так один одного не любите?

Геннадій Корбан: Кононенко зараз взяв на себе функцію головного рейдера країни.

РБК-Україна: Він хоче ваші минулі лаври приміряти?

Геннадій Корбан: Я із задоволенням поділюся. У нього більше можливостей для цього. Адже він це робить із застосуванням адмінресурсу. Ми ж такі інструменти не використовували.

РБК-Україна: Що він вже "віджав"?

Геннадій Корбан: "Центренерго", "Укртранснафту" контролює менеджмент Кононенка. Більш того, "Центренерго" зараз готується до приватизації. Кононенко готує цей продаж під себе.

РБК-Україна: Фонд держмайна опублікував список об'єктів до приватизації в цьому році. Які активи цікаві були б групі "Приват"?

Геннадій Корбан: А які підприємства в цьому списку?

РБК-Україна: Наприклад, Одеський припортовий завод. Коломойському цікавий цей актив?

Геннадій Корбан: Цікавий. Все залежить від оцінки цього активу і того, що увійде в цілісний майновий комплекс.

РБК-Україна: "Сумихімпром"?

Геннадій Корбан: Її краще включити в ОГХК.

РБК-Україна: "Укрспирт"?

Геннадій Корбан: А його не можна продавати, тому що традиційно подібні монополії завжди належали державі. Ще за Вітте було введено поняття "п'яний бюджет".

РБК-Україна: Говорять, що комунікація групи "Приват" з Адміністрацією Президента проходить по лінії Геннадій Боголюбов - Борис Ложкін. Адже вони багато років були партнерами по бізнесу. Це правда?

Геннадій Корбан: Загалом, так. Між ними дружні стосунки. Між Коломойським і Ложкіним теж є досить довгі стосунки. Може вони не досить дружні, але принаймні довгострокові

РБК-Україна: Які стосунки між Президентом і Коломойським зараз?

Геннадій Корбан: Я знаю, що вони зустрічаються. Це рідкісні зустрічі. Я не думаю, що між ними є відкрита війна. Скоріше це відносини між великим бізнесменом і Президентом.

РБК-Україна: Напередодні відставки Ігоря Коломойського з посади губернатора Дніпропетровської області посол США в Україні Джеффрі Пайетт заявив, що спілкувався з ним. Який вплив посол США має на внутрішньополітичні процеси в Україні?

Геннадій Корбан: Я вважаю, що він може висувати вимоги Президенту. З урахуванням того, що той звертається за різною військовою допомогою.

Послу США хтось навіяв, що Коломойський володіє якоюсь приватною армією і він, безумовно, висловив побоювання, що, мовляв, як це озброєння, яке США може поставити Україні, потрапить у приватну армію Коломойського. Я припускаю, що це був ключовий аргумент з боку посла при спілкуванні з Президентом.

РБК-Україна: Ви зустрічалися з послом?

Геннадій Корбан: Я ніколи з ним не зустрічався

РБК-Україна: Чи правда, що Коломойський навесні цього року літав до США і спілкувався з представниками Держдепу?

Геннадій Корбан: Після відставки він літав до США у своїх справах.

РБК-Україна: Циркулюють чутки, що під час цієї поїздки він обговорював продаж "Приватбанку".

Геннадій Корбан: Перший раз таке чую.

РБК-Україна: Зараз у групи "Приват" по суті дві партії - "Україна майбутнього" і УКРОП. Ви будете об'єднуватися?

Геннадій Корбан: Ні. Це різні політичні сили. "Україна майбутнього" - партія не сьогоднішнього дня. Вона була організована Святославом Олійником, як локальна регіональна партія.

Сьогодні потрібна більш широка платформа. Для цього була створена партія УКРОП, куди ми хочемо запросити різних знакових людей.

РБК-Україна: Наприклад?

Геннадій Корбан: Того ж Борислава Березу, дніпропетровських депутатів.

РБК-Україна: Дмитра Яроша?

Геннадій Корбан: Яроша ми запросили в міжфракційне об'єднання УКРОП в парламенті.

РБК-Україна: Скільки людей до нього входять?

Геннадій Корбан: Більше 20.

РБК-Україна: Тобто, достатньо для створення депутатської групи з правами фракції?

Геннадій Корбан: Достатньо. Але ми поки не поспішаємо, тому що ще не всі готові виходити для цього зі своїх фракцій. Є маса незакритих зобов'язань.

Тому ми толерантно і обережно ставимося до таких питань.

РБК-Україна: Які регіони УКРОП хоче охопити на місцевих виборах?

Геннадій Корбан: Патріоти є по всій Україні. Зараз ми формуємо обласні штаби. У нас у планах охопити всі області України.

Питання, що в різних областях будуть різні симпатії. Якщо в Дніпропетровську у нас буде більше симпатій, то, цілком можливо, що в центральній Україні - менше.

РБК-Україна: У Дніпропетровську який прийнятний результат для УКРОПу на виборах міськради і облради?

Геннадій Корбан: 50%.

РБК-Україна: Соціологію ви робили?

Геннадій Корбан: Так. Вона показує, що в Дніпропетровську команду Коломойського підтримує 56% жителів.

РБК-Україна: Ще якісь базові області для УКРОПу?

Геннадій Корбан: Одеська.

РБК-Україна: А ви впевнені, що в Одесі вийде з урахуванням призначення Михайла Саакашвілі губернатором?

Геннадій Корбан: У нас там дуже багато симпатиків. Зрештою, не потрібно забувати, що Саакашвілі нікуди було б приходити, якщо б Палиця (Ігор Палиця був головою Одеської ОДА до призначення Саакашвілі, прийнято відносити до групи "Приват", - РБК-Україна) не переламав ситуацію в місті, де до цього більшість жителів підтримували Росію.

РБК-Україна: На який результат УКРОП розраховує в західній Україні?

Геннадій Корбан: У нас там багато симпатиків. Тому робимо ставку на Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ. У нас там буде багато яскравих представників.

РБК-Україна: Хто, наприклад, по Львову?

Геннадій Корбан: Тарас Батенко, думаю, що приєднається Володя Парасюк. На Івано-Франківщині - Олександр Шевченко.

РБК-Україна: В Києві ви будете робити ставку на Борислава Березу?

Геннадій Корбан: Ми йому дуже симпатизуємо. Але я вважаю, що оптимальна людина, яка буде вести команду до Київради - Ігор Луценко (нині - нардеп від "Батьківщини", - РБК-Україна). Що стосується Берези, якщо він звернеться за допомогою, у нас знайдуться сили для його підтримки.

РБК-Україна: В яких ще містах УКРОП розраховує виграти вибори мера?

Геннадій Корбан: Дніпропетровськ.

РБК-Україна: Борис Філатов буде там балотуватися?

Геннадій Корбан: Так. Ще спробуємо свої сили в Луцьку.

РБК-Україна: Це "привіт" Єремеєву?

Геннадій Корбан: Цим займається Палиця, він скоро назве кандидата.

РБК-Україна: У Вінниці не хочете спробувати?

Геннадій Корбан: Спробуємо.

РБК-Україна: Як думаєте, спікер Ради Володимир Гройсман піде в мери Києва?

Геннадій Корбан: Наскільки я знаю, такі виміри робилися в Адміністрації Президента. Хоча, з іншого боку, тоді у Президента виникнуть складнощі з вибором спікера.

РБК-Україна: Ось для цього начебто команда Президента намагається провести в Раду Сергія Березенка, з яким ви конкуруєте на 205 окрузі (Чернігів і частково Чернігівська область).

Геннадій Корбан: Ні. Березенко не спікер. Він йде, щоб змінити Кононенка або навіть Юрія Луценка, який формально керує фракцією "Блоку Петра Порошенка". Для того, щоб більш жорстко і координовано нею керувати.

Розмовляв Максим Каменєв