ua en ru

Квіташвілі: Я ні в якому разі не відкличу заяву про відставку

Квіташвілі: Я ні в якому разі не відкличу заяву про відставку Міністр Квіташвілі заявив, що прем'єр Яценюк його підтримує
Тиждень, що минає, ознаменувався новим витком конфлікту навколо керівництва Міністерства охорони здоров'я. Так, у середу прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в усній формі доручив зняти гриф "Для службового користування" з матеріалів двох розслідувань щодо керівництва МОЗ. У той же день РБК-Україна опублікувало в повному обсязі ці матеріали.

Тиждень, що минає, ознаменувався новим витком конфлікту навколо керівництва Міністерства охорони здоров'я. Так, у середу прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в усній формі доручив зняти гриф "Для службового користування" з матеріалів двох розслідувань щодо керівництва МОЗ. У той же день РБК-Україна опублікувало в повному обсязі ці матеріали.

А на наступний день відбулося публічне заслуховування цих розслідувань, на яких міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі давав свої пояснення.

Вчора міністр охорони здоров'я зустрівся з кореспондентом РБК-Україна і відповів на ряд запитань. Зокрема, він відкинув практично всі звинувачення в свою адресу і причиною більшості неполадок у системі МОЗ назвав застарілі бюрократичні процедури.

Крім того, міністр запевнив, що його підтримує Арсеній Яценюк. Але з Президентом Петром Порошенко, за чиєю квотою і був призначений в Кабмін Олександр Квіташвілі, він не спілкувався.

"Вся історія з моєю відставкою була дуже швидкою... Зараз всі заспокоїлися", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі.

РБК-Україна: Службове розслідування вашої діяльності свідчить про те, що вас з'їла українська бюрократія?

Олександр Квіташвілі: Збирається з'їсти. За останні місяці у нас проходили дві перевірки. Але вони радикально відрізняються один від одного. Якщо перша нам допомогла усунути більшість недоліків, то друга виявилася повною протилежністю першої.

Як покращити, змінити, як усунути процесуально ті проблеми, які існують в міністерстві - саме таким був перший акт перевірки. Другий акт був каральним.

Згідно з регламентом Кабміну про проведення службових перевірок, в комісії, які їх здійснюють, не повинні входити люди, які тим чи іншим чином зацікавлені в результатах перевірки.

У мене немає претензій до співробітників Нацагентства з питань держслужби, які організовували перевірку. Але багато народних депутатів, які увійшли до складу другої комісії, висловлювали критику в бік МОЗ. Тому незрозуміло навіщо було включати цих людей в комісію.

Тим більше, що у народних депутатів є необмежені права - вони можуть отримати будь-який документ. Взагалі можуть отримати будь-який доступ до того, що відбувається в МОЗ.

Крім того, коли була призначена перевірка МОЗ, то в наказі було визначено кілька конкретних пунктів, за якими повинна була проходити. Але під час самої перевірки вже народні депутати ініціювали ще декілька питань, які не стосувалися перевірки, наприклад, непрозорості процесу по обранню голови Держлікслужби. Так не можна робити.

Крім того, багато питань були поверховими.

Мене запросили на засідання комісії тільки на її останнє засідання 8 липня. Але воно проводилося під час засідання Кабміну.

Відповідно, я не міг бути присутнім на засіданні комісії. Я написав відповіді на 13 запитань, які не потрапили в акт перевірки.

Наприклад, мені висувають претензію, що МОЗ працював без затвердженої структури. Але через те, що на початку року в МОЗ переходили функції трьох великих агентств - епіднагляду, по боротьбі зі СНІДом та інфекційними захворюваннями, а також служби з контролю за наркотиками - не було сенсу змінювати структуру МОЗ, ми не могли правильно функціонально вибудувати структуру.

Коли перехід закінчився, приблизно в березні, ми отримали з Мінфіну затверджений штат МОЗ та провели реорганізацію міністерства.

Всі такі претензії мають якесь логічне пояснення.

В результаті, найголовніше - немає зв'язку в знайдених "порушеннях" та їх наслідках. В результатах перевірки не зазначено, які саме закони ми порушили, які регламенти тощо.

РБК-Україна: Приміром, МОЗ на 67 днів затримав подачу паспорта бюджетної програми держзакупівель.

Олександра Квіташвілі: Це геніально. Якщо б нас перевіряла служба Молдови або Бразилії, то їм би довелося пояснювати, з чим пов'язані затримки. Але це служба українська - вони знають, як влаштований бюджетний процес.

Держбюджет був прийнятий в кінці грудня минулого року. Але тільки з середини січня був "відкритий" бюджет, щоб можна було забирати з нього гроші.

Потім йшли переговори з МВФ, після чого парламент прийняв зміни в держбюджет. В цей час всі програми і МОЗ, і інших міністерств не фінансувалися, крім захищених статей.

У всіх цих "порушень" є пояснення. Я ж не просто тримав 67 днів цей документ і потім на 67 день віддав.

Те, що в четвер було проведено публічне заслуховування перевірки, я думаю, було добре для нас. Тому що ми змогли донести інформацію про те, чому були допущені ті чи інші так звані порушення, щоб не було спекуляції на інформації від акту. Щоб ці результати народні депутати не почали використовувати у своїх політичних цілях.

Вчора, проходячи біля Олега Мусія, я почув, що він не хоче, щоб МОЗ повернувся до схем закупівель, які були при Януковичі. Але я не знав, що при Януковичі були закупівлі у міжнародних організацій (іронізує).

РБК-Україна: Виходячи з результатів перевірки, запропоновано звільнити тільки першого заступника міністра охорони здоров'я Олександру Павленко. Правильно я розумію, що це натяк на те, що результати перевірки будуть покладені під сукно, якщо ви погодитеся на її звільнення?

Олександра Квіташвілі: Хто пропонує?

РБК-Україна: Напевно, ініціатори цієї перевірки.

Олександра Квіташвілі: Зі мною такі розмови ніхто не вів. Абсолютно. І ніхто не торгувався. Я сумніваюся, що 15 депутатів, які входили в комісію, не змогли про це говорити.

До речі, народні депутати Ірина Сисоєнко і Костянтин Яринич написали, що не згодні з актом.

Прем'єр-міністр (Арсеній Яценюк, - РБК-Україна) звернувся з листом надати пропозиції за підсумками перевірки. Я відповів, що ми не згодні з її результатами.

Але я думаю, що створювати такий прецедент в Україні не варто - те, що можна створити комісію для службової перевірки разом з народними депутатами, і на її основі приймати кадрові рішення. Тим більше при таких "порушеннях", які виявлені в МОЗ.

Чому я так кажу? Тому що нардепи дуже впливають на процеси, які відбуваються у комісії. Це було видно.

На засідання комісії ходили три або чотири людини, які кричали, влаштовували всілякі шоу. Це поганий прецедент.

РБК-Україна: Однією з претензій було те, що ви кілька місяців офіційно не розподіляли функції між керівниками міністерства. Нібито, розподіляли їх усно.

Олександр Квіташвілі: Коли пішов Василь Лазоришинець, замість нього прийшла Олександра Павленко. Вона перейняла його функції.

Потім сам пішов Юрій Савко - замість нього ніхто не прийшов. Я розподілив його функції керівникам, які залишились.

Потім пішла Лісневська Наталія - прийшов Ігор Перегінець. Функції Лісневської перейшли Перегінцю.

Потім пішла Олена Терещенко - прийшов Віктор Шафранський. Функції Терещенко перейшли Шафранскому. Так це працює.

Але там була інша проблема - Терещенко йшла півтора місяця. Ми півтора місяці чекали її звільнення.

А те, що я давав усні доручення щодо розподілу функцій, то це абсолютно законно.

Мені вже набридло виправдовуватися.

РБК-Україна: Олександра Павленко під час публічного представлення результатів перевірки показувала фото, як співробітники Нацагентства з питань держслужби зустрічалися з співробітниками МОЗ у сусідньому з вашим міністерством Маріїнському парку. Що відбувалося?

Олександр Квіташвілі: Ми просто побачили з вікна, що співробітники МОЗ виходили в парк і передавали їм якісь документи.

РБК-Україна: Але може вони просто виходили з ними, наприклад, пиво попити.

Олександр Квіташвілі: Ні. Там були папки. Ми попросили їх написати пояснювальні, навіщо вони це зробили.

Вони сказали, що немає різниці, де передавати документи - в кабінеті або на вулиці. Тоді взагалі звільняйте кабінети і працюйте на вулиці.

Дивно те, що мої пояснення не потрапили в акт перевірки, а ось керівника фонду "Пацієнти України" Дмитра Шерембея потрапила велика стаття.

РБК-Україна: Але він разом зі своїми колегами буде проводити в Одеській області у Михайла Саакашвілі реформу охорони здоров'я.

Олександр Квіташвілі: Good luck, Саакашвілі!

РБК-Україна: Але вони, напевно, якось повинні скоординувати з вами реформу?

Олександра Квіташвілі: Я не знаю, що вони там збираються робити. Був час, коли ми працювали разом з розвитку реформ охорони здоров'я в експертній групі у минулому році. Але що вони роблять в Одесі, я не знаю.

РБК-Україна: Вони можуть самостійно без МОЗ проводити реформу?

Олександр Квіташвілі: Область може до якогось рівня її проводити. Приміром, колишній керівник обласного управління охорони здоров'я нещодавно мені презентував хороші ідеї щодо реформування хірургії в регіоні.

РБК-Україна: Ви говорили з Арсенієм Яценюком щодо результатів цієї перевірки? Він хоче вас звільнити? Павленко? Він підтримує вашу роботу? Якусь конкретику з ним обговорювали з цієї перевірки?

Олександр Квіташвілі: Він мене підтримує. Не можу зрозуміти, звідки у деяких ЗМІ мусується питання про те, що у мене з ним якийсь конфлікт. У мене з ним з початку грудня минулого року, тобто з початку моєї каденції на посаді міністра, не було навіть натяку на конфлікт.

Немає ніяких проблем. Все вирішувалося в робочому порядку. У мене з ним прямий зв'язок. Якщо є якась проблема, то знаходимо її рішення.

Коли ми говорили про мою відставку, його позиція була наступна - якщо я так вирішив, то він її підтримує. Але якісь ініціативи треба довести до кінця.

Але я не знаю, чи шукає хтось мені заміну. З іншого боку, весь серпень Верховна Рада відпочивала.

РБК-Україна: З Петром Порошенком обговорювали можливість Вашої відставки? З Юрієм Луценком? З Ігорем Кононенком?

Олександр Квіташвілі: З Ігорем (Кононенко, перший заступник голови фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП) в Раді, - РБК-Україна) я не знайомий - спілкувався тільки на рівні рукостискань.

З Юрієм Луценком (голова фракції БПП в Раді, - РБК-Україна) я розмовляв під час Нацради з реформ, але не по темі мого звільнення.

З Адміністрацією Президента я теж в нормальних відносинах.

Вся історія з моєю відставкою була дуже швидкою і їх заяви, і моя реакція. Зараз всі заспокоїлися.

РБК-Україна: Не бачите розбіжності? Ви прийшли в Кабмін від БПП, а тепер ця фракція хоче вашого звільнення. Разом з тим вас підтримує "Народний фронт" Арсенія Яценюка. Логічний зв'язок десь порушений.

Олександр Квіташвілі: Взагалі дуже складно розібратися в коаліції. Але це нормальний процес.

З Президентом після подачі мною заяви про відставку, я не спілкувався. Не було можливості.

РБК-Україна: Але заяву про відставку ви писали на ім'я спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана?

Олександр Квіташвілі: На ім'я та Арсенія Яценюка і Володимира Гройсмана. Є два варіанти моєї відставки - або сама Верховна Рада може проголосувати, або вона повинна проголосувати, якщо є подання Кабміну.

РБК-Україна: Не хочете відкликати свою заяву?

Олександр Квіташвілі: Ні, ні в якому разі.

РБК-Україна: Хочу задати ще кілька запитань за претензіями, які містяться в акті перевірки. Чому МОЗ не оголошував конкурс на заміщення вакантних посад в структурі міністерства?

Олександр Квіташвілі: Це неправда, бо конкурси проводилися.

В Україні працює кодекс про працю від 1963 року. За цим кодексом звільняти і наймати співробітників треба три місяці.

Причому, звільняти можна і рік. У нас є товариші, які звільняються рік - виходять на один день, а потім знову йдуть на лікарняний.

Згідно з цим кодексом, для проведення конкурсу нам необхідно в загальній складності три місяці. Коли ми робили реорганізацію у МОЗ, ми брали людей із структури міністерства - знизу піднімали вгору.

Зовні нікого не приводили за невеликим винятком. Але на всі основні посади ми оголошували конкурси.

РБК-Україна: Наприклад, в акті зазначено, що один співробітник проходив стажування тільки три дні для того, щоб працювати на новій посаді. Чому так відбувалося?

Олександр Квіташвілі: Тому що він тут працює. Це абсолютний ідіотизм, за яким ми всі працюємо.

Наведу найпростіший умовний приклад. Наприклад, у структурі відомства єдиний фінансово-економічний департамент поділяють окремо на фінансовий і економічний департаменти. Для того, щоб люди з колишнього єдиного департаменту працювали в нових департаментах з новими назвами, але фактично з тими самими функціями, вони повинні пройти стажування.

Це так написано. Я серйозно. Я не жартую. Я не міг зрозуміти, що таке стажування. Це формальність, яку просто треба прибирати.

РБК-Україна: Питання з приводу реєстру цін. Чому затримувалася в МОЗ реєстрація цін на препарати, які потім можна купувати медустановам?

Олександр Квіташвілі: Ціноутворення на ліки в країні - це окрема тема-катастрофа. Цим займається не лише МОЗ, а ще й Мінекономрозвитку.

Але не в цьому справа. Затримки з реєстрацією цін торкнулися тільки приблизно 10% від препаратів, які повинні проходити цю процедуру. Не на 90% або 94%.

Ми розробили новий проект постанови Кабміну, який прибирає державне декларування оптово-відпускних цін і переводить формування цін до референтного ціноутворення. Зараз цей проект проходить узгодження в зацікавлених відомствах.

Багато ініціатив, які ми зараз проводили, розробляємо по них проекти документів, ніхто ніколи не пропонував. Але для того, щоб прийняти наші ініціативи, три міністерства мають узгодити з нами абсолютно всі тексти наших пропозицій - Мінфін, Мінекономрозвитку і Мін'юст.

Якщо хтось із них вирішить, що вони фундаментально з чимось не згодні, процес починається заново.

Але до кінця всього цього ще документи проходять через юристів секретаріату Кабміну. Вони теж можуть щось там знайти.

Це не тільки МОЗ стикається з такою пірамідою, а всі інші міністерства.

РБК-Україна: Але хтось же повинен ініціювати в країні зміну цієї бюрократичної процедури?

Олександр Квіташвілі: Так, це вже ініційовано. Готується зміна регламенту Кабміну.

РБК-Україна: В акті перевірки зазначено, що Олександра Павленко просила надати їй реєстраційні досьє на реєстровані або перереєстровані препарати. Але за законодавством ці документи не можна нікому передавати, крім співробітників "Державного експертного центру".

Олександр Квіташвілі: Це неправда. До Олександри Павленко реєстрацією займався я. Коли я ставлю підпис під реєстрованими препаратами, я відповідаю за це.

У МОЗ є фармуправління, яке може перепитати і перевірити. Ми не хочемо сидіти у в'язниці, тому підходили до питання реєстрації скрупульозно. Тому Олександра Павленко просила фармуправління перевірити.

Але це не призводило до затримок при реєстрації або перереєстрації. Це абсолютно вигадана історія.

У січні цю процедуру пройшли понад 600 ліків, у лютому - більше. Загалом, сумарно за перші п'ять місяців було зареєстровано або перереєстровано близько шести тисяч препаратів.

РБК-Україна: Але в акті більше висуваються претензії до того, що Олександрі Павленко не підкорялося фармуправління і вона не мала права доступу до реєстраційних досьє.

Олександр Квіташвілі: До реєстраційного досьє доступу не має ніхто, крім співробітників "Державного експертного центру".

Якщо хтось думає, що це одна папірець, то він помиляється. Це ціла коробка. Це технічні документи, це як китайський календар.

Ми не отримували ці досьє, це неможливо.

РБК-Україна: Крім того, в акті зазначено, що МОЗ не проводив закупівлі з січня по червень. Чому?

Олександр Квіташвілі: Початок торгів було затримано, тому що ми не хотіли працювати за схемами Януковича. Ми прибрали бар'єри, які раніше штучно стримували участь у тендерах багатьох компаній. Ми це все розчистили.

У минулому році для підготовки торгів були проведені в МОЗ 500 засідань спеціальних груп. Тому торги відбулися лише у грудні.

Торги почалися минулого тижня за п'ятьма програмами. Перші пропозиції будуть розкриті в кінці цього місяця.

Крім того, за кількома програмами ліки ми будемо закуповувати у міжнародних організацій.

Ми поміняли номенклатуру закуповуваних препаратів, щоб не було прецедентів, коли, наприклад, деякі вакцини закуповується з надлишком, а при цьому інші препарати не закуповуються кілька років. Крім того, ми внесли в номенклатуру нові сучасні препарати.

Крім того, затримка пов'язана з тим, що закон про закупівлі ліків у міжнародних організацій вступив в силу лише в кінці квітня.

Але тут ми зіткнулися з іншою проблемою - ці міжнародні організації не мають права брати участь у торгах МОЗ, згідно з їх правилами. Їм заборонено брати участь у таких тендерах.

Якщо б це було дозволено, то вони б просто брали участь у наших торгах. Через це нам необхідно було розробити кілька додаткових актів, які дозволили б почати закупівлі у цих міжнародних організацій.

Зараз ми закінчуємо підготовку рамкової угоди з деякими міжнародними організаціями по закупівлі препаратів за сімома програмами, включаючи вакцини, зокрема з "Програмою розвитку ООН", Unicef. Я думаю, що до кінця серпня ми їх підпишемо.

У Грузії ми переходили на закупівлю у міжнародних організацій півтора року-майже два роки, в Україні ми це зробили за вісім місяців. Я думаю, що це добре.

РБК-Україна: Коли міжнародні організації можуть поставити в Україну перші ліки?

Олександр Квіташвілі: Це буде відбуватися по-різному. Наприклад, по деяких ліках у них є запаси, тому вони можуть дуже швидко їх поставити. Наскільки я знаю, така ж ситуація з антиретровірусними препаратами. Але є деякі препарати, які необхідно замовляти.

Але чому я завжди хотів почати закуповувати ліки у міжнародних організацій? Вони працюють за іншою системою, тому що у них є багаторічні договори з виробниками, вони добре розраховують потреби на два-три роки і у них завжди є якийсь запас ліків.

РБК-Україна: Крім того, вам висувають претензію в тому, що ви, щоб не допустити дефіциту ліків в цьому році, могли закупити у торішніх переможців тендерів ще по 20% ліків, але не зробили цього. Чому?

Олександр Квіташвілі: Тому що мене посадили би. Вся тендерна процедура завершилася торік 29 грудня. 30 грудня треба було укласти договір про закупівлю 20% ліків? Або 31?

РБК-Україна: У січні поточного року не можна було зробити?

Олександр Квіташвілі: Ні. Якщо б я в січні підписав документи заднім числом, то це було б злочином.

РБК-Україна: Перевірка висунула МОЗ неефективну організацію лікування українців за кордоном. Наприклад, через непроведення тендеру на закупівлю банківських послуг не була проведена оплата лікування 17 пацієнтів. Як таке могло статися?

Олександр Квіташвілі: Що за ідіотизм? Звідки це взялося?

У лютому ми отримали гроші на лікування двох людей - і відразу ж відправили їх на лікування. Потім гроші отримали в кінці квітня - початку травня, в результаті заплатили і відправили на лікування ще 17 людей і так далі.

Також блюзнірство спекулювати на смерті тяжко хворих українців. Комісія, яка проводила перевірку, отримала листа від МОЗ, у якому зазначено, що 17 осіб вже пройшли лікування, 32 на підході та знято з обліку 6.

Народні депутати почали говорити, що чрез те, що ми не відправили на лікування, померли шість осіб. Але це вони були виключені зі списку в цьому році, а померли в минулому році або на початку цього.

РБК-Україна: Крім того, МОЗ висувають звинувачення, що, незважаючи на виділене фінансування для лікування за кордоном воїнів АТО, міністерство не відправило їх на лікування. Чому так сталося?

Олександр Квіташвілі: Гроші на реабілітацію та лікування воїнів АТО є у Міноборони. І вони відправляються на лікування по лінії Міноборони. Це міф, що воїни АТО не лікуються.

Крім того, в травні, після лобіювання нардепа Оксани Корчинської, без нашої згоди, нам було виділено з держбюджету 150 млн грн для лікування за кордоном воїнів АТО. Але ці гроші потрапили в програму лікування всіх українців за кордоном, а не окремо для бійців АТО.

У нас не було нормативної регуляції як розділити звичайних українців та вояків АТО. Цю проблему ми зараз вирішили спільно з Міноборони.

Крім того, у нас не було жодної заяви від воєнних АТО для лікування. Адже всі знали, що вони лікуються через Міноборони.

Розмовляв Дмитро Уляницький