ua en ru

Лєна Леніна: Не мрійте про принца!

Кожна дівчинка мріє про принца. Деякі з вас до сих пір чекають зустрічі з ним. Він може і з'явиться. Тільки от вам це може не сподобається. Тому що якщо ви не народилися царських палатах, якщо ви не також прекрасні, як він, не так само багаті, не так досконалі, то шлюб з принцом буде мезальянсом, а ви неодмінно будете нещасні. Теорія справедливості у шлюбі доводить, чим більше перевершує вас ваш принц, тим швидше ви обоє відчуєте себе незадоволеними. Коли у взаєминах виникає дисбаланс, один з партнерів відчуває нерівність і намагається встановити рівновагу, намагаючись зрівняти рахунок. Коли пройде перша ейфорія від зустрічі, Принц може оцінити ситуацію і відчути себе гідним набагато кращою угоди. А ви думаєте, що повинні відчувати себе жахливо щасливою тому, що володієте таким чудовим хлопцем. Насправді, партнер, що стоїть нижче в табелі про ранги женихів і наречених, буде напруженим, стурбованим, невпевненим у собі і завжди буде боятися не відповідати вимогам іншого.
Послідовники теорії рівності проводили опитування серед пар для того, щоб визначити, як впливає внесок кожного на відносини. Виявилося, що рівні партнери живуть краще і довше. Якщо ж один з партнерів був набагато багатше, набагато красивіше, набагато розумніші, набагато відоміший, набагато духовнішим, то у відносинах присутній дисбаланс, і незабаром наступала незадоволеність. Той партнер, який перевершував іншого, починав пред'являти несподівані вимоги. Наприклад, вважати себе вправі втручатися в розмову тоді, коли йому або їй заманеться, або усамітнюватися при несподіваних перепадах настрою. Дружина, у чомусь перевершує чоловіка, могла стати скупий у вираженні своєї любові і прихильності або відмовлятися від сексу. Якщо вона вносила більший внесок у відносини, ніж її чоловік, вона підсвідомо думала так: «Чому я повинна робити більше для того, щоб його сексуальне життя була задовільною?». Чоловік, що перевершує в чим-небудь дружину, міг відчувати себе вправі перелюбствувати: «зрештою, я заслуговую більшого!». Нещасний, менш «крутим», партнер приречений жити з невпевненістю в міцності їх любові або терпіти і ковтати, коли інший вирішить скористатися перевагою у взаємовідносинах. Щастя володіння таким чудовим другом або подругою незабаром перетворюється в страшну реальність - завжди бути другорядним і так провести все життя, намагаючись стати краще.
Доведу на прикладі. Припустимо, ви - багата і прекрасна принцеса. Ви закохуєтеся в красивого чуттєвого механіка, який прийшов ремонтувати мотор татового приватного літака. Так як ви вірите в справжню любов, ви виходьте за нього заміж, незважаючи на татові протести. Потім виявляється, що у вас є деякі розбіжності. Наприклад, з приводу того, куди поїхати відпочивати, скільки у вас повинно бути шампунів від Lundenilona або який автомобіль купити. Ви вважаєте, що прийняти рішення легко, тому що, врешті-решт, все це оплачується татовими грошима. Але чуттєвий сантехнік має почуття власної гідності. Але і сплатити для вас люкс йому не по кишені. Проходить час, і він не може прийняти те, що відбувається. Навіть якщо він відчував себе щасливчиком, коли одружився на вас, любовний роман закінчується гірким розлученням. Ви дійсно не зробили нічого поганого, він теж. Він - хороший хлопець. Просто нерівність згубило вас обох.
Іноді подружжя починають спільне життя, будучи рівними за всіма ознаками, а нерівність виникає через роки після весілля. Мені розповідали, як один російський олігарх, у присутності дружини, не соромлячись залазив під спідницю фотомоделі на палубі своєї яхти. Він вважав, що його гроші дають йому свободу, і вона мовчала в ганчірочку, пам'ятаючи про соціальний статус і багатство, які втрачати не хотілося. Але була вона щаслива, маючи чоловіка-мільярдера, який колись був бідним студентом, як і вона?
Дослідження приводять драматичні приклади того, як один з партнерів отримував в спадок величезне стан або, навпаки, втрачав свою роботу, або навіть буває трагічно покалічений в результаті нещасного випадку. Це порушує рівновагу у взаєминах. І це не означає, що об'єктами вивчення були безсердечні люди, які кинули своїх партнерів. Вони просто підсвідомо зрівнювали рахунок безліччю різних способів. Відмовлялися висловлювати свої почуття любові і прихильності, не докладали зусиль для підтримки своєї фізичної привабливості, ставали не розташованими до самопожертви на користь партнера, нехтували виконанням своїх щоденних обов'язків і чинили сильний опір в суперечках. А то і розпускали руки.