ua en ru

Волинські битви за ліси: електронний облік проти старих схем

Волинські битви за ліси: електронний облік проти старих схем Боротьба за контроль і управління волинськими лісами вихлеснулась на вулиці Києва

Спроби реформувати лісову галузь збіглися з переділом сфер впливу в областях, де ліси багаті на поклади бурштину. Кожне кадрове призначення в галузі викликає ажіотаж по всій вертикалі: від центральної виконавчої влади до місцевих держадміністрацій та громадських активістів.

Спроби реформувати лісову галузь збіглися з переділом сфер впливу в областях, де ліси багаті на поклади бурштину. Кожне кадрове призначення в галузі викликає ажіотаж по всій вертикалі: від центральної виконавчої влади до місцевих держадміністрацій та громадських активістів.

У вівторок, 8 грудня, в Києві пройшли пікети проти керівництва Державного агентства лісового та мисливського господарства України (Держлісагентство), в яких брали участь активісти з Житомирської, Волинської та Чернівецької областей. Спочатку кілька десятків людей пікетували будівлю Гослесагенства.

Вони вимагали від голови Держлісагентства Олександра Ковальчука прозорої кадрової політики і, зокрема, не допустити призначення на посаду начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства (обллісоуправління) Олександра Кватирка. Мітингувальники стверджують, на Кватирко відкриті кримінальні провадження за фактами нанесення збитків під час його керівництва лісдержпідприємствами.

Олександр Кватирко керує Волинським обллісуправлінням як в. о. з серпня 2015 року. 20 листопада його оголосили переможцем конкурсу на цю посаду. Тепер його кандидатуру має узгодити керівництво облдержадміністрації, після чого голова Держлісагентства може приймати рішення про остаточне призначення.

До активістів вийшла перший заступник голови Держлісагенства Юшкевич Христина. Вона повідомила, що зараз йде перевірка кандидатури Олександра Кватирко, і надана громадськістю інформація прийнята до відома і по ній будуть направлені запити в органи.

Після цього мітингувальники перемістилися під будівлю Мінагрополітики - вимагати відставки голови Держлісагентства Олександра Ковальчука. Поставили опудало Ковальчука, яке передбачалося спалити.

"Все вирішиться 11 грудня, коли постане питання про відставку уряду", - прокоментував адвокат Станіслав.

В цей же час, перед Верховною Радою мітингували представники ВГО "Свобода" і "Укропу", вимагаючи відставки уряду Арсенія Яценюка.

Мешканці Волинської області розповіли, що за кілька днів до цих мітингів в області член "Свободи" Василь Мазурик зустрічався з підприємцями і просив допомогти в організації протестів у Києві.

Нагадаємо, що Василь Мазурик керував Волинським обллісуправлінням з 2014 р. по липень 2015 р. При цьому, Держлісагенство знаходиться у віданні Мінагрополітики. При колишнього керівника цього міністерства Ігоря Швайки У "Свободі" вдалося розставити на місцях своїх представників у лісовому господарстві.

Кадрові баталії

Після звільнення "свободівця" Валерія Чернякова в грудні 2014 р., півроку Держлісагенство залишалося без керівника. У квітні Верховна Рада ввела мораторій на експорт лісоматеріалів і не переробленого лісу (закон № 325-VIII), крім сосни.

У травні 2015 р. керувати лісовою галуззю за квотою "Самопомочі" призначили Олександра Ковальчука. На початку листопада Олександр Ковальчук анонсував журналістам Концепцію розвитку до 2020 року, яка була представлена на колегії в МінАПП.

У Держлісагенстві РБК-Україна повідомили, що пріоритетами в роботі відомства є прозора кадрова політика, повний перехід до липня 2016 р. на електронний облік деревини (ЕОД), введення електронних торгів для держзакупівель і створення лісової охорони.

У Держлісагентстві оголошені конкурси на керівників п'яти обласних управлінь і директорів 47 лісгоспів. По лісгоспам почалися перевірки фінансово-господарської діяльності, а по лісах і дорогах пішли рейди лісової охорони, правоохоронців та громадських активістів. Від керівників регіональних управлінь зажадали публікувати на своїх сайтах плани рубок дерев і перевести підприємства на ЕОД.

З кадрових призначень розгорнулися цілі баталії за участю місцевих рад, держадміністрацій, багатьох громадських організацій учасників АТО, волонтерів, народних люстраторов, контролерів, і в Держлісагенстві вже майже на регулярній основі проходять зустрічі з громадськими активістами.

Результати конкурсів оскаржуються в судах. Проти кандидатів відкриваються кримінальні провадження, які, втім, так само швидко закриваються.

Вже не в перший раз волинські активісти приїжджають в Київ з вимогою звільнити головного лісівника області. Відразу після оголошення Кватирко переможцем конкурсу на вакансію начальника Волинського обллісхозу 20 листопада, біля Держлісагентства зібралися з десяток чоловіків (хто в камуфляжі, хтось у спортивних штанях). Представилися членами "Волинського обласного об'єднання учасників АТО і волонтерів". Привезли копії двох кримінальних проваджень.

Обидва виробництва відкриті в листопаді перед другим етапом конкурсу, обидва - за заявою мешканців Луцька. Одне - про відкриття 4 листопада провадження за фактом фінансових порушення в Цуманському лісгоспі Волинської області за 2013 р., коли ним керував Кватирко.

Друге - рішення Окружного адміністративного суду Києва від 16 листопада про відкриття провадження про незаконність призначення Ковальчука на посаду голови Держлісагенства. Тоді пікетувальники вимагали скасувати результати конкурсу, так як він проводився з порушеннями, і збиралися оскаржувати їх у суді.

Тепер - відставки і самого глави Держлісагенства Ковальчука.

Збурена Волинь

На передовому фланзі протистояння з Держлісагенством - Волинська область, де після загибелі народного депутата Ігоря Єремеєва розпочався переділ сфер інтересів. А тут є що ділити.

Волинські битви за ліси: електронний облік проти старих схем

Фото: силові протистояння навколо ліси і бурштину на Волині не вщухають вже рік

У Волинській області 32% території займають ліси. У світі багатими на лісовий ресурс вважаються території, у яких 30% покриті лісами. Бурштин у волинських лісах залягає неглибоко - і копати його можна без особливих витрат.

Ще в серпні на представленні працівникам галузі Олександра Кватирко як в.о. Волинського обллісхозу, група активісти на чолі з добровольцем батальйону "Донбас Україна" В'ячеславом Савчуком влаштувала скандал.

Кватирко звинувачували в тому, що він - чоловік колишнього головного лісівника Волині Богдана Колісника. Той, як кажуть місцеві жителі, "керував в області лісом завжди".

Савчук заявив, що, як активіст Майдану і учасник АТО, не допустить, щоб людина Колісника керувала лісовим господарством області. Як з'ясувалося, Савчук сам претендував на цю посаду. Подавав документи для участі в конкурсі, але не пройшов, тому що не має профільної освіти.

"На Волині завжди було не просто з людьми, а зараз особливо складно працювати. Але я у галузі вже більше 10 років, і бачу, що вже зараз треба вводити жорсткий контроль. Якщо не хочемо, щоб ліс тут перетворився в місячні кратери, як у сусідніх областях, де теж є поклади бурштину", - заявив РБК-Україна Олександр Кватирко.

Після того, як у вересні в Маневічеському лісі Волинської області, заїжджі нелегальні старателі за три дні знищили до 10 га лісу, місцеве населення схвильоване бурштином.

Маневичі залишаються епіцентром бурштинових воєн області. Зараз ліси з покладами бурштину охороняють близько тисячі бійців Нацгвардії, але спроби незаконного видобутку тривають.

Очевидне стає явним

Після свого призначення в.о. начальником Волинського обллісуправління Олександр Кватирко різко почав вводити е-облік деревини. За півтора місяці кількість маркованої е-чіпом деревини різко збільшилася: у деяких лісгоспах з 8 до 70%, десь- з 34% до 100%, де-то - з 70% до 100%.

На 100% було промарковане дерево, призначене на експорт. А для внутрішньої реалізації найменший показник маркування деревини був 70% - це на підприємстві, де деревина зовсім не маркувалась.

За інформацією Волинського обллісуправління, з серпня рівень ЭУД при заготівлі та реалізації зріс з 52-х до 100%.Почалися вибіркові перевірки вантажівок з деревиною на маршрутах.

Ще в 2009 році вийшла постанова Кабміну про введення ЕОД, а близько трьох років тому була розроблена спеціальна комп'ютерна програма. Тому при досвіді управління і розумінні схем в лісовій галузі, все це цілком можливо зробити за 4 місяці.

Не всі директори лісгоспів згодні з темпами і масштабами впровадження ЕОД. Вважають, що ефект від нього не виправдовує 2 млн грн, які витрачаються на впровадження системи.

Приватні підприємці теж не вірять, що е-облік зменшить тіньовий ринок. "Зараз багато лісу чіпується. Але чи відповідає той чіп сорту, діаметру і ціною дерева?", - сказала представник деревопереробної фірми "Цунамі" Наталія Деричинська.

Олександр Кватирко з цим не згоден: "У перевіряючих є сканери, і вони можуть онлайн перевірити наскільки, інформація в чіпі відповідає дереву. Також визначається область, лісгосп, лісництво, звідки везуть деревину".

Але повноцінно механізм контролю е-обліку запрацює тоді, коли дані в бухгалтерських обліках будуть відповідати електронній базі даних. І вперше за останні рік-два планові перевірки фінансово-господарської діяльності лісгоспів почали показувати порушення, якими вже нікого не здивуєш.

Коли у директорів лісгоспів є свої інтереси в бізнесі переробки і реалізації деревини, а їх діловими партнерами не рідко виступають керівники місцевої влади, то вони ведуть себе як феодали у своїх районах. При таких бізнес-кумівських зв'язках вони часто можуть дозволити собі взагалі не оформляти договорами товарно-фінансові операції.

А колишнього голову Держлісагенства "свободівця" Валерія Чернякова лісники між собою називали "весільним генералом".

У директора держпідприємства лісового - своя печатка, свої рахунки, пилорами, фірми. У кращих традиціях радянських начальників вони користуються працівниками держпідприємств для роботи на своєму виробництві. Їх зовсім не приваблюють ініціативи від Гослесагенства по централізації шляхом створення єдиного господарюючого держсуб"єкта.

Коли лісгоспи виконують роботи або надають послуги в рахунок дебіторської заборгованості, тобто безкоштовно. Як показують перевірки у Волинській області, суми такої дебіторської складають десятки мільйонів гривень, яких мільйони безповоротно втрачені.

Коли реальні витрати перевищують заплановані майже на 500%. А під категорію "основні фонди" для лісгоспів закуповувалися то аудіосистеми з підсилювачами і мікрофоном на 17 тис. грн, то будиночки з бруса на 20 тис. грн, а то і автомобіль - за більш, ніж 500 тис. грн.

Незадоволений бізнес

Зміни в управлінні лісовим господарством викликали невдоволення і у підприємців, що багато років працювали з директорами лісгоспів. Через мораторій на експорт "кругляка" (крім сосни) до аукціонів допускають тільки переробників. Введені електронні торги на деревину, яка пошкоджена стихійними лихами, що не дозволяє учасникам розподілити між собою лоти за стартовою ціною.

"Для директорів лісгоспів від цього пряма вигода, тому що деревина продається за ринковою ціною", - сказав Олександр Кватирко.

Приватні підприємці, у свою чергу, скаржаться, що за рахунок штучно створеного ажіотажу завищується ціна, і заявлений на аукціон ліс не викуповується.

"Наганяють учасників на аукціони, і наганяють максимальну ціну. Але якщо ліс не викуповується, то його все одно вже не купиш за ціною нижче встановленої на попередньому аукціоні. І куди дівається не викуплений ліс, ніхто не контролює", - зазначила Наталія Деричинська.

Підприємці підозрюють, що дерево, яке лісгоспи залишають для власної переробки за собівартістю, далі продається за тіньовими схемами. Зараз співробітники фірми "Цунамі" збирають підписи під е-петицією з вимогою звільнити главу Держлісагенства Олександра Ковальчука.

У Волинському обллісуправлінні ці звинувачення вважають безпідставними. Не викуплена деревина продається на повторних аукціонах за ринковою ціною. На аукціонах у Волинській, як зазвичай, - від 150 до 170 учасників. А при е-обліку вкрай складно займатися тіньовою реалізацією.

Інші деревопереробники стверджують, що фірма "Цунамі" незадоволена керівництвом Держлісагентства, тому що почала втрачати монополію на ринку дуба. Стверджують, що "Цунамі" лобіювала зміни в порядок продажу на аукціонах, які б зобов'язували лісгоспи реалізовувати деревину за довгостроковими договорами. Представники фірми також часто виступають ініціаторами розділу лотів між учасниками аукціонів, щоб утримувати стартову ціну.

Пора домовлятися про правила гри

Через ажіотаж навколо видобутку бурштину місцеве населення в області веде себе непередбачувано. Різні громадські активісти у ролі громадських викривачів лобіюють чиїсь інтереси, а також вирішують свої проблеми. У переділі сфер впливу у Волинському лісгоспі беруть участь народні депутати від "Народного фронту", "Самопомочі", "Укропу".

"У нас при Колиснику всі працювали. І не факт, що Кватирко - його людина, бо не схоже, щоб він займається його інтересами. Колісник хотів піти на директора Звірівського лісництва (там у нього бізнес), але його кандидатуру відхилили. Найбільша проблема - у керівників тих лісгоспів, які не змінилися. Якраз вони і підтримують зв'язок з Колісником, працюють з його фірмами", - сказав депутат Луцької міськради Павло Данильчук.

Сам Кватирко каже, що по кожному призначенням директора лісгоспу потрібно отримати схвалення громадськості. "До мене майже кожен день з претензіями та вимогами приходять по 6-7 громадських організацій. Шукаємо способи співпраці. Домовилися, що будемо брати "атошників" в лісову охорону за контрактом", - запевнив він.

"З цим начальником обллесхоза я зумів влаштувати 40 своїх хлопців на роботу в лісову охорону. Він дав нам машину, і вони виїжджають в рейди виловлювати порушників. Мужики пройшли через війну, є контужені - що їм тут займатися на громадянці", - говорить учасник АТО, "айдаровець" Олександр Харківський.

За словами Кватирко, активістам він теж пояснює переваги е-обліку деревини: "Завдяки цьому ми змогли в цьому опалювальному сезоні поставити 17 тис кубів дров для учасників АТО і їх сімей. У нас збільшилися фінансові надходження і ми змогли у жовтні підняти середню зарплату по галузі до 4700 грн".

Народ, який приїжджає на пікети в Київ з регіонів, дезорієнтований. Звинувачують керівництво Держлісагентства в "кришуванні" старих схем і фірм часів Віктора Януковича, які повертають начальники на місцях.

Але коли питаєш, чи є у них свої кандидати, губляться: не працювали за минулої влади у лісовій галузі немає. І тут же розповідають історії про лісничих, у яких 6 будинків та 8 автомобілів, про незаконних рубках лісу та контрабанді.

Ситуація з освоєнням лісового ресурсу на Волині, схоже, теж зайшла в глухий кут. Саме час почати все домовлятися про правила гри - управлінцям, бізнесу, активістам, жителям населених пунктів, прилеглих до лісу. І вже спільними зусиллями з різних фронтів вимагати від Києва прийняття необхідних рішень: за законом про видобуток бурштину, охорону лісу, реформи лісової галузі.

Інакше скоро в наших лісах ділити "в темну" вже буде нічого.