ua en ru

Українці відмовляються від дорогих ліків на користь рослинних настоянок

Українці відмовляються від дорогих ліків на користь рослинних настоянок Українці продовжують довіряти традиційним методам лікування
Збіднення змушує українців відмовлятися від покупки дорогих ліків. Натомість вони все частіше купують генеричні препарати - більш доступні копії оригіналів. Разом з тим не слабшає і віра українців у лікувальну силу третьої групи ринку - традиційних препаратів, як правило, на рослинній основі.

Збіднення змушує українців відмовлятися від покупки дорогих ліків. Натомість вони все частіше купують генеричні препарати - більш доступні копії оригіналів. Разом з тим не слабшає і віра українців у лікувальну силу третьої групи ринку - традиційних препаратів, як правило, на рослинній основі.

Переходимо на копії

При виборі ліків українці поступово переорієнтовуються з дорогих оригінальних препаратів на генеричні, тобто копії оригінальних ліків. Згідно з даними профільного ресурсу Apteka.ua за підсумками першого півріччя 2015 р. частка генеричних препаратів на українському роздрібному ринку лікарських засобів склала 42,2% у грошовому вираженні, що на 2,8 відсоткових пункти більше, ніж за аналогічний період минулого року. При цьому частка копій зростає і якщо розглядати роздрібний ринок в упаковках - з 44,5% до 46,2%.

Збільшення частки генериків - закономірний підсумок поступового переходу споживачів на більш дешеві лікарські препарати, пояснив директор департаменту зовнішніх зв'язків фармацевтичного холдингу STADA CIS Іван Глушков.

"Генерик не завжди, але, як правило, дешевше оригінального препарату", - зазначив він.

За даними Apteka.ua, середньозважена вартість однієї упаковки оригінальних препаратів на роздрібному ринку в 3,9 рази вище, ніж упаковки генеричних. За підсумками I півріччя 2015 р. середня вартість однієї упаковки оригінальних ліків склала 146,2 грн, а копій - 37,5 грн. При цьому в обох сегментах відмічено подорожчання порівняно з січнем-червнем 2014 р. - на 65,1% і 47,8% відповідно.

Голова правління Союзу споживачів медпослуг, лікзасобів і виробів медпризначення Владислав Онищенко зазначив, що збіднілому українському населенню не по кишені купувати дорогі оригінальні препарати, тому воно переорієнтується на використання генеричних ліків.

"Я вважаю, що генеричні ліки застосовувати непогано, адже це дешеві копії оригінальних препаратів. Але необхідно, щоб такі препарати мали доказову базу, були біоеквівалентними, була підтверджена їх ефективність і безпека, а також щоб при їх виготовленні використовувалися якісні субстанції. Важливим моментом у виробництві якісних генериків є їх виготовлення за світовими стандартами. Тільки в такому випадку вони можуть бути дійсно альтернативою дорогим оригінальним лікам", - заявив Владислав Онищенко.

Відлуння минулого

Примітно, що на українському роздрібному фармринку є ще один дуже великий сегмент ліків - традиційні препарати. Експерти схильні зараховувати до них ліки, якими українці користуються вже дуже багато років. Серед них можна відзначити активоване вугілля, фурацилін, йод і тому подібні препарати. При цьому в Україні зареєстровано, за даними експертів Apteka.ua з урахуванням форм випуску та дозувань, понад 5,5 тис. їх найменувань.

Сегмент традиційних ліків займає в Україні другу сходинку за обсягами продажів, як в натуральному, так і в грошовому вираженні. За даними Apteka.ua за підсумками першого півріччя 2015 р. частка таких препаратів грошей на роздрібному ринку склала 35%, що практично відповідає рівню минулого року (35,3%). Також майже не змінилися пропорції в натуральному вираженні - невелике зниження на 0,3%, до 39,6%.

Далі - більше

"Велика частка традиційних препаратів - наслідок консерватизму і лікаря, і споживача", - пояснив Іван Глушков. Він вважає, що зі зміною стандартів лікування і поколінь пацієнтів буде змінюватися і структура споживання ліків на користь оригінальних і генеричних препаратів.

Разом з тим не всі експерти згодні з тим, що частка традиційних ліків буде зменшуватися. Так, на думку Владислава Онищенка, традиційні препарати будуть ще довго застосовувати в Україні, оскільки громадяни звикли їх використовувати, і вони довели свою відносну ефективність. Приміром, він спрогнозував, що ще багато років в Україні будуть застосовувати "зеленку" при вітряній віспі у дітей, хоча в інших розвинених країнах світу активно використовують безбарвні препарати.

Директор Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков у свою чергу зазначив, що в Україні дуже довгий життєві цикл у ліків, обумовлений поведінковими звичками покупців.

"Люди з великою важкістю відмовляються від перевірених препаратів, тому традиційні ліки будуть тримати свою частку", - підкреслив він.

Разом з тим буде змінюватися співвідношення часток генеричних і оригінальних препаратів. Владислав Онищенко припустив, що через зубожіння українців частка генеричних препаратів на вітчизняному ринку ліків буде збільшуватися. Відповідно, частка оригінальних препаратів буде зменшуватися, підтвердив Юрій Чертков.

Зазначимо, що, згідно зі звітом міжнародної дослідницької компанії IMS Health "The Global Use of Medicines: Outlook through 2017", до 2017 р. частка генеричних ліків у країнах, що розвиваються, до яких належить Україна, збільшиться до 63% проти 58% у 2012 р. Разом з тим частка оригінальних ліків впаде з 31% до 26%.

При цьому Владислав Онищенко зазначив і іншу проблему: багато іноземних компаній через брак коштів у українців і відсутність чіткої державної політики у фармацевтичному секторі відмовляються виводити на українських ринок дорогі оригінальні препарати для лікування важких захворювань.