ua en ru

З чим пов'язаний конфлікт навколо призначення голови ДЕЦ МОЗ

З чим пов'язаний конфлікт навколо призначення голови ДЕЦ МОЗ Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі чекає погодження від мера Києва Віталія Кличка
Можливе призначення на посаду гендиректора держпідприємства "Державний експертний центр МОЗ України" Івана Бавикіна викликало різку реакцію з боку експертів та громадських діячів. Причина в тому, що Бавикін працював помічником нардепа від "Блоку Петра Порошенко", власника фармацевтичної компанії "Дарниця" Гліба Загорія.

Можливе призначення на посаду гендиректора держпідприємства "Державний експертний центр МОЗ України" Івана Бавикіна викликало різку реакцію з боку експертів та громадських діячів. Причина в тому, що Бавикін працював помічником нардепа від "Блоку Петра Порошенко", власника фармацевтичної компанії "Дарниця" Гліба Загорія.

Вісім претендентів

Конкурс на заміщення посади гендиректора держпідприємства "Державний експертний центр МОЗ України" (ДЕЦ) виграв Іван Бавикін. Підсумки конкурсу МОЗ були підведені 14 серпня, повідомили в прес-службі міністерства.

ДЕЦМУ - ключова структура в прийнятті рішень про допуск ліків на український ринок. Фахівці центру готують висновки щодо ефективності, безпеки та якості ліків. На підставі цих рішень МОЗ приймає рішення про реєстрацію препаратів, після чого вони вносяться в Державний реєстр лікзасобів.

Тепер призначення Віталія Бавикіна необхідно узгодити з місцевою владою. В даному випадку - з мером Києва Віталієм Кличком. У МОЗ повідомили, що направили міському голові Києва відповідний лист.

Після узгодження з мером Києва, міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі підпише наказ про призначення Івана Бавикіна на посаду керівника ДЕЦ.

У конкурсі взяли участь вісім кандидатів. За даними Союзу споживачів медичної продукції, в їх числі були також:

- в. о. гендиректора ДЕЦ Тетяна Талаєва;

- директор департаменту раціональної фармакотерапії та супроводу державної формулярної системи ДЕЦМУ Тетяна Думенко;

- екс-заступник гендиректора ДЕЦ Тетяна Буднікова;

- директор держпідприємства "Український медичний центр сертифікації" Юрій Козодой;

- голова правління Союзу споживачів медпослуг, лікзасобів і виробів медпризначення Владислав Онищенко;

- екс-начальник департаменту регуляторної політики у сфері обігу лікзасобів та продукції МОЗ україни Валерій Стеців;

- представник громадської організації "Українське товариство гігієни і дезінфекції" Олена Недригайло.

Нехороша реакція

Перемога Івана Бавикіна викликала негативну реакцію у кількох громадських організацій.

Так, "Центр протидії корупції" і "Пацієнти України" заявили про конфлікт інтересів у цьому призначенні. Мовляв, раніше Іван Бавикін працював помічником народного депутата від "Блоку Петра Порошенко" (БПП), власника фармкомпанії "Дарниця" Гліба Загорія.

Член правління "Центру протидії корупції" Олександра Устінова заявила, що недопустимий вплив людини, яка раніше працювала на власника одного з провідних фармвиробників України, на рішення про допуск або не допуск ліків на вітчизняні аптеки.

Устинова підкреслила, що "Центр протидії корупції" та "Пацієнти України" будуть звертатися до Віталія Кличка з проханням не погоджувати призначення Івана Бавикіна на посаду керівника ДЕЦ.

Інші учасники фармринку і політики теж налаштовані скептично по відношенню до Івана Бавикіна.

"Короткий Коментар - це дуже сумно", - сказав РБК-Україна партнер юрфірми Marchenko Danevych Борис Даневич, що спеціалізується на фармацевтичному праві.

Заступник голови парламентського комітету з охорони здоров'я Ірина Сисоєнко ("Самопоміч") заявила РБК-Україна, що призначення Бавикіна складно коментувати. "Не знаю цього фахівця, думаю, найголовніше дати оцінку його безпосередній роботі на цій посаді через деякий час", - уточнила нардеп.

Але директор департаменту зовнішніх зв'язків фармацевтичного холдингу STADA CIS Іван Глушков вважає, що критика Івана Бавикіна - марна.

"Це людина з хорошою профільною освітою, з хорошим досвідом роботи, що дозволить, при бажанні, налагодити більш ефективну роботу центру. Хороший тлумачний грамотний галузевий менеджер. Заздалегідь звинувачувати людину в неетичній поведінці тільки тому, що вона десь кимось раніше працювала, не варто. Презумпцію невинуватості ніхто не відміняв", - сказав Іван Глушков.

Гліб Загорій відкинув звинувачення з боку "Центру протидії корупції" та "Пацієнтів України".

"У лютому я запросив його, як експерта, стати моїм помічником у розробці нового законодавства для підвищення оперативності держзакупівель безкоштовних життєво необхідних пацієнтам медикаментів та економії бюджетних коштів. Зробив я це, зауважте, офіційно", - повідомив Загорій і запропонував активістам взяти ДЕЦ під свій контроль.

Олександра Устинова на цю пропозицію відповіла, що вони хочуть бачити на посаді керівника ДЕЦ людини з незаплямованою репутацією, без будь-яких бізнес-інтересів або представляє бізнес-інтереси певних структур фармацевтичної галузі.

У зв'язку з назріваючим скандалом, кореспондент РБК-Україна задав Івану Бавикіну кілька питань.

З чим пов'язаний конфлікт навколо призначення голови ДЕЦ МОЗ

Фото - Іван Бавикін

РБК-Україна: Раніше ви працювали помічником народного депутата Гліба Загорія, який є бенефіціаром фармкомпанії "Дарниця". Як довго ви в нього працювали? Чи лобіював він ваше призначення на посаду керівника ДЕЦ?

Іван Бавикін: Я отримав перемогу у відкритому конкурсі. До мого призначення Гліб Загорій не має ніякого відношення. Я є фахівцем з досить великим стажем в системі охорони здоров'я.

Коли я йшов на роботу помічником нардепа, то планувалося, що буду займатися консультуванням його помічників щодо змін в обігу медичних виробів, функціонування системи ринкового нагляду.

Але, мабуть, народний депутат згодом втратив інтерес до медичних виробів - і я звільнився. Я працював помічником недовго - приблизно два місяці. Пішов з цієї посади пару місяців тому.

РБК-Україна: Якими будуть ваші перші кроки після призначення на посаду гендиректора ДЕЦ?

Іван Бавикін: Для початку я проведу аудити - юридичний і фінансовий. Тільки після цього буде ясна картина того, які подальші кроки необхідно робити. Стратегічний план роботи я підготував і передав його міністрові охорони здоров'я Олександрові Квиташвили та конкурсній комісії.

Підприємству необхідно більше прозорості в роботі. Крім того, його необхідно захистити від впливу сторонніх людей на процес експертизи реєстраційних досьє.

Також ми повинні працювати над впровадженням належних практик, а саме належної практики з фармаконагляду (моніторинг безпеки ліків, - РБК-Україна) і належної регуляторної практики (держрегулювання обігу ліків, - РБК-Україна). Максимально керуватися рекомендаціями ВООЗ і використовувати найкращі світові практики в роботі.

Треба звернутися до Європейського Бюро ВООЗ та Європейське медичне агентство з проханням про проведення аудиту системи реєстрації лікарських засобів. Після проведення такого аудиту ми отримаємо кваліфіковані висновки з рекомендаціями європейських фахівців, на підставі яких будемо планувати подальші кроки в розвитку.

Буду непримиренний з корупцією. Для цього планую активно впроваджувати в держпідприємстві електронний документообіг, як основний. Саме його наявність - це запорука того, що буде порядок в роботі з документами.

Якщо документ є електронним, то в нього складно внести зміни, щоб цього ніхто не помітив. За моєю інформацією, зараз в центрі основним документообігом є паперовий.

Крім того, я маю намір запровадити правило, що в центр будуть подаватися реєстраційні досьє в електронному форматі. Зараз документи здаються в паперовому форматі.

У мене немає точної інформації про те, що в ДЕЦ беруть хабарі за реєстрацію або перереєстрацію ліків. Є тільки чутки. Якщо такі чутки підтвердяться, то я буду з цим боротися і викорінювати.

Разом з тим, я поки що не приступив до виконання обов'язків гендиректора ДЕЦ. Поки немає відповідного наказу міністра охорони здоров'я.

Сьогодні я тільки переможець конкурсу. Зараз йдуть формальні процедури щодо мого призначення. Вони займуть, як мінімум, кілька днів.

РБК-Україна: Нещодавно в Євросоюзі прогримів скандал, в ході якого в ЄС були заборонені до продажу близько 700 ліків-генериків (копії оригінальних препаратів). Чи маєте ви намір перевірити ці препарати, якщо вони зареєстровані й в Україні?

Іван Бавикін: Я читав про це. Необхідно буде звернутися в Європейське медичне агентство за отриманням вичерпних роз'яснень, і після цього відреагувати.

Треба провести аудит реєстраційних досьє всіх препаратів з цього списку, якщо вони зареєстровані й в Україні. Я візьму цей процес під контроль.

Про цю ситуацію в ЄС і необхідність реагування ми говорили і на співбесіді з членами комісії.