ua en ru

Зниження ренти на видобуток газу: поки виграють ставки депутатів

Зниження ренти на видобуток газу: поки виграють ставки депутатів Депутати з другої спроби погодилися знизити податковий тиск на газовидобувників
Парламент зробив перший крок до зниження ставки ренти на видобуток газу. Причому не тільки для приватних компаній, як раніше пропонував уряд, але і для державних, а також підприємств, які здійснюють спільну діяльність. Верховна Рада прийняла в першому читанні депутатський законопроект, що передбачає однаковий рівень податкового навантаження для всіх учасників ринку: 29% і 14%, в залежності від глибини залягання ресурсу. У Кабінеті міністрів вже заявили, що таким чином бюджет втратить джерела доходів для фінансування субсидій населенню. Однак депутати впевнені, що зниження ренти вплине на вартість газу для побутових споживачів, що дозволить заощадити бюджетний ресурс. А в перспективі дасть можливість ліквідувати НАК "Нафтогаз України".

Парламент зробив перший крок до зниження ставки ренти на видобуток газу. Причому не тільки для приватних компаній, як раніше пропонував уряд, але і для державних, а також підприємств, які здійснюють спільну діяльність. Верховна Рада прийняла в першому читанні депутатський законопроект, що передбачає однаковий рівень податкового навантаження для всіх учасників ринку: 29% і 14%, в залежності від глибини залягання ресурсу.

У Кабінеті міністрів вже заявили, що таким чином бюджет втратить джерела доходів для фінансування субсидій населенню. Однак депутати впевнені, що зниження ренти вплине на вартість газу для побутових споживачів, що дозволить заощадити бюджетний ресурс. А в перспективі дасть можливість ліквідувати НАК "Нафтогаз України".

Ставки зроблені

Більше ніж півтори години депутати розглядали законопроекти із змінами до Податкового кодексу, що передбачають зниження ставки ренти при видобутку газу. Обидва документи - депутатський, №2835 (автори - депутати чотирьох фракцій: "Батьківщини", "Блоку Петра Порошенко", "Самопомочі" і Радикальної партії), і урядовий, №2352а, - спрямовані на одне: зниження податкового навантаження на газодобувний бізнес. Тільки ініціатива Кабміну стосувалася регулювання ставок виключно для приватних компаній, а депутатська поширюється на всіх учасників ринку.

Нагадаємо, ще влітку Мінфін визнав помилковість підвищення ставок ренти і запропонував з 1 жовтня для діючих інвестпроектів знизити ренту на газ з 55% і 28% до 29% і 14% відповідно, в залежності від глибини знаходження покладів ресурсу. А з 1 січня 2016 р. нові розробки оподатковувати за ставками 20% і 10%, але з застосуванням додаткової надбавки до податку на прибуток на рівні 15%.

У свою чергу, законопроект депутатів передбачає зниження до 29% і 14% для всіх - від приватних компаній до державних, а також тих, що видобувають газ на умовах договорів про спільну діяльність (СД) і газ, що використовується для потреб населення.

Державне "Укргазвидобування" і компанії СД зараз платять 70% рентної плати. Ще на засіданні профільного парламентського комітету з питань податкової та митної політики 16 вересня депутати рекомендували до прийняття в першому читанні і в цілому альтернативні урядовим норми. Але при дотриманні однієї умови.

"Запропоновано не змінювати ставку рентної плати у розмірі 70% для природного газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність, а передбачити застосування цієї ставки тільки для договорів, де один з учасників - держпідприємство та/або компанія, де є частина акцій і паї держави", - оголосила в сесійній залі під стенограму рішення комітету його голова Ніна Южаніна (БПП).

Хоча вона і визнала, що пропозиції Кабміну більш глибокі і "приділяють увагу майбутньому розвитку видобувних компаній". Але ще на засіданні комітету депутатам не сподобалася норма про введення надбавки до податку на прибуток та необхідність сплати авансових платежів, що негативно позначиться на фінансовому стані бізнесу.

Варто відзначити, що комітет з питань паливно-енергетичного комплексу рекомендував до ухвалення в сесійній залі урядові зміни.

"Коли наш законопроект розглядався на засіданні податкового комітету, ми це прийняли під тиском і готові погодиться зараз, щоб добитися зниження тарифів для людей і заради того, щоб знизити рентну плату для нашої добувної галузі", - заявила сьогодні в парламенті один із співавторів законопроекту Юлія Тимошенко.

За її словами, рентний платіж закладений у тариф (7188 грн/1 тис. куб м ) на газ і тепло для населення, що є "прихованою системою додаткового оподаткування людей" і не компенсує вартість видобутку.

"Вся ціна збільшена в 5,5 разів. Але подивіться, за рахунок чого. У 8 разів збільшені податки. Але є радикальна цифра, яка вбивча: у новому тарифі в 11,4 рази збільшені доходи НАК "Нафтогаз України", - обурювалася Тимошенко. - Там, де найбільша корупція, де НАК нічого не транспортує, не видобуває. Це пустишка, яка реально збирає з людей половину тарифу".

При цьому ДП "Укргазвидобування" отримує дохід у 477 грн/1 тис. куб м без урахування податків (з усіма податками - 1980 грн).

В обмін на субсидії

Всі звинувачення спростовують представники проурядової фракції "Народного фронту", називаючи позицію більшості депутатського корпусу популістською. На думку голови фракції Максима Бурбака, чисто економічне питання сьогодні стало політичним, а партії, що йдуть на вибори, використовують його в своїй риториці для одержання "дешевих політичних дивідендів".

Крім того, за його словами, рента є джерелом фінансування субсидій населенню. У бюджеті-2015 передбачено понад 24 млрд грн на ці цілі.

За словами його колеги по фракції Юрія Вознюка, при зниженні ставки ренти ціна на газ для побутових споживачів дійсно буде знижена, але всього на 10-15% або 1-1,2 тис. грн/1 тис. куб м.

"тобто населення буде платити 5,50-5,70 грн/1 куб м. Але тоді ми можемо забути про пільговий тариф у 3,60 грн/1 куб м, що стосується споживання 200 кубів, і можемо забути про субсидії", - резюмував Вознюк.

"Ви пам'ятаєте, що ставка 70% була розрахована виключно для того, щоб сформувати достатній ресурс для виплати субсидій, - додав міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, намагаючись переконати депутатів. - І ця ставка включає і інвестпрограми, погоджені НКРЕ. Тому сьогодні немає підстав говорити, що у "Укргазвидобування" недостатньо коштів. Принаймні, на 2015 р. ця ставка повинна залишатися".

У той же час Вікторія Войцицкая ("Самопоміч") зазначила, що НАК "Нафтогаз України" заборгував "Укргазвидобуванню" 8 млрд грн. В результаті цього компанія не доплатила до бюджету рентних платежів в обсязі 6 млрд грн і змушена була погодитися на реструктуризацію своїх боргів під 36% річних.

"Кого ви обманюєте, розповідаючи про те, що 70% - це джерело наповнення бюджету для виплати субсидій?", - заявила Войцицкая.

З прицілом на "Нафтогаз"

Оскільки єдиної позиції в залі не було, ряд депутатів запропонував розглянути законопроекти лише в першому читанні. Проте жоден з документів не набрав достатньо голосів. За депутатський, з урахуванням поправок, оголошених Ніною Южаніною, проголосувало всього 217 депутатів, а урядовий підтримали лише 166 з них.

Не змогла Верховна Рада і відправити обидва законопроекти на доопрацювання - також через відсутність голосів, тому довелося повернутися до їх повторного розгляду.

З другої спроби депутати 228 голосами в першому читанні проголосували за документ, схвалений комітетом. Причому, як пояснила член податкового комітету Тетяна Острікова ("Самопоміч"), поправка Южаніної з голосу не вважається прийнятою, якщо законопроект схвалений лише в першому читанні. Її треба буде знову вносити до другого читання, тому вона не виключила, що основні маніпуляції тепер відбувається навколо "Укргазвидобування" та підприємств, що здійснюють спільну діяльність.

За словами її колеги по комітету Романа Заставного ("Народний фронт"), депутати повинні провести аналіз, яким чином зниження ставок вплине на доходи бюджету і, як наслідок, на обсяг субсидій.

У пояснювальній записці до депутатського законопроекту йдеться, що втрати казни можуть скласти понад 5 млрд грн до кінця року. Однак, враховуючи перевиконання доходів бюджету (тільки за 8 місяців на 26,3 млрд грн), ризиків його невиконання у 2015 р. немає.

Крім того, після істотного зниження ціни на газ, що поставляється населенню, Кабмін буде мати всі підстави перерахувати необхідний обсяг ресурсів, які планувалося спрямувати на субсидії. Це і призведе до економії.

Заставний припустив, що, з урахуванням настроїв у сесійній залі, у другому читанні законопроект все-таки буде прийнятий. Але, як компромісний варіант, може бути запропоновано не таке різке зниження ставок, а до 20-25% і 45% відповідно, в залежності від глибини свердловин, як компенсатор втрат бюджету.

"Будуть спроби повернути підвищені ставки, але вони через комітет не пройдуть, - запевнила РБК-Україна Тетяна Острікова. - Більшість коаліційних фракцій висловили волю, щоб прибрати дискримінацію за формою власності".

За її словами, законопроектом ініціюється ще одна можливість. Якщо в структурі тарифу рента займає всього 19%, 50% - маржа "Нафтогазу".

"Ми цим законопроектом закладаємо механізм, щоб уряд нарешті цю корупційну прокладку (НАК "Нафтогаз України", - ред.) прибрав. І тоді будуть гроші. І якщо ми говоримо про те, що тариф знизиться, то скоротиться і кількість громадян, які потребуватимуть субсидій", - пояснила вона.

"Пора зайнятися "Нафтогазом". Він сьогодні відгрібає від ставки 45%, але ця структура не виробляє газ, не транспортує, не продає. Вона забирає найбільшу частину з тарифу і залишається постійно збитковою, - заявив у сесійній залі Юрій Чижмарь (Радикальна партія). - Ми повинні перейти до європейських ринкових форм продажу газу через газову біржу, і ніякої прокладки "нафтогазівської" не повинно існувати".

В уряді і Мінфіні від коментарів поки утрималися.