ua en ru

Промисловість освоює дно

Автор: RBC.UA
Після різкого падіння в серпні за підсумками вересня українська промисловість ненабагато поліпшила свої показники.

Юрій Панченко, економічний оглядач, спеціально для РБК-Україна

Після різкого падіння в серпні за підсумками вересня українська промисловість ненабагато поліпшила свої показники.

За даними Держстату, за підсумками жовтня спад промвиробництва становив 12,6% (до аналогічного місяця), тоді як місяцем раніше - 21,4%. Втім, цього спаду все одно достатньо для подальшого погіршення кумулятивного показника спаду - до 8,6%.

Варто зазначити, що нинішні розрахунки Держстату не враховують ситуацію в Криму, а тому основні причини спаду - у ситуації з промисловістю, що знаходиться в зоні АТО. Так, згідно зі статистичними даними, падіння виробництва в Донецькій області становило 59,5%, а в Луганській - взагалі 85%. Для порівняння, падіння в Дніпропетровській області становить 10,1%, а в Києві - 15,9%.

Втім, з урахуванням складності статистичного обліку в регіоні Донбасу названі дані досить умовні і ще можуть уточнюватися.

"Вплив конфлікту на сході далеко не обмежується зупинкою підприємств в зоні АТО. Воно впливає на плани бізнесу - вони припиняють інвестиції, - а також впливає і на обмінний курс. Можна говорити про те, що якби конфлікту на сході не було і регіон повністю перебував би в управлінні українськими властями, показники динаміки промвиробництва зараз були б близькі до нульового показника", - упевнений керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії ІК SP Advisors Віталій Ваврищук.

У будь-якому разі, конфлікт на сході України більш за все вплинула на показники добувної промисловості (спад за підсумками вересня на 21,1%) і металургії (-28,3%). При цьому ситуація в металургії дещо покращилася - її спад за підсумками серпня становив 30%. Цей спад і став основною причиною серпневого падіння промвиробництва.

Як зазначає аналітик інвесткомпанії Eavex Capital Іван Дзвінка, незначне поліпшення в металургії пояснюється тим, що в умовах простою металургійних підприємств, що знаходяться в зоні АТО, активізували свою роботу інші підприємства, в першу чергу: "Криворіжсталь" та "Запоріжсталь".

Подальше відновлення металургії залежить від перспектив нарощування виробництва "Азовсталлю", а також від запуску підприємств із зони АТО. "Збільшення виробництва "Азовсталлю", а вони анонсували зростання до 40%, стане потужним поштовхом відновлення галузі. Однак через АТО підприємство має складності з логістикою, які необхідно вирішити. Також у найближчі дні запуск виробництва анонсує Алчевський меткомбінат, однак такі плани раніше кілька разів також оголошувалися, а потім переносилися", - пояснює Іван Дзвінка.

Втім, додатково погіршити ситуацію здатне блокування роботи "Запоріжсталі" - про подібні спроби повідомляла прес-служба підприємства.

Саме тому Іван Дзвінка впевнений, що за підсумками року металургія покаже "двозначні темпи спаду". "Ще одна проблема - нинішні світові ціни на сталь найгірші за останні 4 роки. Деяке поліпшення варто чекати ближче до кінця року, коли трейдери традиційно оновлюють свої запаси",- пояснив аналітик.

Також немає помітних поліпшень і в машинобудуванні. Спад у галузі становить 22,8%, а в секторі виробництва транспортних засобів - 40,6%.

Зворотна ситуація з харчовою промисловістю. Незважаючи на продовження дії численних обмежень, що діють на російському ринку, галузь поступово виходить з кризи. Якщо в серпні галузь показувала спад на 0,4%, то за підсумками вересня харчопром показав зростання виробництва на рівні 13%.

Однак статистика харчової промисловості не повинна вводити в оману. Зростання в галузі був забезпечений більш раннім збором врожаю в цьому році. "Відповідно, статистика листопада, і, можливо, жовтня, буде гірше за торішню. Тому дані харчової промисловості зовсім не дають підстав до оптимізму",- впевнений Віталій Ваврищук.

Більше того - відносна стабілізація ситуації на сході України показує, що нинішні показники промвиробництва будуть зберігатися і в найближчі місяці. "Для зміни показників потрібні важливі зміни, а підстав прогнозувати їх поки немає. Для зміни торговельних зв'язків і виходи на нові ринки українським компаніям потрібно як мінімум півроку. Тому чекати поліпшення ситуації в українській промисловості можна не раніше весни 2015 року", - упевнений експерт.

За оцінками Віталія Ваврищука, падіння промвиробництва за підсумками року становитиме 12-14%,що відповідно призведе до скорочення ВВП країни на 9,5%.

Погіршення прогнозів визнають і в уряді. Минулого тижня міністр фінансів Олександр Шлапак заявив, що падіння ВВП України становитиме близько 9%, тоді як ще недавно вважалося, що воно не перевищить 8%. "Якщо ще в липні у нас були такі-сякі позитивні очікування, то після того, як російські бандити поміняли тактику і фактично почали винищувати виробничий сектор на Сході України, промисловість реагуватиме. Таким чином, ми бачимо ситуацію трохи гірше", - пояснив міністр.

В такій ситуації Україні необхідно збільшення кредитної допомоги, що докорінно впливає на всю фінансову політику країни. Тепер очевидно, що така ситуація триватиме весь зимовий період, традиційно особливо складний для бюджету.