ua en ru

Перезавантаження парламенту: сім бід - один reset

Автор: RBC.UA
Ситуація у Верховній Раді VII скликання все глибше заходить у глухий кут. Опозиція продовжує блокувати роботу парламенту, вимагаючи включити персональну систему для голосування. Партія регіонів відмовляється привести в дію сенсорну кнопку «Рада-3», оскільки це знищить ілюзію більшості. Розмови про перевибори, швидше за все, виявляться нікчемним резонерством: і гроші витрачати ніхто не хоче, і Президент Віктор Янукович, пішовши на такий крок, сильно ризикує отримати ще більш неконтрольований парламент.

Ситуація у Верховній Раді VII скликання все глибше заходить у глухий кут. Опозиція продовжує блокувати роботу парламенту, вимагаючи включити персональну систему для голосування. Партія регіонів відмовляється привести в дію сенсорну кнопку «Рада-3», оскільки це знищить ілюзію більшості. Розмови про перевибори, швидше за все, виявляться нікчемним резонерством: і гроші витрачати ніхто не хоче, і Президент Віктор Янукович, пішовши на такий крок, сильно ризикує отримати ще більш неконтрольований парламент.

Лідери опозиційних фракцій другий тиждень не припиняють переговорів зі спікером ВР Володимиром Рибаком, вимагаючи включити систему персонального голосування «Рада-3». У відповідь регіонали звинувачують главу фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка в нецільових розтратах коштів на установку цієї системи голосування - і не хочуть відмовлятися від звичного оркестру піаністів з диригентом Михайлом Чечетовим.

Читайте також: Склад парламентських фракцій ВР VII скликання

В умовах законодавчого байдикування, депутати «УДАРу» придумали собі розвагу - нічний дозор в сесійній залі, фото-та відеозвіти якого регулярно викладаються на персональних сторінках нардепів у Facebook. Що, зрозуміло, додає послідовникам Кличко шанувальників в Мережі.

Яценюк, потерпаючи від ревнощів, вже пообіцяв, що після 19 лютого до нічних чувань приєднаються члени «Батьківщини» і «Свободи». Чим і підвищить капіталізацію дітища Цукерберга, і наблизить жаданий опозицією момент розпуску парламенту - і проведення позачергових виборах. На яких, зрозуміло, «Батьківщина», «Свобода» і «Удар» мають намір взяти більшість у ВР.

Втім, Рибак запевняє, що Президент на розпуск парламенту не піде. Його підтримує і постпред Президента у ВР Юрій Мірошниченко.

Читайте також: В.Ющенко розпустив Верховну Раду

«На сьогодні немає юридичних підстав говорити про парламентські перевибори. Адже вибори не можуть відбутися за чиєїсь примхи. У Конституції говориться, що Верховну Раду можна розпустити, якщо після відкриття сесії парламенту, депутати не працюють протягом 30 днів. Лише тоді президент може реалізувати своє право на розпуск парламенту. Але, підкреслю, глава держава має тільки право, а не зобов'язання це зробити», - заявив РБК-Україна Мірошниченко.

Тут варто зазначити, що конституційне право глави держави настане дуже скоро - 7 березня. Це якщо по розуму, оскільки за процедурою друга сесія парламенту так і не була відкрита, а значить і немає дати, з якої слід відраховувати 30 днів.

Але Рибак з Мірошниченко - не Дельфійські оракули. І тому не можуть знати, який настрій опанує гарантом Конституції, якщо раптом 26 лютого прем'єр Микола Азаров піде у відставку, а його місце займе нинішній перший віце Сергій Арбузов.

Читайте також: В Україні опубліковані підсумки виборів у ВР VI скликання

Затвердження нового прем'єра, його легітимізація в очах народу і міжнародного співтовариства - прерогатива саме Верховної Ради. А Рада візьме - і не затвердить. Тому що заблокована. Чи буде МВФ вести переговори з сумнівним урядом, а якщо і буде - то з якими настроями і інтонаціями? Незрозуміла і тому неприємна перспектива.

З таким передумовами у Партії регіонів, точніше, тієї їй частині, яка ще дотримується вірності Президенту, залишається тільки один варіант - силове розблокування. Але і він непридатний.

По-перше, битися зі «Свободою» чи, не приведи господь, з самим Кличко - це не нешкідливих «нашоукраїнців» стільцями по голові бити. Зараз опозиція і сама може важким зарядити.

По-друге - 25 лютого відбудеться саміт Україна - Євросоюз. Не з руки ганьбитися перед таким високим зібранням, псуючи перспективи підписання Угод в листопаді ц.р. на потіху «Газпрому».

Читайте також: Перевибори до парламенту на сьогоднішній день нереальні, - Єфремов

Тобто, немає у Партії регіонів можливості, не домовившись з опозицією, не розблоковувати парламент. А домовитися неможливо, тому що, див. вище, тоді у Партії регіонів не буде реальної більшості.

Залишаються перевибори? Теж не дуже. Анонсоване Януковичем поліпшення валить рейтинг партії. Спонсори дивляться криво, пам'ятаючи, як багатьох з них «віддячили» за підтримку. А витрачати власний грошовий ресурс - чого заради?

«Не піду я в парламент. Порахував - нерентабельно. Вкласти мінімум 3 млн дол. - і не відбити їх ніколи. Краще займуся чимось іншим», - був відвертим восени минулого року нардеп попереднього скликання ВР. Який, до речі, дійсно вирішив, що може більш ефективно витратити 3 млн дол. І, гарненько відпочивши, зайнявся консалтингом для великих західних корпорацій.

Такої же логіки дотримуються багато навіть у лояльному Януковичі клані в ПР. Т.зв. групи Ахметова та Фірташа і поготів не бачать сенсу в цій метушні, але нічого конструктивного запропонувати не можуть.

Читайте також:

Та й де гарантія, що нова Рада, вже VIII скликання, буде поступливішою? Такої гарантії сьогодні не дасть ніхто.

Пропозиція, озвучена фракційним лідером ПР Олександром Єфремовим про перехід на чисто мажоритарні вибори - теж майже нереальна. Опозиція його не підтримає, тому що в її рядах не так багато грошових мішків та ще й з харизмою, без якої (як і без грошей) округ не візьмеш.

Комуністи, яких їхні ж таємні союзники-регіонали так хвацько прокотили на останніх виборах, не давши жодного округу, теж за стовідсоткову мажоритарку не проголосують.

Та й у самій ПР знайдеться чимало противників такого рішення. І шукати їх треба серед хронічних списочників, які, не вдаряючи пальцем об палець, за гроші партії і державного бюджету - в держбюджеті теж адже треба знайти гроші на вибори - раз за разом виявляються в звичних кріслах залу на вул. Грушевського, 5.

Читайте також: Янукович стурбований ситуацією в парламенті і доручив забезпечити його нормальну роботу, - Єфремов

Явний провал з ідеєю позачергових виборів визнають і в самій ПР. Наприклад, глава регламентного комітету парламенту Володимир Макеєнко переконаний, що дострокових виборів точно не буде.

«Ми не божевільні, щоб витрачати на дострокові парламентські вибори ще 1 млрд грн. Які перевибори? Люди витратили свої сили, в тому числі - матеріальні... Їх можливість - нуль відсотків. Кожен депутат має голосувати індивідуально. Тому 19 лютого спікер Рибак заявить про тих, кого немає в залі. І будуть заблоковані картки тих, хто не присутній на засіданні. У Конституції немає положення про сенсорну кнопку, тому будемо голосувати індивідуально. Якщо треба, будемо проводити перекличку. Думаю, Рада розпочне роботу щодо порядку денного на, затвердженої 18 лютого на погоджувальній раді», - заявив РБК-Україна Макеєнко.

Втім, навіть якщо 19 лютого регіонали підуть на самогубний для себе крок, це стане наслідком не нічних камлань опозиціонерів у Раді. Адже торгується не тільки і не стільки персональне голосування, скільки дата і правила виборів у Києві і, почасти, декриміналізація статей, за якими сидять Юлія Тимошенко та Юрій Луценко. Хоча, справедливості заради варто відзначити, що декриміналізацію статей провалили б, навіть при включеній «Раді-3».

Читайте також: Майже половина респондентів виступає за перевибори до ВР одночасно з достроковою президентською кампанією, - опитування РБК-Україна на Facebook

Просто всі хочуть зберегти залишки особи перед самітом Україна - ЄС, щоб нічого з далекосяжними наслідками не вийшло. У багатьох в Європі рахунки, будинки, діти вчаться - для українських багатіїв інтеграція в Європу давно стала звичною справою.

Президенту та його друзям, а також їх ставлеників у виконавчій владі потрібен парламент, який затверджує грошові урядові ініціативи.

А для суспільства абсолютно неважливо - буде парламент стверджувати ці закони кнопкою, руками або ногами. Гендлярська суть парламенту, зокрема, і влади в цілому від цього не зміниться ні на йоту.

Анна Стешенко