ua en ru

Новий бюджет-2015. Які зміни планує Кабмін

Новий бюджет-2015. Які зміни планує Кабмін
Автор: RBC.UA
Доходи держбюджету-2015 будуть збільшені на 22 млрд грн за рахунок зростання зборів ПДВ, податку на прибуток і ренти. При цьому, Кабмін погіршує очікування щодо розвитку економіки та інфляції, а зростання витрат держбюджету планує на рівні 34,7 млрд грн.

Доходи держбюджету-2015 будуть збільшені на 22 млрд грн за рахунок зростання зборів ПДВ, податку на прибуток і ренти. При цьому, Кабмін погіршує очікування щодо розвитку економіки та інфляції, а зростання витрат держбюджету планує на рівні 34,7 млрд грн.

Наталія Непряхіна

Кабінет Арсенія Яценюка має у понеділок, 16 лютого, внести в Раду проект змін до держбюджету-2015, а також пакет змін у податкове та пенсійне законодавство, що безпосередньо впливає на дохідну базу. У зв'язку з цим, сьогодні на урядовому засіданні були затверджені поправки до головного фінансового документу країни і переглянуті макропоказники. Втім, за даними РБК-Україна, сьогодні і завтра Кабінет міністрів продовжить допрацьовувати поправки в основний фінансові документ країни, а також інші законодавчі ініціативи. Також, сказав прем'єр, уряд розраховує до 25 лютого розглянути всі пропозиції від народних депутатів.

Поки, за словами прем'єр-міністра, уряд пропонує збільшити доходи держбюджету на 22 млрд грн - до 497,9 млрд грн. Зростання доходів, пояснив Яценюк, відбудеться за рахунок додаткових надходжень від ПДВ.

Міністр фінансів Наталія Яресько уточнила для РБК-Україна, що мова йде про збір і внутрішнього, і імпортного ПДВ. План по ПДВ на товари і послуги внутрішнього виробництва планується збільшити на 4,9 млрд грн - до 92,45 млрд грн, а з імпортних - на 8,9 млрд грн, до 135,3 млрд грн.

Крім того, розповів РБК-Україна заступник міністра фінансів Ігор Уманський, доходи по податку на прибуток планується збільшити на 2,3 млрд грн, по ренті - на 9,1 млрд грн, зокрема, за рахунок перегляду цін для держдобування. Це необхідно, сказав заступник міністра, щоб компенсувати виплати населенню, які зросли і можуть ще збільшитися - через перегляд тарифів на тепло і газ.

Очікується збільшення доходів від збору з іноземної валюти у Пенсійний фонд - на 1,9 млрд грн, а також планується переглянути бюджетний розклад по відшкодуванню ПДВ (+2 млрд грн - до 58 млрд грн). Менше, ніж закладено зараз у держбюджеті, сказав Арсеній Яценюк, заплатить у скарбницю НБУ - не 65,4 млрд грн, а 60,4 млрд грн.

Зазначимо, що загальних даних Держказначейства про виконання держбюджету в січні досі немає. За інформацією Державної фіскальної служби, вона з плановими завданнями справляється. Так, імпортного ПДВ додатково в перший місяць року було зібрано 1,5 млрд грн, внутрішнього - 696 млн грн, ренти за користування надрами - 6,9 млн грн. Перевиконання планів по податку на прибуток не зафіксовано.
При цьому, витрати держбюджету-2015 планується збільшити на 34,7 млрд грн. Дефіцит, як повідомляла на цьому тижні Наталія Яресько, виросте на 12,5 млрд грн. Ці кошти будуть спрямовані на компенсацію малозабезпеченим громадянам - за зростання тарифів.

"Наступного тижня буде оприлюднено новий підхід щодо отримання пільг і субсидій - простий, швидкий, ефективний, де людина фактично буде заповнювати два документи. І ці документи прийдуть поштою", - сказав Арсеній Яценюк.

Однак, збільшувати соціальні стандарти уряд поки не має наміру. Тобто, до грудня розмір мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму залишиться на колишньому рівні вже другий рік поспіль - 1218 грн. В кінці року закладено збільшення цього показника на 160 грн.

"Ми переглядаємо політику. Перегляд соцстандартів не буде прив'язаний ні до інфляції, ні до курсу. Якщо ресурс буде, то будуть збільшуватися, якщо його не буде, то ні", - пояснив РБК-Україна Ігор Уманський.

У той же час, додаткові доходи уряд пропонує витратити на компенсацію відсоткових ставок за кредитами для аграріїв (300 млн грн). Це, за оцінками Кабміну, дозволить залучити додатковий кредитний ресурс на суму 5 млрд грн. Близько 1 млрд дол. планується витратити на створення резервного фонду газу і мазуту. Близько 3 млрд грн піде на соціальну допомогу тимчасово переміщеним особам, 1 млрд грн - на придбання медикаментів, проведення гемодіалізу та придбання мамографів.

Ігор Уманський додав, що уряд планує закласти ще 2,5 млрд грн на капвкладення в оборонці. "У тому числі на будівництво і зміцнення держкордону. Але сума ще уточнюється", - сказав РБК-Україна заступник міністра фінансів.

Зміни до держбюджету засновані на нових макроекономічних прогнозах. За даними прем'єра, закладається середньорічний курс на рівні 21 грн/дол., зараз - 17 грн. Інфляція складе 26% (13,1%).

За даними РБК-Україна, реальний прогноз падіння ВВП погіршений з 4,3% до 5,5%. Номінальний ВВП складе 1,85 трлн грн.

"Оптимістичного нічого немає. Бюджет отримує інфляційний дохід, а не дохід від економіки, так як є тільки падіння. Доля України пишеться зараз на сході. Якщо загострення не буде, то ці прогнози можуть мати місце бути", - вважає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

Зростання доходів на рівні 22 млрд грн може бути реальністю за умови стабілізації ситуації на Донбасі і активізації дій уряду в напрямку реформування країни, впевнений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Новий прогноз інфляції він вважає реалістичним. "Є монетарний інфляційний канал. Ми бачили, як активно НБУ друкував гроші, купував ОВДП. На жаль, НБУ не є повністю незалежним, він діє як філія Мінфіну і фактично розганяє інфляцію,І є ще не монетарний канал. Підвищення тарифів не пройде безслідно", - сказав Устенко.

Депутати профільного парламентського комітету з питань бюджету поки скептично ставляться до пропозицій Кабміну, сумніваючись в реальності зростання доходів. "Як при падінні ВВП можна очікувати зростання? А чому ніхто в Кабміні не говорить, як буде держборг збільшено? Ми в комітеті зверталися до уряду з проханням надати і прогнози та зміни, щоб попрацювати з проектом, зрозуміти, куди і що йде, але відповіді не було. І міністр фінансів до нас не прийшла в середу, так як була зайнята з МВФ", - сказав РБК-Україна голова підкомітету з питань державного боргу та фінансування держбюджету Андрій Гордєєв ("Блок Петра Порошенко").

Його колега по фракції і голова бюджетного комітету Андрій Павелко підтвердив РБК-Україна, що депутати поки що не бачили проект змін до держбюджету-2015, тому коментувати поки нічого.

Нагадаємо, 29 грудня Верховна Рада в авральному нічному режимі і без детального аналізу прийняла державний бюджет на 2015 рік.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк пообіцяв внести правки в основний фінансовий документ країни в лютому після закінчення переговорів з МВФ. Якщо остаточні етапи затвердження допомоги Україні пройдуть благополучно, то кредит МВФ для України на чотири роки складе 17,5 млрд дол. Сумарний обсяг допомоги в 2015-2018 роках може скласти 40 млрд дол.