ua en ru

На біржі "Перспектива" продали валютні облігації за курсом 1 грн/дол

На біржі "Перспектива" продали валютні облігації за курсом 1 грн/дол .
Автор:
Знакомый финансовый аналитик, глядя на график динамики цен на валютные облигации на бирже "Перспектива", дал им короткую характеристику: "Распил". Начиная с февраля 2014 года, котировки этих бумаг, номинированных в валюте, летают вниз и вверх безо всяких видимых причин. Во втором полугодии тенденция только усугубляется. Кривая цен на валютные облигации больше напоминает кардиограмму. Тогда как курс доллара, к которому привязана цена этих бумаг, карабкается к своим высотам по относительно плавной линии.

Знайомий фінансовий аналітик, дивлячись на графік динаміки цін на валютні облігації на біржі "Перспектива", дав їм коротку характеристику: "Розпил". Починаючи з лютого 2014 року, котирування цих паперів, номінованих у валюті, літають вниз і вгору без всяких видимих причин. У другому півріччі тенденція тільки посилюється. Крива цін на валютні облігації більше нагадує кардіограму. Тоді як курс долара, до якого прив'язана ціна цих паперів, дереться до своїх висот по відносно плавній лінії.

Наприклад, в кінці жовтня 2014 року в один день валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) продавалися на біржі "Перспектива" в середньому за курсом 13 грн/дол. На наступний - по 9,8-16,3 грн/дол. Ще через день - знову по 13 грн/дол., і т д. При цьому, на міжбанківському ринку валюта в ті ж дати продавалася максимум по 13,5 грн/дол.

Подібних прикладів торгів валютними державними паперами маса. Обсяги цього ринку в день досягають 200 млн грн. Фінансисти не виключають, що чехарда з котируваннями якось пов'язана з приходом в НБУ Валерії Гонтарєвої, яка раніше, як інвестбанкір, спеціалізувалася на торгівлі облігаціями.

Відстежити, хто і як заробляє на досить закритому ринку ОВДП, практично неможливо. Імена продавців і покупців не розголошуються. Хоча лідери ринку і так всім відомі. Це компанії колишніх бізнес-партнерів Гонтарєвої - група ICU і банк "Авангард".

Повна анонімність торгів в українських реаліях тільки збільшує спокусу найбільших гравців до маніпуляцій з цінами в особистих інтересах, наприклад, за рахунок виведення прибутку з держбанків, про що ми вже писали. І одна з найбільш, мабуть, яскравих спроб маніпуляції з ОВДП на біржі "Перспектива" пройшла практично непоміченою - ні пресою, ні регулятором фондового ринку.

7 липня 2014 року на фондовій біржі "Перспектива" були укладені дві незвичайні операції з продажу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) серії UA4000151278, номіновані у валюті. В цей день 5400 держпаперів номіналом 1 тис. дол. були продані за ціною 1016,83 грн за штуку. Тобто, приблизно за курсом 1 грн/дол.

Офіційний курс НБУ на той момент складав 11,78 грн/дол. Приблизно за такою ж ціною долар торгувався і на міжбанку. Таким чином, чистий прибуток на двох біржових угодах, по ідеї, мав скласти близько 58 млн грн, при витратах покупців в сумі 5,4 млн грн.

Неймовірну прибутковість цих транзакцій можна було б пояснити якимось технічним збоєм або друкарською помилкою в системі, що дуже рідко, але трапляється навіть на фондових біржах. Але, як з'ясувалося, ніяких збоїв не було, і в принципі бути не могло. Операції дійсно відбулися.

На біржі "Перспектива" продали валютні облігації за курсом 1 грн/дол

Ми звернулися до керівництва біржі "Перспектива" з питанням: чи не є інформація про ціну угоди на сайті елементарною помилкою?

"Ні, не є, біржа, відповідно до вимог законодавства та нормативно-правових актів НКЦПФР, публікує інформацію про результати біржових торгів. У достовірності цієї інформації сумніватися немає підстав", - стверджує директор ФБ "Перспектива" Станіслав Шишков.

Імена продавців і щасливих покупців валютних ОВДП за курсом 1 грн/дол. біржа не розкриває, посилаючись на конфіденційність. Історія укладення цих угод сповнена загадок.

При цьому, навіть письмова відповідь керівника "Перспективи" містить явні протиріччя. Він стверджує, що 7 липня 2014 року за ціною 1016,83 грн було продано всього 2700 валютних облігацій серії UA4000151278. Але тут же додає, що угод було дві.

"Увагу біржі в цей день теж привернула угода з такою ціною. Тим більше, що угод було дві - дзеркальні (за однаковою ціною, але з аналогічними учасниками)", - пояснив Шишков.

За його словами, у ході спілкування з брокерами були отримані пояснення, що мала місце операційна помилка. "Однак, оскільки розрахунки за першою угодою пройшли, то не було іншого шляху виправити ситуацію, ніж провести зворотну операцію з тими ж параметрами, щоб повернути активи до початкового стану", - запевнили на біржі "Перспектива".

Але ця версія залишає багато питань. Тим більше, що в той день на біржі все ж було продано два лоти валютних ОВДП за 2700 штук кожен за ціною 1016,83 грн, що підтверджується в таких відкритих джерелах, як stockmarket або smida, які дублюють результати торгів на фондових біржах.

Ми звернулися з аналогічним запитом і в Національну комісію з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР), яка також має повну інформацію про угоди на фондових біржах.

"Наявні адміністративні дані організатора торгівлі ПАТ "ФБ Перспектива" дійсно підтверджують укладення та виконання біржових контрактів 7 липня 2014 року з купівлі-продажу ОВДП (ISIN UA4000151278) за ціною 1 016,83 (грн, - РБК-Україна) за шт. Номінальна вартість ОВДП (ISIN UA4000151278), у відповідності з адміністративними даними, 1 тис. дол. США. Зазначимо, що сторонами зазначених біржових контрактів є чотири юридичні особи", - відповіли в НКЦПФР.

Наявність у двох угодах чотирьох юросіб робить версію про проведення "дзеркальної угоди" не дуже переконливою. У такому разі в операції брали б участь всього два торговця.

На повторний запит біржа "Перспектива" відповіла таким чином. "Чотири юрособи по операціях можуть пояснюватися дуже просто: розрахунки проводилися через РЦ ("Розрахунковий центр" - банк, який проводить грошові розрахунки учасників біржі, - РБК-Україна), як центрального контрагента, ось він і показується як сторона по операціях", - сказано у відповіді прес-служби біржі "Перспектива".

За словами біржовиків, знайомих з тонкощами проведення подібних операцій, якби контрагентом в "сторнуючій" угоді виступив РЦ, то сторін було б всього три, а не чотири, як стверджує НКЦПФР. При цьому, біржовики вважають, що не довіряти словами НКЦПФР немає підстав.

Змушують сумніватися в "дзеркальній версії" й інші нюанси транзакцій. За даними сайту ФБ "Перспектива", обидві угоди з продажу валютних ОВДП 7 липня 2014 року за ціною 1016,83 грн за штуку були зафіксовані в системі торгів в одну і ту ж секунду - в 15 годин 32 хвилини 56 секунд.

На біржі "Перспектива" продали валютні облігації за курсом 1 грн/дол

Ця обставина, на думку торговців, свідчить про те, що угоди навряд чи були "дзеркальними". "Пояснення біржі не виглядає правдоподібним. Фізично неможливо зробити в одну секунду все те, про що вони говорять", - констатував фондовик, знайомий з технологією процесу.

"Теоретично можна, але складно провести транзакції так, щоб було в одну секунду. Для цього знадобляться чотири брокера, розбитих на пари. З них двоє повинні виставити заявки на купівлю за однією і тією ж ціною. Два інших в одну секунду повинні подати однакові заявки на продаж", - пояснив брокер.

За словами іншого біржовика, є ще один спосіб провести дві угоди в один момент. "Для цього необхідні узгоджені дії трьох брокерів. Два з них виставляють заявки на купівлю, а один - на продаж. Або навпаки", - сказав він.

Але і в цьому випадку мова б йшла про три, а не чотири юрособи.

Є й інші, технічно ще більш важко виконувані варіанти.

"На біржі (ФБ "Перспектива", - РБК-Україна) для укладення угод використовується цифровий підпис. Система чітко фіксує час укладання угоди. Виправити це неможливо. Хоча, якщо врахувати той момент, що в групу ("Перспектива", - РБК-Україна) входить Центр сертифікації ключів "КФЦ", то теоретично можна допустити багато що", - сказав на правах анонімності ще один фондовик.

При цьому, він вважає варіант відвертої маніпуляції малоймовірним.

Обидві угоди були укладені на адресному ринку. Кажучи спрощено, це відбувається наступним чином.

Сторони домовляються про ціну поза біржою - по телефону або при особистому контакті. Після цього учасники депонують відповідні суми коштів у банку "Розрахунковий центр" або у комерційному банку, а також блокують цінні папери в депозитарії. У випадку з ОВДП - в депозитарії НБУ. Після цього сторони формують зустрічні заявки на купівлю-продаж ЦП з однаковими параметрами - і в торговельну систему біржі вноситься інформація про угоду. Біржа передає відомості про операції в РЦ і депозитарій, на підставі чого і відбувається обмін активами.

Примітно, що адресний ринок передбачає можливість проведення розрахунків, як в день реєстрації угоди, так і з відстрочкою платежу, тобто, на умовах оплати Т+n. У цьому випадку оплата сталася майже моментально.

"Час (збіг угод по секундах, - РБК-Україна) може пояснюватися одночасним допуском до підсумкового клірингу в РЦ. Природно, що між часом фіксації договорів на біржі, їх відправкою в РЦ, обміном між РЦ і депозитарієм, приходом обробленої відомості з РЦ на біржу і отриманням угодами статусу виконаних проходить якийсь час.

Технологічно угоди можуть бути укладені в близький час (в межах хвилини), але розраховані в різний час (якщо відомість на РЦ вже пішла) - і навпаки, угоди укладені з інтервалом в якийсь проміжок часу, але остаточно розраховані в рамках однієї відомості. Мабуть, тут мало місце останнє", - заплутано пояснили в "Перспективі".

Кілька опитаних РБК-Україна фондовиків висунули інші гіпотези. Обидва контракти, на їхню думку, цілком могли бути і односторонніми.

"Технічна помилка практично виключена, зафіксована біржею ціна була визначена заздалегідь. Адресний ринок передбачає чіткий збіг заявок на купівлю та на продаж за ціною", - впевнений один із співрозмовників.

Тобто, помилитися в сумі повинні були як мінімум два контрагенти одночасно, що в принципі неможливо.

"Адресна заявка, яка подана учасником біржових торгів та адресована іншому учаснику біржових торгів, тобто, ціна на зазначені вище цінні папери формувалася за домовленостями, які були досягнуті попередньо", - підтвердили в НКЦПФР.

Не виключено, що угоди були всього лише частиною більш складної багатоходової операції. Всього в цей день на біржі "Перспектива" було укладено 10 угод з ОВДП UA4000151278 на загальну суму 201,3 млн грн. Фондовики, знайомі з внутрішньою кухнею на цій біржі, кажуть, що зрозуміти економічний зміст загадкових транзакцій з держпаперами 7 липня 2014 року було б можливо, тільки знаючи імена їх учасників. Але їх не розголошують не біржа, ні НКЦПФР.

Цікаво, що описані вище операції були проведені всього через кілька тижнів з моменту призначення Валерії Гонтарєвої на посаду голови НБУ. Цікаво також, що продаж ОВДП UA4000151278 відбувся всього за два дні до виплати по купону, яку за графіком повинен був здійснити Нацбанк 9 липня 2014 р.

Залишається сподіватися, що все це випадковий збіг. Також хотілося б вірити, що серед чотирьох засекречених суб'єктів цих транзакцій не значаться державні "Ощадбанк", "Укрексімбанк" і "Укргазбанк", а також компанії колишніх бізнес-партнерів голови НБУ, через які проходить левова частка торгів ОВДП на біржі "Перспектива".

Динаміка мінімальних цін, за якими здійснювалися операції з валютними облігаціями UA4000151278 на біржі "Перспектива"

На біржі "Перспектива" продали валютні облігації за курсом 1 грн/дол

*За даними біржі