ua en ru

Кредит довіри ціною в десятки мільярдів доларів

Кредит довіри ціною в десятки мільярдів доларів
Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд (МВФ) заявив про готовність надати кредит Україні у розмірі 17,5 млрд дол. на чотири роки в рамках нової програми розширеного фінансування.

Наталія Непряхіна

Міжнародний валютний фонд (МВФ) заявив про готовність надати кредит Україні у розмірі 17,5 млрд дол. на чотири роки в рамках нової програми розширеного фінансування. Остаточне рішення стане відомо через 3-4 тижні. Умови Фонду ті ж - проведення реформ, в першу чергу, в енергетичному секторі, що спричинить за собою зростання тарифів для населення. Крім того, необхідні масштабні та глибокі структурні зміни у фіскальній сфері, у дерегуляції, судовій системі - там, де ці реформи вже повинні йти повним ходом.

Вчора, 11 лютого, стало відомо, що місія МВФ після майже місяця роботи завершила переговори і готова зробити перші попередні заяви. Сьогодні зранку практично синхронно прем'єр-міністр Арсеній Яценюк в Києві та директор-розпорядник фонду Крістін Лагард в Брюсселі заявили, що місія досягла угоди в рамках нової програми розширеного фінансування МВФ.

Обсяг кредитування може становити 17,5 млрд дол. на 4 роки. Глава місії Фонду в Україні Микола Георгієв зазначив, що досягнута домовленість з керівництвом країни повинна бути затверджена МВФ і виконавчою радою Фонду. Це очікується в найближчі 3-4 тижні.
Також варто відзначити, що, за словами Крістін Лагард, загальна допомога для України може скласти близько 40 млрд дол. Крім МВФ мова йде про ЄБРР, ЄІБ, Світовий банк та інші міжнародні фінансові інститути.

Яценюк, розповідаючи про досягнуті успіхи, традиційно пообіцяв протягом наступних чотирьох років провести всі необхідні реформи, оскільки, за його словами, ці зміни потрібні не МВФ, а Україні. "Ми впевнені, що 2016 рік стане роком як стабілізації, так і економічного зростання. І зараз від парламентської коаліції, уряду і в цілому від країни залежить наскільки ми в змозі швидко і ефективно впроваджувати реформи", - запевнив прем'єр-міністр.

Про напрямки реформ давно всім відомо: скорочення держвидатків і апарату держчиновників, боротьба з корупцією і зміни в судовій системі, податковій та енергетичній сферах, дерегуляція, покращення бізнес-клімату. Однак, далі ніж розробки стратегій, програм і планів уряд поки що не пішов.

Бізнес і експерти відзначають відсутність реформ за всіма напрямами. Наприклад, податковою реформою, зокрема, було названо скорочення кількості податків з 22 до 9, однак, насправді були введені нові податки, а більшість старих просто трансформувались.

Заявленого зменшення кількості контролюючих органів та контрольних функцій не сталося. Ця реформа залишилася на папері, а робочі групи по розробці положень по новоствореним органам не функціонують. Норму, запропоновану урядом за кілька днів до Нового року, щодо зниження навантаження на фонд оплати праці інакше, як імітацією реформи не називають.

Втім, незважаючи на всю критику, міністр фінансів Наталія Яресько разом з головою Нацбанку Валерією Гонтарєвою і главою місії МВФ Миколою Георгієвим ще раз повідомили про те, що мають намір реформувати владу. Виявляється, уряд налаштований на "дуже амбітні кроки" в напрямку фіскальної політики.

За словами Яресько, дохідна частина бюджету буде збільшена за рахунок посилення прогресивності оподаткування доходів фізосіб. При цьому вона уточнила, що це буде зроблено протягом 2015 року, адже з 1 січня прогресивна шкала і так була переглянута і збільшені ставки на пасивні доходи.

"В цьому році - нічого не будемо, вже зробили, і це МВФ сприйняв як перший крок", - сказала міністр фінансів.

За її словами, масштабних податкових змін не буде. З ПДВ та податку на прибуток, що змогли, те й реформували, повернення ПДВ аграріям не розглядається, нова рентна політика за результатами обговорення з бізнесом запрацює лише з 2016 року. А з імпортного збору вже все узгоджено, і він буде введений в дію.

Незважаючи на запевнення Яресько, в Державній фіскальній службі (ДФС) кажуть, що Мінфін активно напрацьовує ряд законопроектів по відшкодуванню ПДВ, і ренті, і ЄСВ.

Крім того, на останньому засіданні парламентського комітету з питань податкової та митної політики депутати рекомендували до прийняття в першому читанні законопроект, що відновлює процедуру відшкодування ПДВ при експорті зерна. За даними РБК-Україна, в Мінфіні і ДФС були впевнені, що комітет відхилив цю законодавчу ініціативу, так як "грошей у бюджеті немає", а в уряді є своє бачення цієї процедури.

Також про зміни рентної політики неодноразово заявляв голова ДФС Ігор Білоус.

Принципово підтримують в його відомстві і поправки до закону про загальнообов'язкове державне соцстрахування, що був запропонований депутатами коаліції. У законопроекті пропонується пом'якшити критерії для отримання можливості застосування понижуючого коефіцієнту до ставки ЄСВ. Та й сам Яценюк визнавав, що його експеримент зі ставками не вдався і є необхідність його переглянути.

"Говорили, що для всіх буде зниження навантаження, але в підсумку за бортом залишилися сумлінні платники, - заявила РБК-Україна виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Ганна Дерев'янко. - Деякі директори підприємств розповідали, що думали підвищувати зарплату, але потім перечитали і зрозуміли, що для них нічого не змінюється. Добропорядний бізнес розчарувався. Про них ніхто не подумав".

Анна Дерев'янко вважає, що краще взагалі нічого не міняли б, так тільки створили видимість реформи. Вона пояснила, що бізнес пропонує об'єднати ЄСВ і податок на доходи фізосіб в один платіж, і адмініструвати його за ставкою 20%, як це свого часу зробили в Грузії.

Міністр фінансів розповіла і як потрібно впоратися з проблемами дефіциту Пенсійного фонду. Для цього, вважає Яресько, в цьому році буде запропоновано підвищення пенсійного віку тільки по спецпенсіях. "Але будемо готуватися до пенсійної реформи, щоб знизити дефіцит Пенсійного фонду", - попередила міністр.

Нагадаємо, міністр соціальної політики Павло Розенко неодноразово виступав проти перегляду пенсійного віку, так як це нічого не дає ПФ. Єдиний вихід, впевнений він, детінізація зарплат.

Більш конкретно в МВФ і Мінфіні говорять про "глибокі і рішучі" енергетичні реформи. Так, у 2015 році продовжиться підвищення тарифів на газ і тепло - і до квітня 2017 року рівень цін для населення повинен досягти повного відшкодування вартості.

За словами Миколи Георгієва, паралельно МВФ погодився на підтримку соціально незахищених верств населення. "Ми уважно ставимося до того, як збільшення тарифів позначиться на населенні, тому в програму включене поступове зростання до рівня повної окупності", - сказав він.

До якого рівня вже в цьому році буде переглянутий тариф, вітчизняні чиновники і представники МВФ не кажуть, посилаючись на те, що це компетенція регулятора. Раніше графік підвищення цін на газ передбачав з травня 2015 року зростання на 40% і 20% з травня 2016-2017 років.

Керівник аналітичного департаменту ІК SP Advisors Віталій Ваврищук впевнений, що зростання буде більш істотним, з урахуванням глибокої девальвації гривні. "50%-ве підвищення не вирішить питання. В доларовому еквіваленті не будуть платити те, що платили рік тому, тому буде тризначна цифра підвищення", - вважає експерт.

Крім того, за словами Наталії Яресько, на 12,5 млрд грн буде збільшено дефіцит держбюджету. Ця сума піде на компенсації населенню у зв'язку з переглядом тарифів. Таким чином, дефіцит бюджету зросте з нинішніх 3,7% до 4,6% (без урахування дефіциту НАК "Нафтогаз України" і Пенсійного фонду).

Поправки в бюджет уряд, як і раніше, обіцяє подати в парламент до 15 лютого. Крім зазначених правок, Мінфін врахує зауваження НБУ і перегляне суми відрахувань прибутку регулятора.

І ще. Уряд має намір переглянути макропоказники, зокрема, курс, ВВП та інфляцію (бюджет розраховувався виходячи з падіння економіки на 4,5%, інфляції - 13% і курсу в 17 грн).

За прогнозами директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерія Гейця, спад в економіці становитиме не менше 5%, а інфляція досягне 25%.

Експерти, ознайомившись з висловлюваннями глави Мінфіну, в цілому висловили скепсис і здивування.

"Раз так багато всього зробили, то чого ж все тупцюємо на місці? - здивовано прокоментував ці слова директор департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артем Рудик. - Вся причина в тому, що ми не розуміємо, чого хочемо. Я б почав з перегляду бюджету та затвердження більш реалістичних показників доходів. А так продовжується "азарівська" система, цифри беруться зі стелі, спускаються на контролюючі органи, що призводить до тиску на бізнес, переплати, невідшкодування ПДВ, щоб звести баланс".

З цим згоден Віталій Ваврищук. Він підкреслив, що всі бюджетні орієнтири сприймаються як плани, які у що б то не стало потрібно виконати. Крім того, експерт вважає, що введення імпортного збору не дасть очікуваного ефекту через наявність великої частки "сірого" імпорту. "Може, збір і допоміг би трохи вирівняти баланс, однак тіньовий ринок нівелює це", - пояснив Ваврищук. На його думку, потребує перегляду і система сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Втім, на тлі заяв від МВФ і новин з Мінська індекс "Української біржі" до полудня зріс на 5%, а до кінця дня його зростання досяг 6,18%.

Нагадаємо, представники української влади вперше заявили, що хочуть залучити новий кредит від МВФ близько трьох тижнів тому, на міжнародному економічному форумі в Давосі. Декларується, що умови більш МВФ вигідні для країни, ніж попередня кредитна програма stand-by, яка діє з весни 2014 року.

В рамках stand-by Україна у 2014 році отримала близько 4,6 млрд дол. при загальному схваленому МВФ кредитному обсязі 16,67 млрд дол.