ua en ru

Кому вигідно побиття нардепів

Кому вигідно побиття нардепів Фото: нардеп від ПР Нестор Шуфрич
Автор: RBC.UA
В Одесі 30 вересня активісти партії "Правий сектор" побили нардепа з Партії регіонів Нестора Шуфрича. 

В Одесі 30 вересня активісти партії "Правий сектор" побили нардепа з Партії регіонів Нестора Шуфрича. У нього, за даними міліції, лікарі діагностували струс мозку. Відкрито кримінальне провадження.

Його на особистий контроль взяв міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Він засудив дії активістів, зазначивши, що такого роду інциденти можуть негативно позначитися на взаєминах України із західними партнерами. "Ще пару побитих шуфричів, лінчованих пилипишиних, і Європа відвернеться від нашої переможної революції. Боюся, що і Америка теж. Товариші радикали, не будьте маргінальними дебілами - не йдіть в тупе інстинктивне і спровоковане бажання судити правом натовпу", - написав він у своєму Facebook.

На думку Авакова, в подібних провокаціях зацікавлені політики, які представляють нинішню опозицію.

У свою чергу "Правий сектор" заявив, що зазначений інцидент - це так звана "народна люстрація". "Наші одеські побратими, які поклали початок #TrashBucketChellenge, продовжили благородну справу очищення країни від сміття. Сьогодні були люстровані одіозні діячі режиму Януковича: один з лідерів Партії регіонів Нестор Шуфрич і голова Одеської облдержадміністрації часів минулої влади Микола Скорик. Зокрема Скорик відомий тим, що керував одеським антимайданом і відправляв до Києва загони тітушок", - йдеться в заяві партії.

При цьому ПС звинуватив нинішню владу в контрреволюційних діях. "Незважаючи на пролиту кров на Майдані, з мовчазної згоди нової влади по країні шириться контрреволюція. І якщо ті, кого уповноважив закон, мовчать, то будуть говорити ті, за ким правда!" - йдеться в заяві.

Сам же постраждалий вважає, що "Правий сектор", атакувавши його, просто спробував підняти свій рейтинг. "Я не думаю, що були особливі мотиви. Це просто шалена провокація. Атака на провідних українських політиків - це відчайдушна спроба "Правого сектора" підняти свій нікчемний рейтинг. На жаль, їм вдається залякувати окремі регіони, навіть таке місто як Одеса, але це все скоро закінчиться. Історія показує, що на якийсь короткий період купці свавільників вдається домінувати над сотнями тисяч нормальних людей, але це швидко проходить", - заявив Шуфрич в коментарі агентству РБК-Україна.

Думку про замовний характер акції висловив і нардеп від "Батьківщини" Микола Княжицький. "Ви говорите, опозиційний блок не має шансів? Тігіпко на межі проходження? Ви дійсно вважаєте Бойка, Льовочкіна, Хорошковського ідіотами? Це ж так прикольно і талановито - відметелили "заклятого друга-однопартійця" Шуфрича, отримати замовлену картинку про дикунів-укрів для путінських ЗМІ, ще й мобілізувати свій втрачений електорат і підняти бойовий дух сепарів. І все це за три проплачених копійки незрозумілим людям в камуфляжах", - написав Княжицький у своєму Facebook.

У той же час на думку директора фонду "Демократичні ініціативи", соціолога Ірини Бекешкіної, інциденти, що стало популярно називати "народної люстрацією", носять природний характер і обумовлені відсутністю змін у політичній системі України. "Причини очевидні. Ті вимоги, які висувалися, пов'язані з люстрацією влади, з боротьбою з корупцією та інше, - вони виявилися невиконаними. Іноді у людей не витримують нерви, я б так визначила", - заявила Бекешкіна РБК-Україна.

При цьому соціолог допускає ймовірність використання таких настроїв окремими політичними силами. "Те, що у цих діях беруть участь звичайні люди, не тітушки і не найманці - це очевидно. Але очевидно також, що хтось може використовувати ці настрої. Цілком можливо, що іскру кидають свідомо. Далі можуть бути різні конспірологічні теорії - навіщо вони це роблять. Різні сторони можуть бути зацікавлені в використанні цих настроїв", - каже Бекешкіна.

Що ж стосується ефекту від таких акцій для політсил, то, на думку соціолога, такі інциденти, швидше, грають на руку нинішній опозиції. "В електоральному плані від цих дій можуть бути різні наслідки. По-перше, невдоволення політсилами, які асоціюються з владою, мовляв, вони нічого не роблять, а народ повинен робити за них. З іншого боку, є співчуття до гнаних. Ми прекрасно знаємо, що практично всі, хто раніше голосував за Партію регіонів, тепер за них голосувати не хочуть, але дивляться, що "наших б'ють, переслідують". Ці дії цілком можуть привести до мобілізуючого ефекту", - зазначає Бекешкіна.

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань також вважає, що такі інциденти додають політичних балів постраждалій стороні. "З одного боку, безумовно, наболіло. Люди, які винні у прийнятті законів 16 січня, які призвели до кровопролиття. Люди, які підтримували і продовжують підтримувати терористів, сепаратистів, що діють провокаційно, як п'ята колона. Тому не виключаю, що може бути така спонтанна реакція на дії Шуфрича та інших регіоналів. З іншого боку, я не виключаю, що тут були і провокації. Так званий "Опозиційний блок" буде намагатися наростити рейтинг, виставляючи себе скривдженими. За рахунок цього мобілізувати своїх прихильників, кількість яких, за соціологічними опитуваннями, значно зменшилась", - заявив РБК-Україна Гарань.

За словами політолога, інциденти з побиттям нардепів, звичайно, можуть привернути увагу до "правих" партій, таким як ПС, але навряд чи допоможуть їм подолати прохідний бар'єр у 5% на виборах в Раду. "Я думаю, що такі дії певним чином можуть привертати увагу до їх діяльності. Але, чесно кажучи, я думаю, що таким політичним силам, як "Правий сектор" або тим, хто представляється "Правим сектором", воно навряд чи допоможе наростити електорат. У певному сенсі це привертає увагу до них, але за опитуваннями вони не долають бар'єр", - зазначив Гарань.

Нагадаємо, 16 вересня під стінами Верховної Ради активісти засунули в сміттєвий бак нардепа-регіонала, автора скандального "мовного закону" Віталія Журавського. 25 вересня під будівлею ЦВК був побитий, облитий фарбою і кинутий у смітник ще один нардеп - Віктор Пилипишин, який йшов подавати документи на вибори Ради. При цьому 30 вересня ЦВК все ж зареєструвала його кандидатом.

Михайло Криволапов