ua en ru

Ігор Райнін. Губернатор, який дуже хоче сподобатися Президенту

Ігор Райнін. Губернатор, який дуже хоче сподобатися Президенту .
Новий глава Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін сьогодні не має в регіоні авторитету, у нього немає власної багаторівневої команди і серйозного особистого бізнесу. Його можна віднести до типу топ-менеджерів, кар'єрних управлінців, які мають намір утримати своє високе становище політично, за рахунок Президента Петра Порошенка і його найближчого оточення.

Новий глава Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін сьогодні не має в регіоні авторитету, у нього немає власної багаторівневої команди і серйозного особистого бізнесу. Його можна віднести до типу топ-менеджерів, кар'єрних управлінців, які мають намір утримати своє високе становище політично, за рахунок Президента Петра Порошенка і його найближчого оточення.

11 лютого новий губернатор Харківської області Ігор Райнін виступив на розширеному засіданні Кабінету міністрів. У цьому виступі Райнін висловив "спільну позицію голів обласних державних адміністрацій", як сказано в повідомленні прес-служби ОДА.

Не зовсім зрозуміло, на якій підставі він це зробив, чи давали йому право говорити від імені всіх самі губернатори, скажімо, самодостатній Ігор Коломойський або часом надто прямолінійний Геннадій Москаль. Однак, враховуючи попереднє місце роботи і посаду (заступник глави Адміністрації Президента) можна припустити, що ініціатива надати Ігорю Львовичу таку сприятливу можливість виходила від його колишнього шефа Бориса Ложкіна.

Зміст цього виступу не настільки примітний, щоб детально про нього говорити. Економіка, бюджет, промисловий сектор, аграрії, мобілізація і тероризм.

Але треба відзначити одну особливість самого виступу: Райнін чітко формулює деякі ключові проблеми регіону та можливі напрями їх вирішення. Власне, це та чіткість, якої сьогодні вже на українському рівні явно не вистачає і самому Президенту, і уряду. Причому Райнін ставить себе в жорсткі рамки своїх можливостей, не посягаючи на харизму вищестоящих. Хоча самі по собі рішення не оригінальні, в більшості своїй вони носять характер намірів, вони посильні для виконання, добре сформульовані, а тому виглядають досить переконливо.

Якщо вірити повідомленням джерел, виступ Райніна Президенту сподобалося. Райніну вдалося показати на своєму прикладі губернатора, який "контролює ситуацію в цілому" в неспокійному регіоні, говорить те, що хочуть від нього почути, тобто, речі, приємні для вуха вищого керівництва.

З перших кроків на посаді - указ № 56/2015 і офіційне представлення 3 лютого - новий губернатор постійно підкреслює свою залежність від Петра Порошенка. Просить називати себе не губернатором, а представником Президента. Будучи безпартійним, вказує на зв'язок з партійними пріоритетами Порошенко.

Кілька цитат Райніна:

"Моя команда буде брати участь у місцевих виборах. Від президентської, звичайно (політичної сили). Я представник Президента на території Харківської області".

"Безумовно, будемо вести свою команду. Я не готовий зараз назвати повний її склад. По-перше, поки немає закону про місцеві вибори, і нам ще треба залагодити деякі моменти з обороною і всім іншим. Найближчим часом пройде ряд партійних конференцій, в тому числі президентського блоку. Звичайно, ми будемо займати активну політичну позицію".

Цікаво, що приблизно так само, як людину Президента, по відношенню до Леоніда Кучми та Віктора Януковича позиціонував себе і Євген Кушнарьов. Навіть відміну Кушнарьова від Райніна - створення Євгеном Петровичем власного партійного проекту, якого у Райніна немає - було пізніше згладжено входженням в Партію регіонів. Нагадаємо, що тоді партія-моноліт була потрібна Президенту Януковичу, як складова контролю над парламентом і концентрації влади в державі.

Приблизно в такому ж становищі зараз знаходиться і Петро Порошенко. Іменний партійний блок може реорганізуватися в єдину пропрезидентську партію, місця в якій традиційно повинні зайняти і місцеві чиновники. Райнін тут винятком не стане - і місце в партійній ієрархії йому також знайдеться.

Опора на Президента для губернатора, а також потреба Порошенко в таких розумних, але управлінцях, що знають своє місце, партійна вертикаль, політика - ось що дозволить губернатору Райніну, як у свій час і Євгену Кушнарьову, в перспективі компенсувати брак харизми, команди і грошей, зайняти самостійне місце в регіональній і, можливо, в українській політиці.

Читайте також: Харківський пасьянс: Кернес, Аваков, Ложкін, Коломойський

Поки Райнін дуже акуратно і розбірливо вибудовує свої стосунки з усіма політичними рухами та впливовими людьми в Харкові.

Ще до призначення Райніна головою Харківської ОДА, місцеві активісти, ЗМІ, політики - антипорошенківські або орієнтовані на міністра внутрішніх справ Арсена Авакова - навмисно зіштовхували Райніна з харківським мером Геннадієм Кернесом. Це триває і зараз.

Крім корупційності міських структур управління, порушень в роботі ключових комунальних підприємств, опоненти мера публічно ставлять йому в провину антимайданність і підтримку сепаратизму. Досить добре відомі на цю тему висловлювання Арсена Авакова, представників його оточення, радикально налаштованих депутатів облради та міськради та громадських активістів. Побоювання, які висловлюють активісти: з призначенням Райніна інтерес до діяльності Геннадія Кернеса зникне, оскільки вони домовляться з губернатором.

Не варто перераховувати конспірологічні теорії аналітиків, які з'ясовують, хто саме - Євген Черняк, Олексій Логвиненко, Борис Ложкін або хтось інший - є контактером між новим губернатором, мером Михайлом Добкіним, Арсеном Аваковим, Петром Порошенком. Важливіше все-таки інше.

Зараз і Президенту, і Райніну в тривожному, прифронтовому регіоні, який губернатор "в цілому контролює", не вигідні загострення внутрішніх протиріч і конфліктів. Тому голова ХОДА максимально чітко намагається позиціонувати себе по відношенню до міської влади і її критиків.

Цитата Райніна про радикальних критиків Кернеса: "Мої стосунки з громадськими активістами. Перше - позитивне. І я вважаю, що вони правильну справу роблять... Першу свою нараду або зустріч в якості голови облдержадміністрації я провів з 20 громадськими організаціями, їх представниками... Вони представляли всі проукраїнські сили. Дуже необхідно, щоб проукраїнські сили, незалежно - 50 або 20 організацій - вони не дуже численні..., необхідно їм об'єднатися, перестати боротися за лідерство. Це повинна бути одна команда. Що стосується радикальних дій ("сміттєва люстрація" щодо депутатів міськради Володимира Скоробагача і Віктора Кітаніна, - ред.), ставлюся до цього негативно. Я вважаю, що закон для всіх єдиний, і закон потрібно виконувати. Тому що, якщо людина навіть порядна, патріотично налаштована, встановлює ту грань, де закон, а де не закон,... це досить небезпечно і неправильно".

Про Геннадія Кернеса та харківську міськраду новий губернатор висловлюється дуже обережно. "Компроміс можливий лише в одному - в діях, спрямованих на господарсько-економічний комплекс, на господарський розвиток міста та області... Особисті компроміси, політичні компроміси, ідейні і будь-які інші - їх ніколи не було, і вони неможливі", - підкреслює Райнин.

"У мене немає особистих відносин з Кернесом. Що стосується службових, то ми будемо знаходити правильні рішення з міськрадою в господарській діяльності, тому що це півторамільйонне місто, яке повинне бути зі світлом, водою, дорогами, інфраструктурою. А з приводу політичних та особистих моментів, то ми ніколи в одній команді не були - і навряд чи будемо", - додає губернатор Харківської області.

Приблизно так само висловлюється про Райніна і Кернес. "Ні. Як я можу на це (призначення Райніна, - ред.) мати вплив, якщо тільки Президент України призначає голову обласної державної адміністрації. Я думаю, буде налагоджена (спільна робота, - ред.), і буде краще, ніж при Балуті. Райнін - все-таки харків'янин, і я спілкувався з ним. І я думаю, що ми знайдемо точки дотику, де ми спільно будемо працювати для людей", - сказав мер Харкова.

Також у кількох виступах Геннадій Кернес висловив надію на те, що Ігор Райнін проявить себе як патріот регіону. "Я думаю, що він (Райнін, - ред.) буде аналізувати і приймати рішення. Довго чи повільно - я не можу вам сказати. Але я думаю, що у нього досить нормальний склад розуму", - зазначив Кернес.

Тобто, зараз відносини між губернатором і мером підкреслено виводяться з площини політичних, партійних і особистих розбіжностей - і переводяться в господарську сферу. Можна припустити, що, незважаючи на спроби зіштовхнути їх один з одним, такий паритетний стан вони можуть зберігати досить довго, як мінімум - до активної стадії підготовки місцевих виборів. Але тільки при наявності доброї волі Президента. Сам Порошенко воліє публічно дистанціюватися від Кернеса.

Досить складними в середньостроковій перспективі виглядають відносини між Райніном і міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим з його висуванцями, наприклад, з начальником обласного управління МВС Анатолієм Дмитрієвим. Зараз ця тема для публічного обговорення закрита. Ні Райнін, ні Аваков про можливість погіршення їх відносин не говорять, і журналісти такі питання їм не задають.При цьому, в публікаціях призначення Райнина губернатором розглядається як компроміс між Петром Порошенком, Арсеном Аваковим (читай - "Народним фронтом") і харківським мером.

Доречно згадати, що саме перепризначення Авакова міністром було поствиборним компромісом Порошенко і Турчинова, сформованим в результаті переговорів під час формування коаліції. Сьогодні при всьому бажанні, Порошенко не зможе звільнити Авакова. Відносини між ними показово хороші, але явно не дружні і не довірчі.

Поки міністр внутрішніх справ у боротьбі за вплив у регіоні як мінімум не виграє. Заміни голів райдержадміністрацій плануються Райніним в робочому режимі, без публічних конфліктів. Звільнення директорів держпідприємств, також запланованих Райніним, при зміні чергового губернатора стали традиційними, і на загальну ситуацію в області не впливають. Звільнений за зрив мобілізації обласний військовий комісар Дмитро Малицький мало цікавий серйозним людям регіону. Новий в. о. начальника управління ГФС в області Михайло Гагаркин - незвичайна постать, мало пов'язана з Аваковим.

Залишаються начальник місцевого УСБУ Олександр Пивовар, обласний прокурор Юрій Данильченко і глава УМВС Анатолій Дмитрієв.

Перші два чиновника - однозначна компетенція Президента, і тільки голова УМВС, в деякому розумінні, - креатура Авакова. Тому Райнін за підтримки Президента цілком може вибудувати зручні зв'язки з ключовими фігурами регіональної політики. Або з часом поміняти їх.
Тим часом, Президент визначив роль міністра внутрішніх справ по відношенню до Харкова, як "лобіста інтересів регіону".

Резюмуючи, можна зробити попередній висновок: призначенням Райнина на пост губернатора Президент намагається вивести Харківську область з-під впливу і Авакова і Кернеса, щоб за допомогою глави АП Бориса Ложкіна вибудувати в регіоні підконтрольну вертикаль влади.

"Я не лідер правлячої коаліції, я - лідер всієї України", - сказав Петро Порошенко.

І Ігор Райнин сьогодні виглядає як майже ідеальна фігура для побудови вертикалі під Президента. Тому промова харківського губернатора 11 лютого - це показовий сигнал іншим головам ОДА, мовляв, ось як треба поводитися, щоб припасти до двору главі держави.