ua en ru

Справа Продана: кримінальні і політичні складові

Справа Продана: кримінальні і політичні складові
Автор: RBC.UA
За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Продана, він проходить в якості свідка в кримінальному провадженні, відкритому ГПУ з приводу зловживань у вугільній галузі. На думку експертів, Продана виводять з посади...

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан 10 листопада побував у головному слідчому управлінні Генпрокуратури. Там він дав свідчення, зокрема, щодо закупівлі Україною вугілля в Південноафриканській Республіці. За словами міністра, він проходить в якості свідка в кримінальному провадженні, відкритому ГПУ з приводу зловживань у вугільній галузі. На думку експертів, Продана виводять з посади.

За словами міністра, він проходить в якості свідка в кримінальному провадженні, відкритому ГПУ з приводу зловживань у вугільній галузі.

Продан не відповів на запитання журналістів, які саме претензії ГПУ висуває до угоди України з ПАР. При цьому міністр зазначив, що готовий брати участь у слідчих діях прокуратури по перевірці прозорості угоди, хоча не бачить жодних проблем у документі. "Ціна цього вугілля об'єктивна. Якщо виникають сумніви, то можна перевірити... Скоро буде опублікований договір, і ви зможете побачити його умови", - заявив міністр.

У ГПУ поки відмовляються що-небудь прояснювати. "ГПУ по цій справі поки коментарів не дає", - повідомили РБК-Україна у прес-службі наглядового відомства.

Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський вважає, що справа носить політичних характер. "Ми розуміємо, що процес носить політичних характер. Виключати те, що міністр зі свідка може стати підозрюваним, я б не став. Все відбувається напередодні формування нового Кабміну, йде формування коаліції. Енергетичний напрям завжди був одним з пріоритетних. Мабуть, кандидатура пана Продана не влаштовує в політичних торгах, а добровільно залишати свою посаду він не захотів",- поділився Землянський своїми думками з РБК-Україна.

Політичне підґрунтя у зазначеній справі вбачає і незалежний експерт у сфері енергетики Володимир Саприкін. "Наскільки я знаю, це рішення приймалося на засіданні РНБО. Це може бути якийсь хід особисто проти міністра, тобто бажання у Порошенка поміняти його. Поки що дуже важко щось однозначно стверджувати", - заявив РБК-Україна Саприкін.

На думку політолога Вадима Карасьова, все пояснюється тим, що Президент України Петро Порошенко просто хоче поставити свою людину на посаду глави Міненерго. "Напевно, там є якісь порушення, але не менш важливою стороною казусу Продана є, можливо, намір Президента Порошенка не допустити перепризначення Продана на посаду міністра палива та енергетики з тим, щоб на цю посаду просунути свого міністра, оскільки Мінпаливенерго - одне з ключових і в економіці, і в переговорах з Росією, і з точки зору забезпечення енергетичної безпеки. Також показати незговірливому прем'єру, що можуть бути розслідувані й інші справи по іншим міністерствам, оскільки відповідальність за дії Кабміну не тільки колективна, але й персональна", - розповів політолог в коментарі РБК-Україна.

При цьому експерти сподіваються, що слідчі дії не зірвуть поставки вугілля. "Все залежить від того, хто виступає посередником, наскільки була непрозора схема залучення посередника, чи можлива там корупційна складова. Це основне питання, на яке має дати відповідь слідство... Але хотілося б, щоб це не вплинуло на поставки, оскільки в будь-якому випадку з вугіллям ситуація у нас напружена. Якою б контракт не був, за нього можуть понести відповідальність посадові особи, але це не повинно відбитися на відвантаження і поставках вугілля на ТЕС", - вважає Землянський.

Саприкін же прогнозує, що ця справа не матиме жодних серйозних наслідків. "Я думаю, що Продан не підписував жодних контрактів. А швидше за все, доручив одному із заступників, який курирує вугільну промисловість. Тут явно не простежуються кримінальні дії. Потрібно вивчити ціни світового ринку на це вугілля... Питання є, але навряд чи прокуратура відразу розбереться, оскілки потрібні фахівці у сфері ПЕК, які можуть визначити вартість на ринку. Я думаю, що це нічим не закінчиться", - резюмує експерт.

Михайло Криволапов