ua en ru

У Яресько є 14 днів на пошуки нового головного фіскала

У Яресько є 14 днів на пошуки нового головного фіскала ДФС перепідпорядкують Мінфіну
Сьогодні на позачерговому засіданні Кабінету міністрів були звільнені перший заступник голови Державної фіскальної служби (ДФС), керівник податкової міліції Володимир Хоменко та заступник голови ДФС по митниці Анатолій Макаренко. Керівник ДФС Ігор Білоус у відставку пішов добровільно, хоча міг зберегти за собою посаду ще на півроку.

Сьогодні на позачерговому засіданні Кабінету міністрів були звільнені перший заступник голови Державної фіскальної служби (ДФС), керівник податкової міліції Володимир Хоменко та заступник голови ДФС по митниці Анатолій Макаренко. Керівник ДФС Ігор Білоус у відставку пішов добровільно, хоча міг зберегти за собою посаду ще на півроку. Тепер міністру фінансів Наталії Яресько необхідно за два тижні провести відкритий конкурс на вакансію керівника ДФС.

Робота комісії з проведення розслідування стосовно керівництва ДФС закінчилася звільненнями. Уряд погодився з рекомендаціями членів комісії і заступник голови ДФС по митниці Анатолій Макаренко, а також перший заступник голови, керівник податкової міліції Володимир Хоменко були звільнені.

"Комісія встановила неефективну антикорупційну діяльність в органах ДФС. У нас фактично створена структура, яка заохочує корупцію", - заявив голова комісії, міністр економіки Айварас Абромавічус.

За його даними, комісія опрацювала понад 250 скарг з боку фізичних та юридичних осіб щодо зловживання в службі, хоча і зіткнулася з проблемою пошуку "прямих доказів". Бізнес недостатньо активно реагував на можливість надання фактів, а інформація не містила конкретики і обґрунтованих підтверджень. Члени комісії сформували більш 50 запитів до СБУ, Генпрокуратури, Держфінмоніторингу, Рахункової палати.

При цьому, Айварас Абромавічус повідомив, що голову ДФС Ігоря Білоуса рекомендувалося відновити на посаді, щоб він презентував протягом місяця план реформування фіскальної системи, а за півроку цей план реалізував.

Однак Ігор Білоус відмовився продовжити роботу в службі і попросив про відставку. "Було багато шуму останнім часом у пресі, в медіа, багато різних думок про мене, моїх заступників. Я думаю, що буде правильно, коли всі основи, закладені мною - людиною, яка не є податківцем, митником, а більше інвестбанкіром, будуть все-таки передані в правильні руки для того, щоб не було чуток. І на певній професійній основі цю роботу продовжать правильні люди", - пояснив свою позицію Білоус.

Прем'єр Арсеній Яценюк назвав його позицію "ознакою нової якості в управлінні державою". Хоча і визнав, що актуальність тіньових потоків залишається, про що йому стало відомо з "дипломатичних каналів".

Зокрема, мова йде про те, що збереглися відкати при відшкодуванні ПДВ, продовжує вироблятися контрафактна горілка і працюють близько 100 конвертаційних центрів з оборотом до 20 млрд грн. "Я не буду продовжувати цей список, тому що він великий. Тому уряд за результатами службового засідання приймає рішення про звільнення Хоменка і Макаренка, і ми поважаємо заяву керівника ДФС і приймаємо відставку Ігоря Білоуса", - резюмував прем'єр.

Яценюк доручив міністру фінансів Наталії Яресько очолити конкурсну комісію по відбору кандидатури на посаду голови ДФС і протягом двох тижнів подати претендента на розгляд уряду. Цей процес має бути відкритим і публічним із залученням бізнес-асоціацій.

Новий головний фіскал отримає вже дещо інші повноваження. Комісія Абромавічуса рекомендувала дати можливість керівнику ДФС самому формувати команду, в тому числі - заступників, кількість яких буде збільшено з двох до чотирьох.

Також ДФС буде перепідпорядкована від Кабміну - Мінфіну. І саме міністерство тепер зможе надавати роз'яснення нормативно-правових актів.

Айварас Абромавічус заявив, що ДФС може "вимагати зміни до законодавства". Тобто, по суті, отримає право законодавчої ініціативи, що притаманне тільки міністерствам, а не службам.

Безпосередньо в самій ДФС рекомендовано провести скорочення і переатестацію працівників податкової міліції та митниці, змінити керівників, створити робочу групу із залучення правоохоронних органів з протидії контрабанди на митниці. Для громадськості буде відкрито доступ до реєстрів ризикових підприємств і повна інформація по відшкодуванню ПДВ.

Зазначимо, що на позачергове засідання уряду з трьох головних фіскалів був запрошений тільки Ігор Білоус. На своїй сторінці в Facebook він написав, що урядова комісія не мала серйозних претензій до нього, а негативні факти стосувалися діяльності його заступників. Йому ж, мовляв, за рік керівництва в ДФС, вдалося успішно виконати головне завдання - забезпечити доходи бюджету, при цьому виключивши тиск на бізнес.

Також, написав Білоус, вдалося реформувати спрощену систему оподаткування, тому незабаром буде відчутний результат від зниження ставки ЄСВ та впровадження системи електронного адміністрування ПДВ.

Простіше кажучи, пояснили РБК-Україна в ДФС, Білоус пішов у відставку, щоб не підставляти співробітників.

Володимир Хоменко заявив, що офіційного наказу про звільнення ще не бачив, а для оскарження результатів комісії, про що він раніше заявляв, що поки не бачить цілі. "Ще треба подумати, кому пощастило: тому, хто пішов, чи тому, хто залишиться. Для мене це полегшення. Тепер я займуся собою і сім'єю, тому що свою службу я порівнював з метро, коли тільки на зупинці можеш щось подивитися, решту часу - знаходишся у тунелі", - сказав РБК-Україна колишній глава податкової міліції.

Позицію Анатолія Макаренка передала його прес-секретар Катерина Рошук. "Коли я отримаю документи, тоді буде позиція", - сказала вона.

Таке рішення уряду і добровільна відставка Ігоря Білоуса були прогнозовані. Якщо по першим двом керівникам рішення комісії було однозначним, то з Білоусом ситуація змінилася буквально в останні кілька днів.

Як повідомляли джерела в Кабміні і серед членів комісії, йому в терміновому порядку почали підшукувати заміну. Одним з кандидатів на посаду глави ДФС розглядався нинішній перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський. І хоча він минулого тижня категорично відкидав наявність таких пропозицій, то сьогодні в уряді кілька чиновників все ж називають його кандидатуру.

"Звичайно, він буде заперечувати. Але сьогодні проблема лежить не в кандидатурі і не в площині організації роботи на Львівській площі (тут знаходиться центральний офіс ДФС, - РБК-Україна), а в комплексному підході - за чий рахунок будуть покриті фіскальні розриви в бюджеті, - зазначив співрозмовник РБК-Украина в ДФС. - Якщо за рахунок держмонополій і олігархів, це один підхід, якщо за рахунок малого, середнього бізнесу та громадян - інший і про це треба чесно сказати. Я б особисто стояв на тому, щоб оголосить податкові канікули для підприємців, а для великого бізнесу поставив би рівні умови, без податкових пільг".

За словами координатора податкового напрямку громадської платформи "Нова країна" Тараса Козака, реформа податкової структури повинна базуватися на сервісному напрямку і примусовому виведенні з тіні. Також необхідно робити акцент на аналізі ризиків. Щоб їх мінімізувати, участь у тіньовій економіці для оптимізації податкових витрат має стати невигідною. Наприклад, варто розглянути варіант введення єдиної ставки податку на доходи фізосіб, яка б включала в себе і ЄСВ.

"При чому сервісна складова повинна бути під керівництвом МЕРТ. Тому що для Мінфіну мета одна - зібрати гроші в бюджет", - зазначив Козак.

Заступник голови Федерації роботодавців Дмитро Олійник додав, що вже через 100 днів новий головний фіскал повинен відзвітувати про результати своєї роботи. "А не рік пропрацювати і весь час плакати, що йому не дали можливість. Ефективна робота - ця робота в рамках законодавчого поля і без адміністративного тиску", - підкреслив Олійник.

У той же час, представники бізнес-асоціацій і експерти сумніваються в об'єктивності та відкритості роботи конкурсної комісії. Як показує досвід, в даному випадку відіграють роль кулуарні домовленості, а не можливість догодити бізнесу.

"Прем'єр вже оголошував конкурс на посаду голови Держкомпідприємництва. Було багато представників, комісія відібрала трьох претендентів, винесли на розгляд Кабміну, їх заслухали, а Яценюк призначив зовсім іншу людину. Нехай і гідну, і хорошу людину, але навіщо потрібно було проводити комісію, дотримуватися порядку?", - нагадав Дмитро Олійник.

Голова комісії з питань економічної політики Українського союзу промисловців і підприємців Юлія Дроговоз, яку, до речі, ряд експертів мають намір рекомендувати на звільнену посаду голови ДФС, також зазначає, що не вірить у щирість відбору. Але головне не в цьому, а в тому, чи дадуть можливість реалізовувати реформи, яких так чекає бізнес.

"Якщо виконувати замовлення зверху, то навіщо тоді він потрібен. Ми боїмося, що нічого не зміниться, адже не зрозуміло, чи зацікавлені взагалі в реформах", - сказала Юлія Дроговоз.

Втім, Тарас Козак впевнений, що якщо комісію очолить Яресько, як це їй доручив зробити прем'єр, то шанс на те, що прислухаються до бізнесу, є. Тому що на кону - її репутація, резюмував експерт.