ua en ru

Переворот в Дніпропетровську. Коломойський більше не має наміру домовлятися з Вілкулами

Переворот в Дніпропетровську. Коломойський більше не має наміру домовлятися з Вілкулами .
Автор:
Галина Булавка фактично очолила Дніпропетровську міськраду замість примусово усунутого з посади в. о. міського голови Максима Романенко. Ця подія вказує на триваюче ослаблення позицій ставлеників Віктора Януковича і Ріната Ахметова в Дніпропетровській області.

Галина Булавка фактично очолила Дніпропетровську міськраду замість примусово усунутого з посади в. о. міського голови Максима Романенко. Ця подія вказує на триваюче ослаблення позицій ставлеників Віктора Януковича і Ріната Ахметова в Дніпропетровській області.

Четверте березня. Засідання Дніпропетровської міської ради. На сцені - кабінки для голосування. У залі - народні депутати Борис Філатов, Віталій Купрій, Андрій Денисенко. Всі чекають, що ось-ось протистояння губернатора Ігоря Коломойського і екс-губернатора Олександра Вілкула, що перейшло з кулуарів в публічну площину, ось-ось досягне апогею. Очікування присутніх виправдалися дуже швидко.

Секретар міськради, в.о. мера Максим Романенко ні до початку сесії, ні через півгодини після її передбачуваного початку своє крісло так і не зайняв. До трибуни піднявся заступник голови ДніпрОДА, депутат міськради Олексій Салкоч і повідомив, що присутні нардепи мають намір піднятися в кабінет Романенко і особисто запросити його відкрити сесію.

Коли стало очевидно, що чинного секретаря міськради на робочому місці не виявилося, в хід пішла важка артилерія - один за іншим брали слово лояльні до дніпропетровського губернатора нардепи.

Денисенко перед депутатами озвучив сценарій проведення сесії: "Ті люди, які підтримували Януковича, повинні піти, необхідні кадрові зміни".

Філатов з місця в залі оголосив, що "вони з Ярошем, порадившись, вирішили, що для них ще не настав час говорити своє слово". Нардеп заявив, що "буде знаходитись тут, як спостерігач", при цьому висловивши надію, що "депутатам вдасться висловити своє волевиявлення належним чином".

Зміна влади в Дніпропетровську

Далі на трибуну піднявся нардеп Купрій, який заявив, що "багато депутатів міськради в розмові з ним висловлювали здивування, чому зміна керівництва міськради не відбулася ще, приміром, рік тому?". І тут же Купрій сам відповів на своє запитання: мовляв, усі розслідування кримінальних справ щодо чиновників Януковича (у тому числі - Романенко) попередній обласний прокурор Роман Федик не просувалися, жодна з корупційних схем не зупинилася, "з бюджету продовжували вимиватися десятки мільйонів", громада втрачала десятки об'єктів нерухомості.

"У мене є неспростовні докази того, що саме він (Романенко) організовував перший розгін Євромайдану, який відбувся на Європейській площі 25 листопада 2013 року", - заявив Купрій.

Нардеп нагадав, що саме він разом з Філатовим і Денисенко домігся відставки Романенка, але розслідування щодо цього заблокував Віталій Ярема, тоді ще генпрокурор. А після відставки Яреми з'явилася можливість кадрових змін.

"Прийшли люди, які готові встановити справедливість у Дніпропетровську", - цілком прозоро натякнув Купрій на представників команди Коломойського.

Після цього в залі зареєструвалася звичайна кількість депутатів - 84 (118). За кандидатуру Галини Булавки в якості головуючої на сесії проголосував 71 депутат.

Потім, як кажуть, все було справою техніки. Депутати шляхом таємного голосування позбавили Максима Романенка повноважень секретаря міськради. Під час цієї тривалої процедури в кулуарах згадували, що у 2010 році сам Романенко точно таким же способом зайняв посаду секретаря. Тільки тоді в залі були присутні нардеп, близький друг Вілкула-молодшого, Дмитро Шпенов та Іван Ступак.

Після зняття Романенко, Філатов і інші нардепи розпрощалися, давши зрозуміти, що свою місію вони виконали. Пізніше їх змінив заступник губернатора Геннадій Корбан, який взяв слово безпосередньо перед голосуванням за Галину Булавку на посаду секретаря міськради.

Корбан назвав цю сесію "історичною" і зазначив, що Дніпропетровськ "є локомотивом" і захищає всю країну. Заступник губернатора закликав депутатів "проявити мудрість і толерантність", показавши всій країні, що "ми боремося зі старим режимом", щоб зробити Дніпропетровськ "другою столицею України".

Далі він розповів притчу, сенс якої полягає в мудрості жінки і нагадав, що наближається свято 8 Березня. Ці слова викликали сміх у залі, оскільки до цього кандидатура іншого, технічного претендента на посаду секретаря міськради, депутата від "Демократів" Дмитра Грищева (сина члена опікунської ради Дніпропетровської єврейської громади Федора Грищева) була провалена.

Корбан закінчив своє звернення словами про те, що в міськраді вже "ділити нічого, тут все вже вкрали". Чим знову викликав сміх у сесійній залі.

З першого погляду, виступ Корбана перед голосуванням за єдиного, що залишився кандидата було чистою формальністю. Але на ділі у депутатському корпусі не було однозначної підтримки.

У разі провального голосування міг бути висунутий ще один кандидат - "демократ" Сергій Жуков. 15 членів фракції "Демократи" не приховували, що голосували проти Булавки.

Таким чином, Корбан, передбачаючи можливий поворот подій, своїм виступом підстрахувався. А депутати, знаючи його жорсткий стиль управління і методи роботи з неугодними, не стали противитися кандидатурі Галини Булавки.

До речі, вона є чиновником з 30-річним стажем, і була помічена в підтримці діаметрально різних політичних таборів - від "Батьківщини" до регіоналів. Втім, якщо її кандидатура була затверджена у стінах ДніпрОДА, то політичне минуле Булавки вирішальної ролі не грає.

За два дні до обрання-призначення Булавки в. о. голови міськради, на всю країну було гучно оголошено, що в дніпропетровській мерії крадуть в особливо великих розмірах. Розповів про це на прес-конференції ще один заступник губернатора Святослав Олійник спільно з представниками Державної фіскальної служби облпрокуратури.

Прес-конференція представників ДніпрОДА, ДФС та обласної прокуратури

Так, стало відомо про кримінальні провадження щодо керівників комунальних підприємств Дніпропетровської і Криворізької міськрад.

Наводилися яскраві подробиці про те, як на території міської водокачки діючими чиновниками був влаштований елітний клуб для своїх - з тенісним кортом, яхт-клубом, павичами і кабанчиками.

Навіть були озвучені підозрювані - депутат міськради Андрій Камінський і його молода подільниця. Олійник тут же заявив, що "це питання намагаються закрити в Києві", натякнувши на Романенко.

Втім, нічого нового в цьому немає. Романенка, який став секретарем міськради з приходом до влади в галузі команди Вілкула, неодноразово звинувачували в корупції. Кожен мешканець Дніпропетровська, що стикалася з оформленням своїх земельних чи майнових питань, був змушений проходити болісну і корупційно обтяжену процедуру "погоджень".

Права рука Романенко - директор департаменту корпоративних прав міськради Олександр Величко в цьому процесі виконував роль виконроба. І знайти компромат на двох осіб, які протягом цих років власноруч підписували всі спірні і скандальні рішення, не важко.

З ними у зв'язці опинилися і багато міських депутатів, які ставили свої підписи у відповідних рішеннях комісій.

По всій видимості, перед даними фактами був поставлений Романенко рівно тиждень тому, після чого він запустив небачений скандал, звинувативши заступника губернатора Корбана в тому, що той викрав Величко, вимагаючи від Романенка за життя підлеглого заяву про відставку з посади секретаря міськради. Далі пішла серія гучних матеріалів в лояльних до "Опозиційного блоку" ЗМІ. Втім, зниклий 25 лютого Величко так і не з'явився, а слідом за ним зник з поля видимості і сам Романенко.

Втім, сьогодні в мережі з'явилося відео, де Олександр Величко розповідає про свої проступки.

Одкровення Олександра Величко

"Займана мною з 2011 року посада дозволяла отримувати прибуток шляхом законних або не зовсім законних дій. Основну частину моєї роботи складало обслуговування правове забезпечення незаконних схем, основними вигодонабувачами яких були Романенко, Орел, Гуфман, Орел і Науменко та інші... Дізнавшись про арешт Науменко і Ботвінова, я вирішив написати явку з повинною", - повідомив Величко.

Таким чином, жителі Дніпропетровська стали свідками винесеної в публічну площину чиновницької багатоходівки, мета якої - перерозподіл сфер впливу між представниками старої та нової команд. Очевидно, що на черзі - зміна голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода. За деякими даними, він вже кілька днів відсутній в країні. І найближча обласна сесія обіцяє бути гарячою.

Спроби повалити Удода вже робилися рівно рік тому. Тоді той же Філатов, як представник громадськості, брав змором голову облради, одного Вілкула, змушуючи його скласти з себе повноваження. До речі, в то час від команди Вілкула (ставлеників Ахметова) цілком можна було б очікувати створення якої-небудь "Криворізької народної республіки". Але через месидж Філатова новий губернатор області Ігор Коломойський дав Вілкулам чітко зрозуміти - їм треба домовлятися з новим господарем регіону.

Можливо, домовленості між Коломойським і Вілкулом перед проведенням президентських і парламентських виборів застаріли - і на місцеві вибори Дніпропетровщина, за задумом нової команди, повинна увійти з новими розкладами у владних кабінетах. І, якщо при прокурорі Федику була можливість закрити справи проти Удода і іже з ним, то тепер можна очікувати порушення численних кримінальних проваджень проти представників старої команди.

За минулий рік екс-регіоналів посунули в містах обласного значення Нікополі, Жовтих Водах, місті-сателіті Дніпропетровська Новомосковську, а пізніше - і в Дніпродзержинську. Цитаделями "Опозиційного блоку" як і раніше залишаються Кривий Ріг і шахтарський Павлоград. У Кривому Розі позиції Вілкула ще сильні і нападки місцевих політичних активістів поки не мають значного ефекту.

Отже, кулуарне протистояння між командою Коломойського і командою Вілкула і далі буде виходити в публічну площину, стаючи дедалі інтенсивнішим з наближенням місцевих виборів.