ua en ru

Надолужуючи згаяне: Роман Насіров активізував ротацію кадрів у ДФС

Надолужуючи згаяне: Роман Насіров активізував ротацію кадрів у ДФС Роман Насіров нарешті почав процес люстрації у ввіреному йому відомстві
Щоб розпочати процес люстрації в Державній фіскальній службі її голові Роману Насірову знадобилося кілька попереджень від прем'єр-міністра. Після категоричних заяв Арсенія Яценюка, це питання є принциповим і для головного фіскала країни - в понеділок він звільнив майже 80 осіб начальницького складу центрального апарату служби та регіональних підрозділів. Процес звільнень свідомо затягувався, зазначають у Мін'юсті: норми закону про очищення влади ДФС трактувала по-своєму, щоб максимально зберегти старі кадри. Це вже дає підстави ставити питання про відповідальність керівництва служби, вважають в уряді і експерти. Якщо за півроку кадрові перестановки не стали масштабними, то одномоментно завершити процес тим більше не вдасться.

Щоб розпочати процес люстрації в Державній фіскальній службі її голові Роману Насірову знадобилося кілька попереджень від прем'єр-міністра. Після категоричних заяв Арсенія Яценюка, це питання є принциповим і для головного фіскала країни - в понеділок він звільнив майже 80 осіб начальницького складу центрального апарату служби та регіональних підрозділів.

Процес звільнень свідомо затягувався, зазначають у Мін'юсті: норми закону про очищення влади ДФС трактувала по-своєму, щоб максимально зберегти старі кадри. Це вже дає підстави ставити питання про відповідальність керівництва служби, вважають в уряді і експерти. Якщо за півроку кадрові перестановки не стали масштабними, то одномоментно завершити процес тим більше не вдасться.

Питань багато

Останні кілька тижнів прем'єр-міністр Арсеній Яценюк акцентує увагу громадськості на проблемах Державної фіскальної службі. Практично жодне засідання уряду не проходить без згадки голови відомства Романа Насірова.

Поки це були лише гучні заяви і "гра на публіку", не більше. То Яценюк був не задоволений процесом реалізації плану реформування служби, терміни виконання якого постійно зриваються. То звертав увагу на затягування процедури відбору співробітників в Центральний офіс по роботі з великими платниками податків, а також на посаду заступника голови служби по митному напрямку.

Масштабним виявився скандал з постановою уряду №724 про встановлення орієнтовних показників митної вартості товарів, що фактично на кілька днів паралізувало роботу митниці і зупинило оформлення вантажів.

"Народу компостують мізки податкові інспектори точно так само, як і ті, що сидять на митницях. Ставлення до платникам податків практично не змінилося. Приїде міністр фінансів і ми з Наталкою (Наталія Яресько, - ред.) і керівником ДФС поставимо крапку в реформуванні служби", - заявив кілька тижнів тому Яценюк.

Показові публічні заяви прем'єра особливого ефекту не дають. Чи була "поставлена крапка" в реформуванні і в чому її суть - поки не зрозуміло. Нічого не відомо і про результати розслідування по всім фактам корупції, оприлюдненим у ЗМІ завдяки звільненому у вересні заступнику Насірова Костянтину Лікарчуку.

Нагадаємо, він неодноразово звинувачував свого екс-керівникам в узурпації влади, сприянні корупції на митниці, наявності незадекларованої нерухомості за кордоном. У Мінфіні розповідають, що питання до Романа Насірову, звичайно, є, але вони не пов'язані з наявністю квартири в Лондоні, так як вона знаходиться в лізингу, а не власності.

Більше претензій до реалізації інституційної реформи. Основна проблема в тому, що у голови ДФС немає профільних заступників (за винятком керівника податкової міліції), розповів співрозмовник у міністерстві, їх функції Насіров поклав на себе і в нього "ні на що не вистачає часу".

Варіанти трактування

Черговий скандал навколо ДФС пов'язаний з люстрацією. Перевірки, які проводив Мін'юст, показали, що в рамках закону про очищення влади звільненню підлягають 42% працівників центрального апарату ДФС і ще 15% - регіональних підрозділів. З перевірених 88 осіб у центральному відомстві доступ до держслужби повинен бути обмежений 37, в територіальних органах з 254 - 39.

За даними директора департаменту з питань люстрації Мін'юсту Тетяни Козаченко, 66 чиновників потрапляють під критерій безумовного звільнення і повинні були позбутися своїх посад ще рік тому. Із зазначених 76 чоловік, 35 отримали довідки, що на них не поширюються заборони. За даним фактом буде проведено розслідування.

Звіт Мін'юсту був розглянутий на засіданні уряду і опублікований на сайті Міністерства юстиції.

"У відповідності з законом обмежується доступ до держслужбі. Чому вони перебували на посадах, чому вони спотворюють юридичні процедури і намагаються зберегти старі кадри, яким все одно, на кого працювати, це питання до ДФС, - заявила Тетяна Козаченко РБК-Україна. - Досвід цих людей потрібен службі, це перевірені люди, вони інтегровані в систему, вони знають схеми. Система демонструє фантастичні здібності до збереження".

За майже два роки після Революції Гідності істотних змін у структурі податкових органів не сталося. Козаченко уточнила, що в ДФС знайшли формулу, фактично спотворивши норми законодавства, що дозволяє фіскалам зберігати старі кадри.

"Що вони зробили для того, щоб очистити службу, щоб ДФС змінилася? Вони грабують країну, знущаються над бізнесом, який ледве тримається. В законі вказаний проміжок часу, коли перевіряється керівництво будь-якого органу і застосовується до осіб, які займали посаду сукупно не менше одного року в період з 25 лютого 2010 р. по 22 лютого 2014 р. Але ДФС вирішила, що на всі держоргани - цей період, а на податкові та митні органи - з 2013 р. тобто 2011, 2012 рр. на них не поширюється", - пояснила Козаченко.

Таке трактування закону пов'язана з тим, що законодавство передбачає люстрацію щодо посадових осіб, які працювали в держоргані, який здійснює і реалізує податкову і митну політику. Голова громадської ради при ДФС Дмитро Алексєєнко пояснив, що в даному випадку мова йде про міністерство.

"Будь-який юрист, а тим більше суддя скаже, що це Міндоходів і зборів, а до його створення - Мінфін. Митниця до Міндоходів лише реалізовувала, але ніяк не здійснювала політику. Так само як і податкова, а міністерство проіснувало менше року", - підкреслив Алексєєнко.


Тетяна Козаченко відзначила, що Мін'юст підготував роз'яснення, яким спростовується така позиція. Суть пояснень зводиться до того, що спецоргани центральної виконавчої влади брали участь у формуванні політики, так як безпосередньо можуть видавати нормативно-правові акти, обов'язкові для виконання іншими суб'єктами.

"Справа в тому, що ДФС написала в Мін'юст кілька листів з проханням роз'яснити. Роз'яснили тільки протягом перевірки", - сказав Алексєєнко.

Щоб виключити неоднозначне трактування в законі про очищення влади депутати ще навесні зареєстрували законопроект №2695, однак він досі так і не прийнятий.

Тим не менш, прем'єр-міністр 25 жовтня в своїй черговій десятихвилинці спілкування з українцями заявил, що в понеділок - 26 жовтня - всі співробітники, які потрапляють під дію закону, повинні бути звільнені.

"Акт переданий керівнику ДФС і всі повинні бути в понеділок звільнені", - уточнив він.

Кадровий голод

Тільки ввечорі понеділка Роман Насіров відзвітував, що і для фіскальної служби очищення системи - принципове питання і всі рекомендації будуть виконані. За його словами, це вже третя хвиля звільнень в рамках люстраційного закону, виконання якого почалося ще восени 2014 р. І на даний момент зі своїх посад звільнені 295 службовців.

Незабаром, уточнив глава ДФС, повинен початися процес відбору фахівців на різні посади по абсолютно новій удосконаленій процедурі, розробленій HR-консультантами. Варто нагадати, що про запуск процедури тестування в ДФС говорили і у вересні. Але тепер джерела у відомстві запевняють, що "рахунок йде на тижні".

Тестування передбачає оцінку професійних і психологічних якостей. Його будуть проходити всі працівники, які вже виведені за штат, тобто місце роботи можуть за собою зберегти діючі податківці. Крім того, можливе застосування поліграфа. Через тестування пройдуть і нові претенденти.

За даними на 16 жовтня, структура центрального апарату виглядала наступним чином.

Практично всі керівники зараз перебувають у статусі в. о. , що, на думку джерела РБК-Україна в Мінфіні, є певним демотиватором.

Зазначимо, що Яценюк наполягав на тому, щоб податківців набирали в службу за принципом відбору в поліцію.

"Податківця й митника знайти важче, за три місяці, як поліцейського, їх не підготуєш, або студента не посадиш, - заявив співрозмовник РБК-Україна в Мінфіні. - Є бажання влити нову кров, але не всі хочуть йти на держслужбу: роботи багато, зарплата маленька".

Сьогодні на засіданні Кабміну прем'єр-міністр знову не обійшов увагою ДФС. Після того, як Насіров виконав недільне доручення Яценюка, голова уряду взявся за керівника ДФС Києва Людмилу Демченко.

"Я отримав довідку і, принаймні, по моїй довідці, кудись пропало прізвище, а за попередніми даними, вона поки залишилася на своїй посаді - це керівник ДФС в місті Києві, який підпадає під невідкладне звільнення. Я так розумію, що, напевно, просто не встигли підготувати документи. Дайте, будь ласка, термінове доручення невідкладно звільнити керівника ДФС в місті Києві, який, згідно з актом, підлягає звільненню", - заявив Арсеній Яценюк.

"Буде проведено й зроблено", - пообіцяв у відповідь Роман Насіров.

Вже увечері стало відомо, що Людмила Демченко включена в люстраційні списки.

Тетяна Козаченко зазначила, що питання не тільки в тому, чому ДФС не застосовувала процедуру люстрації, а ще і в тому, що на посади призначалися люди, що потрапляють під обмеження.

"Як можна було призначити в ДФС Києва керівника, яка потрапляє під заборону і 100% відповідає критеріям? - обурилася вона. - При цьому на Кабміні ми поставили питання про те, що погодження її кандидатури було направлено ДФС в Мінфін ще до перевірки її особистих даних, до її написання заяви, і міністерство написало, що вона не потрапляє під заборону, а потім переглядали справу".

За словами Козаченко, Кабмін доручив Мін'юсту скласти заяву в ГПУ за фактом наявності ознак правопорушення. Процедура, за якою Демченко призначалася, свідчить про внесення завідомо неправдивих даних у документи.

Ситуація, що Склалася в ДФС з люстрацією, - сфера відповідальності керівництва. Комісія Мін'юсту, яка проводила перевірки у службі, рекомендувала уряду залучити Романа Насірова до дисциплінарної відповідальності, яка передбачає в тому числі і звільнення.

"Йому створили управлінський колапс. Заступників, начальників департаментів немає. Він для системи людина, яка не змогла... Далі висновки можна робити самим", - зазначив співрозмовник РБК-Україна в Мінфіні.

Кадрові перестановки можливі вже у грудні, разом з переформатуванням Кабміну.

"Якщо за сім місяців (Насіров був призначений на посаду голови ДФС в травні, - ред) процес очищення був не дуже активним, то одномоментно навряд чи можна щось поміняти, - заявив керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський. - Враховуючи те, як "швидко" у нас можуть проходити конкурси, то важливо те, що вони хоча б максимально прозорими мають бути".

Процес ротації кадрів, прогнозує він, знову перейде в повільну стадію, поки прем'єр знову не зверне уваги на цю проблему. У той час як Яценюк критикує Насірова, парламент вже підшукує кандидатуру йому на заміну. В "Самопомічи" вже запропонували віддати крісло головного податківця нинішньому керівникові парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній. Нагадаємо, що вона, разом з Романом Насіровым, також брала участь в конкурсі на посаду голови ДФС навесні цього року.