ua en ru

Конфлікт зарахований: депутати БПП вийшли з себе, але залишилися у фракції

Конфлікт зарахований: депутати БПП вийшли з себе, але залишилися у фракції Віктор Чумак ініціював "розбірки" в БПП, а згодом очолив новостворену внутрішньофракційну групу
Засідання фракції "Блоку Петра Порошенка", що пройшло в понеділок увечері, у медіа вже обізвали "скандальним". Подробиці сварки президентських депутатів просочилися в ЗМІ, а нардепи, замість того щоб працювати, весь вчорашній день роздавали коментарі. В БПП спростовують інформацію про те, що у фракції стався розкол, а кажуть, що просто "випускали пар". Незважаючи на це, в БПП все-таки з'явилася внутрішня опозиція з 15 депутатів.

Засідання фракції "Блоку Петра Порошенка", що пройшло в понеділок увечері, у медіа вже обізвали "скандальним". Подробиці сварки президентських депутатів просочилися в ЗМІ, а нардепи, замість того щоб працювати, весь вчорашній день роздавали коментарі. В БПП спростовують інформацію про те, що у фракції стався розкол, а кажуть, що просто "випускали пар". Незважаючи на це, в БПП все-таки з'явилася внутрішня опозиція з 15 депутатів.

"Та нічого такого у нас не сталося, ну "випустили ми пар", ну і що, зате зараз все тихо і спокійно", - заявив РБК-Україна співрозмовник з БПП, тут же додавши, що черговий сплеск емоцій може відбутися вже в кінці цього тижня.

Схоже, найближчим часом затишшя в президентській фракції чекати не варто. Депутати кажуть: за кілька місяців у них накопичилося чимало претензій до керівництва фракції і того, як вона працює.

"З нами ніхто не радиться, всі рішення опускаються зверху. Коли ще була група УДАР, то вони завжди щось пропонували, була якась дискусія, а після злиття двох партій і вони затихли", - поскаржився ще один нардеп з БПП.

Хоча, те, що вчора було на фракції, дискусіями назвати важко. Це був суцільний клубок претензій. Перші озвучив Віктор Чумак. На початку засідання фракції, яке тривало близько трьох годин, Чумак заявив, що хоче виступити і має безліч претензій до заступника голови фракції Ігоря Кононенка і роботи фракції в цілому.

Чумака перебив голова фракції Юрій Луценко, який сказав, що депутати спочатку повинні заслухати міністрів відповідно до порядку денного, а вже потім розглянути інші питання. Однак Чумак не заспокоївся і почав засипати Кононенко претензіями: про те, що рішення у фракцію спускаються з Адміністрації президента, що Кононенко все контролює, що він влаштував проти Чумака чорну PR-кампанію, щоб той не зміг працювати в антикорупційних органах, що Кононенко спеціально банкротить Одеський припортовий завод і т. д.

Кононенко виправдовувався. Але це був далеко не останній сплеск емоцій на засіданні фракції. Ящик Пандори вже був відкритий.

Наступний скандал виник в ході заслуховування міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, який повинен був доповідати по одному із законопроектів. Депутати кажуть, що Квіташвілі запросили, щоб надати засіданню хоч якийсь сенс. Втім, коли депутати переключилися на медичні справи, виявилося, що колеги по фракції мають претензії до Ольги Богомолець (голова Комітету з питань охорони здоров'я, - ред.), яка нібито лобіює інтереси російських виробників. Закиди Богомолець озвучив Олександр Третьяков.

Пропрезидентські депутати увійшли в раж. Кожен наступний виступаючий висловлював все нові і нові претензії як до роботи фракції, так і до дій окремих чиновників або цілих органів. Слово взяла Світлана Заліщук, яка обурилася тим, що генпрокурор Віктор Шокін досі залишається на своїй посаді. Вона попросили підняти руки тих, хто підтримує Шокіна. Руки підняли всього два депутати.

"Так якщо у нього немає підтримки, чому він досі залишається на своїй посаді?" - запитувала Заліщук.

Наступна претензія стосувалася позиції фракції БПП щодо ситуації в Кривому Розі, її озвучив Єгор Фірсов. Його обурення викликало те, що місцева організація партії заявила, що вибори у Кривому Розі пройшли без фальсифікацій, і вийшло так, що президентська партія фактично підтримала Юрія Вілкула. Фірсов також висловив невдоволення тим, що БПП затягує з призначенням нового складу ЦВК, хоча депутати подавали свої кандидатури керівництву фракції.

Свої претензії до керівництва висловив і Сергій Лещенко, який заявив, що подав кандидатури в наглядові ради держбанків, але його пропозиції не були враховані. Також виступила нардеп Ольга Бєлькова, яка зазначила, що у фракції "немає структурної роботи" і тому немає своєї позиції по ряду важливих проблем. Наприклад, фракція не відреагувала на ситуацію із знеструмленням Криму.

Примітно, що на засідання фракції прийшов міністр енергетики Володимир Демчишин, який повинен був доповідати по ситуації в Криму.

"Це фактично повинен був бути привід для його звільнення, адже він абсолютно некомпетентний", - розповло РБК-Україна джерело у фракції БПП.

Але заслухати Демчишина не вийшло. Як тільки він увійшов на засідання, Юрій Луценко вказав йому на двері, покартав за те, що він зайшов у кабінет, не спитавши дозволу. Емоції вже зашкалювали і без Демчишина, депутатам було не до нього.

Засідання фракції закінчилося довгим і нудним виступом Луценко. Депутати "випустили пар" і розійшлися. Однак, внаслідок перепалок, всередині фракції утворилася неформальна група з 15 нардепов на чолі з Віктором Чумаком. Туди увійшли Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Наталія Новак та інші депутати.

Нардепи кажуть, що група Чумака не буде виходити з БПП, а лише хоче, щоб пропозиції депутатів були почуті.

"У нас поки що 15 депутатів - це ті, які реально хочуть щось робити, аналізувати, пропонувати. Може, ще інші підтягнуться, наприклад Оксана Продан. Ну якщо порахувати всіх, то максимум можна зібрати до 30 чоловік, а інші депутати фракції готові плисти за течією", - заявив один з тих, що увійшли в групу.

Зазначимо, що сьогодні вранці на брифінгу в Раді Віктор Чумак офіційно заявив про створення в рамках БПП депутатської антикорупційної групи.

"Завданням цієї групи буде контроль за корупційними діями як всередині парламенту, так і всередині безпосередньо фракції БПП. Також буде контроль за діяльністю правоохоронних органів, органів виконавчої влади, державних підприємств",- розповів Чумак.

Співрозмовник РБК-Україна додав, що депутатам вже натякнули, щоб вони не сильно "бузили" і вели себе обережніше зі своїми претензіями і пропозиціями. Мовляв, якщо їм щось не подобається, то вони завжди знають, як вийти з фракції. "Опозиціонери" з цим не згодні.

"Чумак дуже правильно сказав: чому я повинен виходити з фракції, для якої я багато зробив? Нехай з фракції виходять корупціонери", - заявив співрозмовник РБК-Україна.

Група Чумака планує збиратися не рідше одного разу на тиждень, координувати свої дії, висувати пропозиції, наприклад при прийнятті бюджету або переформатування уряду.

"Ми хочемо, щоб у фракції була альтернатива. Щоб ми розглядали більше однієї кандидатури на ту чи іншу посаду, а не підтримували тих, яких нам спускають зверху", - пояснив один з нардепів.

Зокрема, під час переформатування уряду група Чумака може запропонувати на посаду віце-прем'єра з питань євроінтеграції Світлану Заліщук. Будуть і інші кадрові пропозиції, наприклад, в новий склад Центрвиборчкому.

Незважаючи на те, що Віктор Чумак зібрав достатньо депутатів для окремої депутатської групи, вихід нардепів з фракції БПП малоймовірний. Однак у президентській фракції утворилася група, яка буде грати в ній роль опозиції, так само як "Самопоміч" грає роль опозиції в коаліції.