ua en ru

Бюджет і нині там: депутати і чиновники загрузли в переговорах щодо податкової реформи

Бюджет і нині там: депутати і чиновники загрузли в переговорах щодо податкової реформи Кабмін готовий розглянути і внести в Раду свій варіант податкової реформи
Кабінет міністрів і парламент розпочали консультації з питання податкової реформи і проекту бюджету на 2016 рік. З цією метою представники уряду і депутати зустрілися вчора, 25 листопада, в будівлі Верховної Ради. Оцінки зустрічі у всіх сторін різні. Нардепи переговори називають неконструктивними, оскільки без текстів законопроектів щось обговорювати немає сенсу. В уряді впевнені, що це тільки початок, і компроміс все ж буде знайдено. Вже 30 листопада Кабмін планує затвердити весь пакет документів, а 2 грудня - передати їх у Раду. В той же час зі своїм варіантом податкової реформи може виступити президент. РБК-Україна поговорило з ключовими учасниками зустрічі в парламенті і пропонує ознайомитися з їх прямою мовою.

Кабінет міністрів і парламент розпочали консультації з питання податкової реформи і проекту бюджету на 2016 рік. З цією метою представники уряду і депутати зустрілися вчора, 25 листопада, в будівлі Верховної Ради. Оцінки зустрічі у всіх сторін різні. Нардепи переговори називають неконструктивними, оскільки без текстів законопроектів щось обговорювати немає сенсу. В уряді впевнені, що це тільки початок, і компроміс все ж буде знайдено. Вже 30 листопада Кабмін планує затвердити весь пакет документів, а 2 грудня - передати їх у Раду. В той же час зі своїм варіантом податкової реформи може виступити президент. РБК-Україна поговорило з ключовими учасниками зустрічі в парламенті і пропонує ознайомитися з їх прямою мовою.

Міністр фінансів Наталія Яресько:

"Вчора у нас була важлива, але складна дискусія з представниками депутатських фракцій і ключових парламентських комітетів з оновленого проекту бюджету на 2016 рік. Він зараз розробляється Міністерством фінансів і буде побудований на новій податковій базі, згідно проекту податкової реформи Мінфіну.

Ключове напрям цієї дискусії - чи зможе уряд погодитися на таке зниження податкових ставок, що неможливо буде збалансувати видаткову частину, і, як наслідок, це призведе до погіршення ситуації в держфінансах, до нової хвилі фінансово-економічної кризи. Крім того, ми "выпадем" з програми Міжнародного валютного фонду.

Відповідальністю Міністерства фінансів є пропозиція такого варіанту проекту бюджету і податкової реформи, яка, вирішуючи одну проблему в економіці України, в даному випадку податкову, одночасно не створить значних проблем на інших напрямках. Зокрема, не посилить інфляцію, девальвацію і зростання боргів через збільшення дефіциту бюджету, або неможливості профінансувати соціальні виплати та оборонні потреби країни.

Тому, діючи цілком у дусі відповідальності, Мінфін розробив не лише проект податкової реформи, який кардинально знижує податки на зарплату, а, отже, знижує доходи бюджету, але і оновлений проект бюджету, який дозволить зменшити витрати на відповідну суму.

Після обговорення і прийняття цих законопроектів всередині урядової команди, ми подамо їх на розгляд та обговорення громадськості та народних депутатів. Ми сподіваємося, що Кабінет міністрів ухвалить відповідний пакет законодавчих змін вже 2 грудня, після чого пакет документів буде одразу подано до парламенту.

Міністерство фінансів активно спілкувалися з експертами, громадськістю, підприємцями та народними депутатами останні 8 місяців роботи, тобто протягом всього процесу підготовки проекту податкової реформи. Ми також сподіваємося на продовження конструктивного діалогу з народними депутатами по бюджету і податкової реформи відразу після їх розгляду на засіданні уряду і представлення у Верховній раді, яке ми плануємо на 2 грудня".

Заступник міністра фінансів Олена Макеєва:

"Минула зустріч, на якій всі сторони могли висловитися. Важливо знайти точки дотику між двома реформами. Тому що модель Мінфіну відома, комітету - теж. Всі розуміють, що податкова реформа повинна бути, її чекає вся країна, тому треба тепер шукати компроміс.

Міністр на зустрічі показала депутатський законопроект, в якому жовтим маркером були відзначені ті норми, які ми взяли, їх досить багато. Що ми точно не взяли? Розподілений прибуток, введення інституту податкових консультантів, податок на доходи фізосіб - комітетському варіанті перерахунок пільг тільки через рік, а у нас відразу. Не взяли спрощену систему оподаткування.

Акцизи ми залишаємо свої, і зберігаємо дію військового збору. Ми не взяли те, що не відповідає нашій філософії. І, таким чином, ми приходимо до того, що все позитивне, ми все-таки взяли, і тепер можемо переходити до ставок.

Прем'єр-міністр сказав: "Добре, хочете знижувати ставки, тоді пропонуйте, яким чином ще будемо знижувати видаткову частину". Тому що економіка з тіні за рік не вийде, її неможливо порахувати неможливо це узгодити з МВФ. А без узгодження не буде і траншу, і буде припинена програма фінансування. Юрій Луценко (голова фракції "Блок Петра Порошенка", - ред.) сказав, що якщо зараз неможливо так серйозно знизити ставки податків, то ми повинні показати перспективу. І це, до речі, реально.

Ми цю перспективу у своєму проекті вже показали, що з 1 січня 2018 року буде єдиний податок на зарплату - 20%, тобто об'єднуємо ПДФО та ЄСВ. Це все предмет наших подальших переговорів. Андрій Журжій ("Самопоміч") багато говорив про реформу Державної фіскальної служби, податкової міліції. Тобто і ця тема піднімалася, і ми говорили, що всі ці пропозиції у нас є, але вони йдуть окремо від Податкового кодексу. Сергій Соболєв (заступник голови фракції "Батьківщина" - ред.) про податки не говорив, але піднімав тему газу і тарифів. Депутати запропонували працювати.

Ніна Южаніна (БПП) сказала, що вже зараз, ввечері вони можуть приступити. Але проблема в тому, що ми не можемо зараз оприлюднити наш Податковий кодекс, так як він не затверджений Кабміном. А депутати хочуть працювати тільки з цим документом. 30 листопада збереться уряд, і ми домовилися, що після цього зустрічаємося робочою групою і до 2 грудня працюємо над узгодженням день і ніч, щоб в цей день вже винести його в парламент. Зустріч пройшла спокійно, ніхто нікого не перебивав. Іноді здавалося, що мета зустрічі - висловитися. З цього всі важкі переговори і починаються. Ми розуміємо, що за один день до якогось спільного угоди не прийдемо".

Голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна:

"Мені здалося, що ми ні про що не домовилися, і зустріч була марною. Ми і раніше розуміли, що нам потрібно сідати, об'єднувати зусилля і говорити максимально професійно по кожному блоку податкової реформи або аналізувати законопроект №3357, тому що поки ми не бачимо іншого предмету для обговорення.

Прем'єр-міністр на зустрічі говорив, що є реформа, підготовлена урядом, і це правильно, тому що Кабмін відповідає за економічну політику в країні, і по-іншому бути не може апріорі. З цим не погодилися депутати. Потім до кінця, коли я сказала, що зустріч закінчується нічим, прем'єр заявив, що повинен бути альтернативний документ.

Якщо б ця розмова починався в липні, я б його зрозуміла. Але я йому сказала, що, думала: ми вночі вже почнемо працювати по суті, над кожним пунктом нашого законопроекту, над кожним пунктом їх документу. Все залишилося без відповіді. Я не чула, щоб звучали дати 30 листопада, 2 грудня. Може, це вже народилося після зустрічі. Але я дуже хочу, щоб країна побачила проект податкової реформи, який підготувало Міністерство фінансів.

Я не можу відповісти на питання, чи бачу я перспективу ухвалення хоч чого-небудь до кінця року. Все дуже важко. Мені здається, ні №3357, урядовий законопроект не наберуть достатньої кількості голосів у залі. Яценюк сказав, що якщо і буде альтернативний законопроект, то президентський.

Добре, але давайте говорити, яким він повинен бути. Говорити то ми не почали. А навіщо тоді на Кабміні приймати їх законопроект? Вони тоді повинні були розкрити карти, брати наш законопроект, урядовий і виписувати президентський. Що має статися, щоб люди відкинули свої особисті амбіції і почали працювати на благо своєї країни? Я навіть уявити собі не можу. Ось сьогодні закінчується день, ви думаєте, ми почали працювати?"

Голова фракції БПП Юрій Луценко:

"Нас цікавить зменшення податкового тиску на середній клас. Дві революції середній клас своїми засобами, своїми зусиллями, ціною своїх життів домагався змін економічного порядку в країні.

Наша фракція запропонувала своє бачення нового Податкового кодексу: зменшення податків з 19 платежів і зборів, які є сьогодні, до чотирьох зі ставкою 10% кожен. З урахуванням дуже важкій фінансовій ситуації, незакінченої війни, яка вимагає, щонайменше, 100 млрд гривень в рік, ми готові цей план "чотири податку з 10%" пролонгувати у часі, тобто ввести його протягом наступного і ще двох років. Як варіант, у 2016 році податки будуть два по 20%, два-по 18%, в 2017 році - два по 20%, два по 15% і в 2018 році - два по 20%, два по 10%.

Такий законопроект ми готові прийняти. Ми також наполягаємо, щоб крім дискусії про ставки податків, ми поговорили і про податкову амністію. Треба вийняти з українського бізнесу все зачіпки і гачки, на яких його тримають силовики протягом багатьох років. Люди повинні чесно задекларувати все, що у них є, сплатити 5% з невеликих сум, 10% - з великих статків і бути вільними від питань: "Що ти робив у 1992 або в 1996 роках?"

Звичайно, це не звільняє їх від кримінального переслідування, але звільняє від відповідальності за незадекларований майно. Ми впевнені, що це варто зробити вже в цьому році. Вчорашня зустріч голів фракцій і комітетів з урядом не вийшла на результат, але продовження розмови у присутності глави держави в Адміністрації президента показало, що ми близькі до компромісу.

Таким компромісом може бути внесення від імені президента підготовленого спільною робочою групою законопроекту, де попередньо йдеться про ставки, про яких я раніше сказав, та амністії з відповідними платежами. Двигуном процесу з боку парламенту є Ніна Южаніна.

Наскільки я знаю, її підтримують мільйони підприємців, вона самовіддано працює, і, тим не менш, не все можна зробити в бідній та ще й воюючою країні. І вона, і наша фракція, і президент погоджуються з тим, щоб ідеї, закладені Южаніною за підтримки громадськості, могли б бути реалізовані не за один, а за кілька років. Робоча група буде над цим працювати вже з 1 грудня. Коли законопроект буде готовий, тоді президент його і внесе. Безумовно, це буде в цьому році. Без нового Податкового кодексу бюджет-2016 неможливий".

Голова комітету ВР з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк (Радикальна партія):

"Провели в парламенті нараду з головою Ради, прем'єром, міністром фінансів, головою податкового комітету та керівниками фракцій з приводу податкової реформи і статусу бюджетного процесу. Обговорення носило скоріше організаційний і концептуальний, ніж предметний характер. Адже ніяких матеріалів урядом до наради надано не було, однак звучали заклики відкликати законопроект №3357.

Вектор бачення в уряду і депутатів різний. Чиновники прагнуть до еволюційним змінам, які влаштують МВФ. Але депутати сумніваються, що це витягне країну з економічної прірви.

Я вважаю, що міністр фінансів і прем'єр з питань податкової реформи користуються помилковою логікою. Мовляв, якщо знижуємо податки - неодмінно повинні скоротити державні витрати. Але це дуже спрощена схема. Адже коли понад 50% економіки перебуває "у тіні", однією з головних цілей податкової реформи повинна бути саме детінізація. Корупція при адмініструванні податків, контрабанда на митниці... Якщо не збираємося ламати ці "теми", то нічого й починати податкову реформу.

Я вже не кажу про економічне зростання, який повинен стати метою і результатом зниження податків. Адже якщо його очікувати на рівні 2-3% в рік при поточній низькій базі - це вирок для країни і тим більше для влади. Треба проектувати зростання на рівні 8-10-12% в рік, і радикальна податкова лібералізація, закладена в законопроект №3357, - один з реальних інструментів його формування.

Схоже, що чиновники вважають МВФ "константою", а українських громадян і підприємців "змінної". Але насправді має бути навпаки. Зобов'язання перед МВФ, говорите? А зобов'язань перед Україною у вас немає? МВФ наш вимушений попутник.

Метою податкової реформи повинно бути не поглиблення співпраці з МВФ та іншими кредиторами, а легальне припинення співпраці з ними через придбання фінансової самостійності та економічного зростання. Спікер парламенту закликав створити спільну робочу групу ВР-КМУ, що ми і зробимо, але налаштованості на співпрацю не відчувається".

Член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острикова ("Самопоміч"):

"Прем'єр-міністр сказав, що проекти бюджету і Податкового кодексу будуть готові до 2 грудня. Позитив у тому, що з депутатського законопроекту Кабмін бере частину норм про поліпшення адміністрування. Але вони наполягають на тому, що основним має бути урядовий законопроект.

Депутати попросили пред'явити його, але нам сказали, що він ще не готовий, він не пройшов через Кабмін, і його покажуть тільки тоді, коли він буде узгоджений і прийнятий. Ніна Южаніна сказала, що ми довго чекали діалогу з урядом, і зараз ми зустрілися для того, щоб отримати їх текст реформи.

Юрій Луценко заявив, що фракція БПП підтримує депутатський законопроект. Потім виступив Максим Бурбак (голова фракції "Народний фронт", - ред.) і повідомив, що його фракція законопроект читала і підтримує його. Олег Березюк (голова фракції "Самопоміч", - ред.) сказав, що не розуміє, навіщо потрібна така зустріч, вона непродуктивна, так як уряд прийшов на неї без документів.

Кабмін повинен був підготуватися, кожному депутату, який прийшов на зустріч, роздати свій варіант Податкового кодексу і проекту бюджету з розрахунками. Тільки тоді дискусія могла бути предметною. Оскільки прийшли ні з чим, то й зустріч недоречна. Я говорила про законопроект №3357 і двох напрямках в ньому - податок на розподілений прибуток і ПДВ.

Тільки в комплексі три заходи - ставка ПДВ, автоматичне відшкодування та розподілений прибуток - можуть дати поштовх для мінімізації фактів використання оптимізаційних схем, майданчиків для фіктивних "парафій" і виведення грошей за кордон через роялті, відсотки, дивіденди. Я в кінці у прем'єра запитала, чому наші хороші пропозиції не врахували, ми не хотіли показати, що уряд поганий, а ми - хороші.

Ми розробили і внесли свій законопроект, бо зрозуміли, що до 1 липня нічого не зроблено, а до 1 вересня є набір картинок. А нам і вам - членів коаліції - потрібно було з якоюсь пропозицією вийти до підприємств, які також кредитують бюджет і економіку, як і міжнародні кредитори.

Засідання закінчилося на тій ноті, що буде створена робоча група. Сьогодні нам повинні були оголосити про початок роботи, але очевидно, що це буде не раніше 30 листопада. Я вважаю, що податкова реформа урядом провалена і конструктиву, якого ми очікували від зустрічі, не сталося. З приводу відповідальності за провал реформи, хтось із них сказав, що депутати можуть написати постанову про нашу відставку. Це було сказано з глузуванням і в такому контексті, що парламент все одно не зможе відправити їх у відставку".